Prieš 54-erius metus J. Gagarinas tapo pirmuoju žmogumi, pakilusiu į kosmosą. Tačiau net ir naudodamiesi pažangiausiomis technologijomis, jis ir vėlesni pasekėjai turėjo įvairių prietarų ir ritualų. Pasakojama, kad rusų kosmonautai, tikėdamiesi sveiki grįžti į Žemę, prieš išvykdami ant memorialinės lentos palikdavo simbolinį raudoną gvazdiką, dar kartą apsilankydavo darbovietėje ir net paprašydavo dvasių leidimo išvykti.

 

ateivių laivas

1970 metų balandžio 17 dieną NASA kosminis laivas „Apollo 13“ sėkmingai grįžo namo, kai sprogo deguonies balionai. Po šio įvykio JAV kosmoso agentūros „NASA“ aukščiausioji valdžia ir ypač valdytojas Jamesas Beggsas pradėjo paniškai bijoti skaičiaus 13, todėl daugiau nė viena Jungtinių Valstijų misija nebuvo pažymėta šiuo skaičiumi. Šis pavyzdys gali būti naudojamas kaip įrodymas, kad net raketų kūrėjai ir kiti mokslo žmonės gali būti labai prietaringi.

 

Įvairių valstybių kosmoso agentūrose yra tikinčiųjų prietarais, kurie kartais yra tokie keisti, kaip būtinybė turėti stiklainį žemės riešutų arba apšlapinti autobuso padangas. Tiek rusų, tiek amerikiečių kosmonautai turi aibę ritualų, kuriuos atlieka prieš leisdamiesi į naują misiją.

 

Skaičiaus 13 baimė arba triskaidekofobija daugeliui atrodo iracionali ir nepagrįsta. Tačiau būtent dėl jos nuo 1981 iki 2011 metų numeravimo sistemoje kosmoso agentūrose šis skaičius būdavo praleidžiamas. Kiekviena kosminė transporto priemonė amerikiečių agentūroje nuo 1981 metų balandžio 12 buvo užkoduojama raidėmis STS ir pridedamas skaičius nuo 1 iki 9. Dešimtoji STS misija buvo pervardinta vietoj STS-10 į STS-41-B. Tai buvo daroma, nes tęsiant įprastą numeravimą, netrukus reikėtų panaudoti nelaimę nešantį skaičių 13. Pagal naują numeravimo sistemą transporto priemonės numerį reikėtų šifruoti taip: pirmasis skaičius reiškia metus, pavyzdžiui 1984-uosius, antrasis skaičius reiškia išvykimo vietą, pavyzdžiui, Kenedžio kosmoso centrą, o raidė – išvykimo eilės numerį, kuris šiame pavyzdyje reiškia pirmą išvykimą.

 

Kiti amerikiečių kosmonautų ritualai, prieš išskrendant į kosmosą:

 
  • Išvykimo dieną JAV kosmoso agentūros „NASA“ astronautai valgo kiaušinius ir kepsnį, norėdami pagerbti pirmąjį JAV astronautą Alaną Šepardą.
  • Prieš išvykdami kosmonautai žaidžia pokerį su penkiomis kortomis arba „Juodąjį Džeką“ tol, kol pralaimi kapitonas.
  • Išvykimo dieną kosmonautams padovanojamas pyragas, kurio niekam negalima paragauti.
  • Persirengimo kambaryje astronautai sėdi ant tokių pačių fotelių kaip ir „Apollo“ misijų laikais.
  • Nė viena misija nebuvo pavadinta 13 numeriu po to, kai nepavyko šiuo skaičiumi pažymėta misija į Mėnulį.
  • Žemės riešutų stiklainiai buvo laikomi talismanais, kurie užtikrina saugų nepilotuojamo kosminio laivo nusileidimą į kitus pasaulius.
  • Sėkmingas pilotuojamas nusileidimas paminimas, pasivaišinant pupomis ir kukurūzų duona.
  • Po sėkmingos misijos blogiems įgulos nariams perkerpami kaklaraiščiai.
 

Kiti rusų kosmonautų ritualai, prieš išskrendant į kosmosą:

 
  • Kosmonautai, prieš išvykdami į kosminę misiją, pasirašo Jurijaus Gagarino svečių knygoje.
  • Po traukinio bėgiais būdavo paberiama monetų, kad rusų erdvėlaivis „Sojuz“ sėkmingai pakiltų į beribes kosmoso erdves.
  • Kosmonautų įgulai draudžiama žiūrėti raketų pristatymą pirmą kartą. Vietoj to jiems būdavo nukerpami plaukai.
  • Išvykimo dieną astronautai turi pasirašyti ant savo durų ir pusryčiams išgerti taurę šampano.
  • Prieš pakilimą į kosmosą įgulą palaimina rusų stačiatikių dvasininkas.
  • Išlipę iš autobuso, kuris įgulos narius atveža prie misijos raketos, kosmonautai apšlapina autobuso padangą. Tikima, kad taip darė pats J. Gagarinas. Įdomu tai, kad moterys kosmonautės tiesiog išpila puodelį su savo šlapimu ant autobuso padangos.
  • Kosminėje kapsulėje rusų astronautai turi mažą talismaną, paprastai žaislą, kuris „plūduriuoja“ jos viduje, kai raketa išskrenda iš Žemės orbitos.
  • Nuo 1960 metų, kai nepavyko skrydis į kosmosą, misijos nebeorganizuojamos kiekvienų metų spalio 24 dieną.