Seniausi pirštų atspaudai, kuriems yra apie 4 000 m., rasti Egipte. Juos žmogui identifikuoti naudojo ir senovės kinai 3000 m. pr. Kr. Pirštų atspaudai itin reikšmingi ir šiandieniame pasaulyje. Jie gali atskleisti žmogaus lytį, charakteristiką, sveikatos būklę, tam tikras priklausomybes ir pan.

 

pirstu antspaudai

Unikalūs, bet kam reikalingi?

 

Pirštų atspaudai pradeda formuotis 16 nėštumo savaitę ir nekinta visą gyvenimą. Nelygumai formuojasi dėl to, kad gretimi odos ląstelių sluoksniai auga skirtingu tempu. Net susižeidus pirštų pagalvėles, vėliau odai atsinaujinus išryškėja lygiai tokie patys pirštų raštai. Kiekvienas turime unikalius pirštų atspaudus, skiriasi netgi monozigotinių dvynių pirštų atspaudai. Todėl nėra vienodų pirštų atspaudų, nors teorinė galimybė, kad du žmonės gali turėti panašiu atspaudus, lygi 1 iš 64 mlrd. atvejų. Visgi mokslininkus kur kas labiau domina ne pirštų atspaudų unikalumas, bet jų prasmė. Iki šiol nežinoma, kodėl jie susiformuoja. Tačiau labiausiai tikėtina, kad jie susiję su lytėjimu. Nustatyta, kad jei žmogus neturėtų pirštų atspaudų, jų galiukai būtų beveik 100 kartų mažiau jautrūs. Be to, atspaudai daro pirštų pagalvėles netolygias, todėl galime tvirčiau suimti daiktus, o jie ne taip greitai slysta iš rankų. Kai vandenyje laikomų rankų oda paburksta, dar labiau išryškėja pirštų pagalvėlių nelygumai. Tai itin svarbu, nes šlapius daiktus būna dar sunkiau sučiupti.

 

Vyrų ir moterų – skiriasi?

 

Nuo seno sklido kalbos, kad dailiosios lyties atstovių ir vyrų pirštų atspaudai skirtingi. Esą moterų pirštų atspaudų kilpos plonesnės ir neryškios, vyrų – grubesnės bei storesnės. Tai ištyrę mokslininkai nerado akivaizdžių ir neginčijamų tokios prielaidos įrodymų. Nepaisant to, tyrimai rodo, kad pirštų atspaudai iš tiesų gali atskleisti žmogaus lytį. Amerikiečių mokslininkai išanalizavo 400 atsitiktinių 18–67 m. žmonių pirštų atspaudus. Pusę tiriamųjų sudarė moterys, likusiuosius – vyrai. Tarp jų lygiomis dalimis buvo paskirstyti baltaodžiai ir juodaodžiai. Nustatyta, kad moterų pirštų atspaudų linijos gerokai tankesnės. Įrodyta, kad jei ant pirštų galiukų, t. y. 25 mm2 plote, yra 11 arba mažiau linijų, atspaudas priklauso vyrui, jeigu 12 ar daugiau – moteriai. Ši tendencija būdinga abiejų rasių atstovams.

 

Pirštų atspaudus naikinantis genas

 

Pirmą kartą su pirštų atspaudų neturinčia moterimi susidurta JAV pasienyje. Pastarąjį bandė kirsti iš Šveicarijos atkeliavusi moteris. Pareigūnai pagal įprastas procedūras turėjo paimti jos pirštų atspaudus, kad galėtų identifikuoti moters tapatybę, tačiau nustebo pamatę, jog ši jų neturi. Visos moters šeimos pirštų pagalvėlės buvo lygios, t. y. nebuvo jokių linijų. Iš tiesų kai kurie žmonės gimsta be pirštų atspaudų ir tokia būklė vadinama adermatoglifija. Tokio reiškinio priežastis ilgai buvo nežinoma, bet Tel Avivo universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad dėl to kalta genų mutacija, o už pirštų atspaudų formavimąsi atsakingas genas SMARCAD1. Ši mutacija labai reta. Pasaulyje egzistuoja vos keturios šeimos, turinčios tokį sutrikimą. Jis nėra pavojingas sveikatai, tačiau gali sukelti nepatogumų keliaujant, turint reikalų su teisėsauga. Pirštų atspaudų neturintys asmenys taip pat turi ir mažiau prakaito liaukų.

