Nuo neatmenamų laikų jaguarai Amazonės atogrąžų miškuose buvo gerbiami kaip labai stiprūs ir galingi sutvėrimai. Vietiniams šamanams jaguaras atlikdavo dvasios vadovo vaidmenį ir padėdavo išgyti nuo ligų, atsiųsdavo pranašiškų vizijų. Kečujų genties indėnai tikėjo, kad jaguaro kūne įsikūnijusi šamano arba liaudies gydytojo siela.

 

jaguaras

Senieji indėnai vis dar mena legendą apie jaunuolį, kuris norėjo tapti šamanu. Tėvas nusivedė jį į džiungles, kad susipažintų su džiunglių dvasiomis, ypač jaguaro dvasia, kurią dažniausiai galima išvysti, pakramčius narkotinių savybių turinčių svaigiojo kvaitulio lianų lapų. Šis augalas yra stipriausia natūrali haliucinogeninė medžiaga pasaulyje. Pavartojęs jos, žmogus pradeda aiškiai matyti net juodžiausioje tamsoje, atranda atsakymus į sudėtingiausius klausimus, randa išeitį iš chaoso, įgyja galios, regi vizijas.

 

Pietų amerikiečiai jaguarą vadina plėšrūnu, kuris aplenkia medžiojamą grobį vienu šuoliu. Senoje indėnų legendoje pasakojama, kad jaguaro kailis atrodo lyg nusėtas dėmėmis, nes jis su letenomis tepdavo purvą ant kailio. Nuo kitų didžiųjų kačių skiriasi tuo, kad yra nenugalimas. Nėra tokio plėšrūno, kuris galėtų konkuruoti su jaguaru.

 

Majai tiki, kad saulės kelionė per dangų ir nakties tamsą reprezentuoja begalinę žmogaus sąmonės ir jos transformacijų kelionę. Vidurdienio saulės pozicija buvo lyginama su ereliu, skrendančiu aukštai, o paskui pranykstančiu horizonte, taip pat, kaip ir žmonės priversti susidurti su dvasiniais iššūkiais ir transformuotis. Pasislėpusi saulė buvo vadinama jaguaru, kurio dėmėtas kailis primena žvaigždes, žibančias juodame danguje. Žvaigždėtas nakties dangus  būdavo vadinamas jaguaro saule. Jaguaras – tai žemės dievas, nuo kurio priklauso viskas, kad vyksta joje ir aplink ją. Jaguaro saulė suteikia pasaulio sutvėrimams tokios jėgos, kuri slypi kalnuose ir vulkanuose.

 

Panašiai kaip tigras, jaguaras persekioja savo grobį tyliai ir kantriai, kol galiausiai puola kone šviesos greičiu. Jis tarsi simbolizuoja žinojimą, kada geriausiai pasitraukti ir siekti svajonių vienam. Vietiniai atogrąžų džiunglių gyventojai tvirtai tiki, kad visame kame yra jaguaro dalelė.

 

Jaguarai, leopardai, panteros yra labai seni ir galingi gyvūnai bei totemai. Jie įkūnija agresyvumą ir galią, yra Mėnulio įtakoje. Turintys šių gyvūnų talismaną, žmonės gali daryti kelis darbus vienu metu. Jie neretai linkę būti vienišiais, labai pasitiki savimi.

 

Jaguaro totemas labai įpareigoja. Reikia išmokti neskubėti, bet atkakliai siekti tikslų. Dažnai moterys, kurių totemas jaguaras, pantera arba leopardas, būna priverstos užauginti vaikus vienos (dėl skyrybų, mirties ar kitų aplinkybių).

 

Neretai asmenys, kurių totemas yra šis plėšrus ir galingas, turi aiškiagirdystės dovaną – gebėjimą girdėti bet kokiu atstumu, pavyzdžiui, kitų gyvybės formų arba dimensijų bendravimą. Jaguarai turi dideles letenas ir plačią kaukolę su galingais, stipriais žandikauliais. Jie gali perkasti sumedžioto grobio kaukę per vieną kartą. Jaguaro riaumojimas kitoks nei liūtų: jie neriaumoja, o urzgia. Žmonės, turintys šio gyvūno totemą, moka gražiai pašnekėti, bet jų žodžiai gali ir sužeisti, suluošinti ar net nužudyti. Šiems asmenims labai svarbu nuolatos galvoti, ką sako ir tobulinti bendravimo įgūdžius.

 

Jaguaro tvirtas kūnas sudėtas taip, kad jis galėtų nukeliauti daugelį kilometrų tuščiu skrandžiu, ieškodamas maisto. Jie labai vikrūs, puikiai karstosi po medžius. Jie tarsi moka pasiekti savo tikslus ir įgyvendinti svajones atkaklumu ir lankstumu.

 

Jaguarai turi naktinį regėjimą. Bebaimiai gyvūnai eina ten, kur jiems reikia dieną ar naktį. Iš jų kiekvienas galėtų pasimokyti pasitikėti savo asmeniniais instinktais.

 

Jaguarai dažniausiai apsigyvena pelkėse ir miškingose vietovėse, nors gali išgyventi ir proskynose ar dykumose. Jie gyvena urvuose ir kanjonuose netoli gėlo vandens šaltinių. Mitologijoje urvai laikyti tokiomis vietomis, kurios padeda atsiskirti nuo visuomenės ir suteikia izoliacijos jausmą. Vanduo susijęs su žmogaus emociniu kūnu. Kai jaguaro totemo įtaka sustiprėja reiškia, kad reikia atsikratyti baimių, leisti užgyti širdies žaizdoms ir lavinti savo vidinį regėjimą. Kai žmogus būna visiškai pasiruošęs, jaguaras jam gali atskleisti anapusinio pasaulio paslaptis.

 

Jaguaro įvaizdis dažnai naudojamas Peru, Meksikos, Gvatemalos ir kitų senųjų Pietų Amerikos gyventojų mitologijoje. Majai, actekai ir inkai garbino šį gyvūną. Šventyklose jaguaras buvo antras pagal eiliškumą dievas po dievo gyvatės. Per karūnavimo ceremoniją Čičen Icos šventykloje karalius turėdavo praeiti pro jaguarų procesiją vaizduojančią dekoratyvinę juostą.