Apie 32,2 % vyrų ir 58 % moterų turi problemų dėl kelių skausmo. O toks diskomfortas daro neigiamą įtaką gyvenimo kokybei. Amžius, patirtos traumos, svoris yra pagrindiniai kelių skausmų rizikos veiksniai. Tie, kurie patenka į šią rizikos grupę, turėtų labiau susirūpinti savo kelių sąnarių sveikata. Štai kaip juos išsaugoti sveikus ir stiprius!

 

sanariai

4 dalykai, kurie stiprina kelių sąnarius:

 
  • Pratimai keturgalviui raumeniui ir pakinklinei sausgyslei. Speciali mankšta gali sustiprinti kelių raumenis. Geriausia lankyti gydomąsias mankštas, kad sportuojantį prižiūrėtų patyręs specialistas, nes, jei vargina kelių skausmai, pabloginti situaciją labai lengva. Vis dėlto kai kuriuos pratimus galima atlikti ir namuose.
 
  • Kelių atramos, paminkštinti batai arba geliniai įdėklai sporto metu. Tyrimai rodo, kad kelių atramų naudojimas apkrovą keliams sumažina 43 % dominuojančioje pusėje ir 63 % nedominuojančioje pusėje, palygus su kelių atramų nenaudojimu. Be to, kelių atramos sumažina apkrovą keliams darant gilius pritūpimus, todėl, jeigu lankote krepšinį arba sporto salę, verta naudoti ir kelių atramas, kad ateityje nekiltų problemų dėl kelių sąnarių. Bėgiojimui (arba, jei reikia ilgai stovėti) rekomenduojama rinktis sportinius batelius su specialiais geliniais įdėklais. Rinktis avalynę, kuri yra lanksti ir lengva.
 
  • Kelių judesių įvairovė. Sveikatos specialistai pastebi, kad žmonių sąnariai su amžiumi tampa nelankstūs. Todėl labai svarbu laikyti kelius tiesiai. Pratimus galima atlikti baseine arba per specialias gydomąsias mankštas. Namie galima išbandyti tokį pratimą: atsisėsti ant grindų. Po kulkšnimi pakišti pagalvėlę. Sulenkti kelį. Naudojantis kojų raumenimis lėtai ir atsargiai ištiesinti kelį.
 
  • Plaukimas ir vandens aerobika. Kai kelių skausmas stiprus ir judėti sunku, gydytojai rekomenduoja nedidelių apkrovų mankštą. Labiausiai šiuo atveju tinka plaukimas ir vandens aerobika. Taip pat galima sportuoti ant elipsinių treniruoklių arba minti stacionarų dviratį.
 

4 dalykai, kurie silpnina kelių sąnarius: 

 
  • Per žemai daromi pritūpimai. Rekomenduojama pritūpimus daryti ne iki galo: sėdmenys turėtų būti lygiagrečiai grindims. Darant pritūpimus galima šalia pasistatyti kėdę ir daryti pritūpimus tik iki jos lygio, kad keliams tektų mažesnė apkrova.
 
  • Šokinėjimas. Gydytojai įspėja, kad šokinėjimas gali kelių osteoartrito simptomus pabloginti. Taip pat nerekomenduojama labai ilgą laiką stovėti, todėl, jei tenka ilgai darbuotis sode ir darže, atsineškite kėdutę. Gilūs įtupstai ir pritūpimai taip pat dirgina kelių sąnarius. Rekomenduojama vengti bėgiojimo ristete ir aerobikos. Geriausias sportas – plaukimas ir elipsiniai treniruokliai.
 
  • Sena avalynė. Labai svarbu, kokią avalynę avite, kai bėgate, vaikštote ir stovite. Ilgainiui avalynė išsitampo ir nusidėvi. Tada juos be gailesčio reikėtų pakeisti naujais, nes senieji gali pridaryti daug žalos. Ypač reikėtų vengti dviejų tipų avalynės: aukštakulnių ir lygiapadžių.
 
  • Cukrus, kukurūzų aliejus ir sūris. Laikas atkreipti, kiek suvartojate druskos, nes druskos perteklius gali sukelti sąnariųų uždegimą. Kukurūzų aliejus gali taip pat sukelti uždegimą, todėl jį geriau keisti alyvuogių aliejumi. Kai kurie gydytojai pataria vengti sūrio (greičiausiai dėl didelio kalorijų kiekio), nes jo vartojimas gali greitinti kelių osteoporozės progresavimą.