 

Ką turi bendro su narkotikais?

 

Šiandien pirštų atspaudai gali atskleisti ne tik žmogaus lytį, bet ir tai, ar asmuo vartoja narkotines medžiagas. Tai galima nustatyta atliekant Rytų Anglijos universitete sukurtą nanodalelių narkotikų testą, kuriuo identifikuojamos narkotinės medžiagos pasitelkiant organizmo medžiagų apykaitos produktus. Atliekant šį testą paimami tiriamojo pirštų atspaudai. Tuomet jie padengiami medžiaga, prisotina aukso nanodalelių, kurios kartu su pirštų atspaudais pritraukia likusias chemines ir narkotines medžiagas, jeigu jos buvo vartotos. Jie pirštų atspauduose nusėda kartu su prakaitu. Kad narkotinės medžiagos buvo vartotos, įrodoma tuomet, kai daugiausia jų pėdsakų pirštų antspauduose aptinkama prie porų.

 

Sveikatos atspindys

 

Manoma, kad pirštų atspaudų skenavimas siekiant įvertinti sveikatos būklę ateityje gali tapti įprastu reiškiniu. Jau ir dabar mokslininkai žino, kad pirštų atspaudai gali išduoti tam tikras ligas ar polinkį jomis sirgti. Pietų Hamptono universiteto mokslininkai aptiko ryšį tarp sveikatos būklės ir pirštų atspaudų rašto. Pastebėta, kad žmonės, kurių dešinės rankos pirštų atspauduose dominuoja sūkurinis raštas, 50 % dažniau turi aukštą kraujospūdį nei ties, kurių pirštų atspauduose dominuoja kilpinis arba arkinis raštas. Jeigu pirštų atspauduose dominuoja ulnarinių kilpų (mažojo piršto link nukreiptos linijos) raštas, yra padidėjusi Alzheimerio ligos rizika. Tokį raštą turi net 72 % sergančiųjų šia liga. O dominuojantys koncentriniai sūkuriai perspėja apie didesnę onkologinių ligų grėsmę, arkiniai pirštų atspaudai – apie virškinimo trakto ligas. Sūkuriniai raštai susiję su celiakija, net 69 % ja sergančiųjų turi tokį pirštų atspaudų raštą.

 

Atskleidžia charakterio bruožus

 

Pirštų atspaudus tyrinėjantys specialistai teigia, kad jie – puiki priemonė žmogaus charakteristikai sudaryti, nes yra susiję su asmens būdo bruožais, pomėgiais, talentais, baimėmis. Norint charakterizuoti asmenį, svarbiausia nustatyti dominuojantį pirštų atspaudų tipą. Kuo tiksliau tai padaroma, tuo teisingesnę informaciją apie žmogų galima sužinoti. Pagrindiniai pirštų atspaudų tipai:

 

spiralinisSpiralinis sūkurys (sukasi kaip spiralė, prasideda piršto centre). Toks pirštų atspaudų rašto tipas būdingas paslaptingoms, sunkiai perprantamoms, bet labai charzimatiškoms asmenybėms. Dažnai šie žmonės būna labai sumanūs, turi ryškų ir retą talentą. Jie daug laiko skiria saviugdai ir karjerai, o asmeninis gyvenimas lieka nuošalyje. Šios asmenybės nelinkusios atvirai bendrauti su aplinkiniais, bet kam atverti savo širdies, todėl kartais kitus žmones atstumia. Tikrąją jų asmenybę pažįsta tik artimieji. Geriau pažinus šiuos žmones paaiškėja, kad jie labai šilti, jautrūs ir empatiški bičiuliai bei mylimieji.

