Net ir XXI amžiuje šv. Kalėdų stebuklais nenustojama tikėti. Ne taip svarbu, ar tie burtai yra iš tikrųjų veiksmingi, ar ne, kiek svarbu tai, kad šios gražios ir unikalios mūsų krašto tradicijos būtų perduodamos iš kartos į kartą. O galbūt ims ir išsipildys šv. Kūčių vakarą sugalvotas noras? Ši naktis kupina paslapčių ir netikėtumų…

 

"Kūčių burtai"

 • Būrimas su vašku. Geriausia naudoti natūralaus vaško žvakes. Degančios žvakės vašką lašinti į dubenį su vandeniu ir stebėti, kokios figūros susidaro. Buriantis mintyse sugalvoti norą ar klausimą, į kurį nerandate atsakymo. Populiariausios reikšmės: maži, apvalūs lašeliai – pinigai, grybas – jėga ir sveikata, gėlės – laiminga santuoka arba naujas meilės romanas, juostelės – galimas gyvenamosios vietos pakeitimas, žvaigždutės – karjeros šuolis, sėkmė moksluose, žmogaus figūra – naujas draugas, varpas – geros naujienos, jei simetriškas, jei ne – blogos, medžio lapas – pavydas, intrigos, kiaušinis – kažko naujo pradžia, širdelės – meilė ir pan.
 
 • Būrimas su degtukais. Kūčių vakarą, einant miegoti, iš degtukų reikia pastatyti šulinį ir jį padėti prie pagalvės. Naktį tikriausiai aplankys sapnas, kuriame ateis žmogus, atsigerti iš šulinio. Pirmasis, kuris prie jo ateis, ir bus sapnuojančio išrinktasis.
 
 • Būrimas su 4 daiktais. Kūčių vakarą po keturiomis lėkštutėmis padėti saldainį, raktą, rašiklį arba trintuką ir monetą. Tada kažkas kitas turi sumaišyti lėkštes ir leisti išsirinkti lėkštutę, kurią norėtų atversti. Jei po ja yra saldainis – gyvenimas ateinančiais metais bus saldus, jeigu raktas – teks praleisti namuose daug laiko, jeigu rašiklis arba trintukas – reikės daug ir sunkiai mokytis. Na, o moneta, žinoma, reiškia praturtėjimą.
 
 • Būrimas su vandens stikline. Kūčių vakarą, prieš einant miegoti į stiklinę įpilti šiek tiek vandens ir pabudus pasistengti prisiminti šios nakties sapną. Jeigu pavyks prisiminti anksčiau nei pažvelgsite pro langą, tai sapnas taps realybe.
 
 • Pranašiškas sapnas. Kalėdų naktį galima susapnuoti slaptą gerbėją. Prieš šventes rekomenduojama įsigyti naujas šukas ir Kūčių vakarą, prieš einant miegoti, jomis išsišukuoti plaukus. Po to šukas pakišti po pagalve. Rytą pasistengti prisiminti sapną. Šią naktį aplankantys sapnai būna pranašiški ir išsipildo labai greitai.
 
 • Būrimas su obuolio žievele. Su peiliu nulupti obuolio žievelę, stengiantis, kad ji nesuplyštų. Tada mesti pro petį. Obuolio žievelė nukris kažkokios raidės forma. Ta raidė – tai pirmoji jūsų būsimo išrinktojo vardo raidė.
 
 • Būrimas su batais. Kūčių vakarą netekėjusios merginos pasiimdavo batą, nusisukdavo į sieną ir mesdavo jį per save į duris. Jei bato priekis atsisuks į duris – šiais metais gali tekti keisti gyvenamąją vietą, išeiti iš namų. Jeigu atsisuks bato kulnas į duris – šiais metais gyvenamosios vietos keisti dar neteks.
 
 • Būrimas su šiaudais. Po Kūčių vakarienės visi traukia šiaudą iš po staltiesės. Kurio šiaudas bus ilgiausias, tas gyvens ilgiausiai. Kitas burtas su šiaudais gali padėti išsiaiškinti patinkančio žmogaus jausmus. Reikėtų susirasti 4 šiaudus (2 ilgus ir 2 trumpus) ir vidurnaktį ištraukti vieną, galvojant apie patinkantį asmenį. Jeigu šiaudas bus ilgas, tai tas žmogus jus myli, jeigu trumpą – ne.
 
 • Būrimas pagal tai iš kurios pusės šunys loja. Kūčių vakarą netekėjusios merginos išeidavo į kiemą ir klausydavosi, kurioje pusėje šunys loja – iš tos pusės atjos būsimas vyras.
 
 • Būrimas su žiedu. Kūčių vakarą į indą su vandeniu įmesti auksinį žiedą ir, sėdint prieš veidrodį blausiame apšvietime, ir apsukti tris kartus vandenyje. Paskui pažiūrėti pro žiedą – galima išvysti būsimojo veidą.
 
 • 10 norų po pagalve. Kūčių vakarą, prieš einant miegoti, ant 10 lapelių surašyti 10 norų (3 lapelius galima palikti tuščius) ir pakišti po pagalve. Rytą prabudus ištraukti tris lapelius. Šie norai artimiausiu metu turėtų išsipildyti.
 
 • Būrimas su anglimis. Puode užvirti vandenį ir įmesti 2 medžio anglies gabaliukus. Jeigu angliukai priartės vienas prie kito, laukia vestuvės.
 
 • Būrimas su višta. Ant durų slenksčio reikia padėti tris daiktus: žiedą, kreidos gabalėlį arba duonos riekelę ir atnešti vištą. Jeigu višta pasirinks žiedą, mergina netrukus ištekės. Jeigu višta pasirinks kreidą, mergina greitai mirs. Jeigu višta pasirinks duoną, mergina gyvens skurde.
 
 • Būrimas su silke. Kūčių vakarą, prieš einant miegoti, suvalgyti tris silkes be duonos. Ant dviejų medinių strypų pakabinti rankšluostį ir po juo padėti vandens dubenį. Naktį, sapne ateis būsimas vyras, pagirdyti ištroškusios mylimosios.
 
 • Būrimas su mazgais. Tyliai užrišti mazgus, į kuriuos įdėti žiedą, pinigų, anglies gabaliuką, šiek tiek žemių, grūdų arba sėklų ir nedidelį skudurėlį. Ryšulėlį su mazgais padėti prie miegančios merginos lovos. Kurį mazgą ji palies pirmą ką tik prabudusi, tokia jos ir laukia ateitis. Žiedas – vestuvės, pinigai – turtas, anglis – ugnis, žemė – mirtis, skudurėlis – vaikai, sėklos ir grūdai – geras derlius.
 
 • Būrimas su adatomis. Kūčių vakarą įmesti dvi adatas į lėkštę su vandeniu. Jeigu adatos susilies, laukia vestuvės.