 

 

koncentrinisKoncentrinis sūkurys (piršto pagalvėlės centre yra taškas, kurį juosia vis didesni atskiri apskritimai). Tokį pirštų atspaudų tipą turi labai stiprios, nepriklausomos asmenybės. Įprastai jos išsiskiria iš aplinkinių, spinduliuoja neįprastą pasitikėjimą savimi, nepaklūsta kitų valiai, jomis neįmanoma manipuliuoti. Kartais toks stiprus individualizmas išeina ne į gerą, nes šie žmonės dažnai maištauja prieš visuomenėje nusistovėjusias normas. Jie yra labai intelektualūs, darbštūs ir atsakingi, bet nepakenčia konkurencijos. Dar vienas trūkumas – negebėjimas priimti aplinkinių siūlomos pagalbos, net kai jos tikrai reikia. Netgi užmezgusios romantiškus santykius tokios asmenybės elgiasi kaip tikros individualistės, trokšta, kad viskas vyktų pagal jų taisykles. Joms reikalingas lankstus, ramus ir paklusnus partneris.

 

suspaustasSuspaustas sūkurys (toks pat kaip ir koncentrinis, tik iš šonų suspaustas į ovalus). Šio pirštų atspaudų tipo savininkai visuomet kupini energijos ir originalių idėjų. Jiems didžiausias paskatinimas ko nors siekti – pinigai arba konkurencija. Tokie žmonės labai prisirišę prie materialinių dalykų, tačiau stokoja dvasinių vertybių. Net meilės srityje kliaujasi protu, o ne širdimi. Šios asmenybės niekuomet aklai neužmezga romantiškų santykių, nes visuomet pagalvoja, ką partneris joms galėtų suteikti, ar tokia partnerystė užtikrintų materialinį komfortą. Tokie žmonės nėra visiški beširdžiai, todėl stengiasi, kad tarpusavio ryšys teiktų džiaugsmą ir antrajai pusei.

 

arkaArka (glotnios linijos tarsi formuoja kalvas). Šį pirštų atspaudų tipą turintys žmonės yra itin žemiški, racionalūs ir praktiški. Tiki, kad visus sprendimus galima priimti kliaujantis logika. Jie yra konservatyvūs ir siekia stabilumo. Nors yra draugiški, puikiai jaučiasi vienumoje, mat yra introvertiškos prigimties. Vengia didelių susibūrimų, jaukiausiai jaučiasi šnekučiuodamiesi su šeimos nariais ir gurkšnodami arbatą. Jie nėra itin komunikabilūs, tačiau daug laiko ir jėgų skiria karjerai. Stengiasi dirbti taip gerai, kaip tik gali. Geriausiai sekasi ta veikla, kur galioja griežtos taisyklės ir reikia atlikti individualias užduotis. Visiškai netinka darbas, kur tenka prisiimti visą atsakomybę arba reikia dažnai rizikuoti, susidurti su nežinomybe. Tokie pat atsargūs būna ir asmeniniuose santykiuose. Užmezgę naują draugystę ilgai slepia savo jausmas ir bando pažinti partnerį. Nepaisant to, tai – labai atsidavę ir antrąją pusę palaikantys mylimieji.

 

suskleistaSuskleista arka (iš šonų suspaustas ir į viršų smailėjantis arkinis raštas). Tai neįprastai veiklios, temperamentingos ir aukštą savivertę turinčios asmenybės. Itin atvirai demonstruoja emocijas, tačiau greitai užsiplieskia, bet taip pat staigiai ir nurimsta. Nepakenčia kritikos. Trokšta, kad aplinkiniai šoktų pagal jų dūdelę. Tai – labai principingos asmenybės. Jos nebijo iššūkių, mėgsta naujoves, dažnai elgiasi impulsyviai, rizikuoja. Turi aukštą kūrybinį potencialą, todėl gali save realizuoti meno srityje. Šios asmenybės labai socialios, mėgsta megzti naujas pažintis, būti apsuptos daugybės žmonių. Tokiems žmonėms sunku kurti pastovius santykius, nes yra egocentrikai, pavydūs ir tirki karštuoliai.

 

radialineRadialinė kilpa (nykščio link nukreiptos kilpos). Labai išskirtiniai, savitą pasaulėžiūrą turintys žmonės. Netgi sulaukę brandaus amžiaus išlieka maištingi kaip paaugliai, atrodo, kad jiems svarbiausia elgtis visiškai kitaip, nei įprasta. Todėl negali dirbti jokio darbo, kur privalu paisyti griežtų taisyklių, terminų. Šios asmenybės yra kūrėjos ir menininkės. Joms nerūpi pinigai, kur kas svarbiau saviraiška. Tai – individualistai, kurie vertina laisvę, todėl ilgai nekuria šeimos, kartais sąmoningai renkasi viengungių gyvenimą. Net sukūrę šeimą stengiasi išsaugoti asmeninę erdvę, neretai būna linkę į neištikimybę.

 

 

ulnarineUlnarinė kilpa (mažylio link nukreiptos kilpos). Tai gana ramūs, pasyvūs žmonės, kurie puikiai jaučiasi, kai išsiskiria iš aplinkinių. Šios asmenybės yra gana konservatyvių pažiūrų, vertina laiko patikrintus dalykus, kurie siejasi su saugumu. Nemėgsta pokyčių, rizikos. Jų negąsdina rutina. Įprastai renkasi niekuo neišsiskiriantį darbą, nesiekia karjeros aukštumų, šlovės, nes darbas joms – tik pragyvenimo šaltinis. Nepaisant to, šie žmonės yra atsakingi ir kruopštūs darbuotojai, kuriems galima patikėti įvairių užduočių. Tai – neįprastai harmoningos asmenybės, todėl jas itin mėgsta aplinkiniai. Nesunkiai mezga naujas pažintis, turi siaurą bičiulių ratą, lengvai randa gyvenimo partnerį. Į santykius žiūri rimtai, nedomina vienos nakties nuotykiai, ieško žmogaus, su kuriuo galėtų kurti šeimą. Bendrauti su jais itin lengva, nes yra tolerantiški, patikimi ir mylintys žmonės.

 

 

povo akis„Povo akis“ (primena povo plunksnos raštą – linijos susivijusios į spirales). Šio pirštų atspaudų tipo savininkai – bohemos pasaulio atstovai, kurie į gyvenimą žiūri kaip į nuotykį. Jie elgiasi itin nerūpestingai. Nors nededa didelių pastangų, dažniausiai viskas puikiai sekasi, todėl atrodo, kad juos globoja kas nors iš aukščiau. Šios asmenybės geba kurti verslą, todėl joms tinkamiausios neįprastos sritys. Pastabumas, originalios idėjos ir noras tobulėti suteikia puikių galimybių kilti karjeros laiptais. Šie žmonės yra tikri romantikai ir svajokliai, kurie idealizuoja šeimą, aklai pasitiki partneriu. Dėl tokio stipraus atsidavimo ir santykių idealizavimo gali likti stipriai įskaudinti, ypač jaunystėje, kai dauguma bendraamžių dar neieško pastovaus partnerio šeimai kurti.

 

bangaBanga (kilpos sukasi ir lūžta tarsi bangos). Labai sunku suprasti šiuos žmones, nes jie yra permainingi, geba prisitaikyti prie įvairių situacijų. Taip elgiasi nesąmoningai. Šioms asmenybėms visiškai netinka vadovaujamas darbas, nes negeba apginti savo nuomonės. Tačiau šie žmonės – nuostabūs pavaldiniai, kokybiškai atlieka bet kokias patikėtas užduotis. Juos itin vertina ne tik kolegos, bet ir partneriai. Dėl mylimo žmogaus pasiryžę paminti net savo interesus, bet ir visais būdais mėgina išvengti konfliktų. Jiems labiausiai tinka stiprus, ryžtingas partneris, kuris gali būti šeimos galva.

 

Specialistės komentaras

Parapsichologė, ezoterikos mokslų daktarė, Lietuvos ezoterikų konfederacijos prezidentė Elona Petkelienė

 

Papiliarinės pirštų linijos, arba pirštų atspaudai, išlieka net žmogui mirus, o delnuose esantys ženklai išnyksta po 24 val., ir lieka tik raukšlės. Mūsų pirštai yra tarsi biorezonatoriai, kurie priima vibracijas iš energoinformacinio lauko. Su pastaruoju žmogus sąveikauja esant griežtai apibrėžtam diapazonui. Šis bioenergetinis informacinės sąveikos kodas užšifruotas ant pirštų galiukų esančių papiliarinio rašto linijų, simbolizuojančių jėgą.

 

Biblijoje senąja aramėjų kalba parašyta: ,,Žmonių rankose Jis įspaudė ženklus, kad šie žinotų jo valią ir taptų išmintingesni…“ Verčiant Bibliją į įvairias kalbas per daug metų ši frazė buvo iškraipyta, todėl šiandien skamba taip: ,,Viešpats įspaudė ženklus žmonių rankose, kad šie žinotų Jo valią ir savo darbus…“ (Jobo knyga, 37 skr., 7 eilutė). Pagrindiniai trys pirštų atspaudų tipai ir jų variacijos (arkos, kilpos bei sūkuriai) lemia žmogaus charakterio tipą, elgseną, mąstymo būdą, karmines užduotis. Taigi tie, ant kurių pirštų dominuoja arkinės linijos, yra autokratai, kilpinės – demokratai, sūkurinės – liberalai. Retai būna, kad ant visų pirštų būtų vienodos linijos. Todėl dažniausiai ant vienos rankos to paties piršto yra vienokie, ant kitos – kitokie raštai. Nagrinėjant pirštų atspaudus pagrindiniais laikomi dominuojantys, t. y. tie, kurių yra daugiausia. Jeigu daugiausia arkinių raštų, žmogui lemta saugoti tradicijas. Tokioms asmenybėms svetimos naujovės ir permainos, nereikia iš jų tikėtis originalumo, visapusiško supratimo bei atlaidumo. Jos nori, kad viskas vyktų pagal planą, visada laikosi griežtų taisyklių. Visiškos priešingybės – žmonės, ant kurių pirštų dominuoja sūkuriniai raštai. Jiems būdingas visapusiškumas. Tokios asmenybės apdovanotos išskirtine ištverme, kūrybingumu ir artistiškumu. Joms lemta palikti ryškų pėdsaką savo ir kitų gyvenimuose. Žmonės, ant kurių pirštų galų yra susiformavusių kilpų, yra malonūs, plačių pažiūrų, tačiau siekia savų tikslų. Jiems lemta užtikrinti, kad visiems būtų gerai.

 

Pastebėta, kad sėkmės lydimų porų papiliariniai raštai būna panašūs. Išimtis galėtų būti arkinių raštų savininkai, kurie retai vieni su kitais užmezga santykius ir būna kartu laimingi. Laimingiausi ir sėkmės lydimi būna tie partneriai, ant kurių pirštų puikuojasi sūkuriniai raštai.

 

Įdomu

  • Pirštų atspaudus tyrinėjantis mokslas vadinamas dermatoglifika.
  • Koalų pirštų atspaudai itin panašūs į žmonių. Juos taip pat turi šimpanzės ir gorilos, bet pastarųjų atspaudus nuo žmonių galima atskirti kur kas paprasčiau.
  • 1858 m. pirmą kartą pirštų atspaudus žmogui identifikuoti panaudojo Williamas Jamesas Herschelis, kai sudarinėjo darbo sutartis su neraštingais indų darbininkais. Pirštų atspaudai naudoti vietoj parašų.
  • Didžiausia pirštų atspaudų duomenų bazė priklauso FTB. Ši tarnyba kasdien gauna apie 34 000 pirštų atspaudų pavyzdžių.
  • Ekspertai teigia, kad egiptiečių mumijos vis dar turi gana aiškius pirštų atspaudus, nepaisant to, kad buvo balzamuotos ir kapavietėse pragulėjo šimtus metų.
  • Kačių ir šunų nosys turi unikalų raštą, kurį galima lyginti su žmonių pirštų atspaudais.
  • Daugiausia žmonių turi kilpinius pirštų atspaudų raštus, mažiausia – arkinius. Pastaruosius turi vos 5–7 % populiacijos.