Įsibėgėjant rudeniui tiek tėvus, tiek mokyklinukus vis labiau įsuka mokslo metų ratas. Vaistininkė Jurgita Jankauskienė dalinasi patarimais tėvams, kaip elgtis, kad vaikai sėkmingai prisitaikytų prie rutinos, o mokymasis nebūtų kupinas streso.

 

Nuolatiniai pokalbiai su vaiku – būtiniFrustrated,Boy,Thinking,Over,Difficult,Task,And,Touching,Head,While

 

Vaistininkė J. Jankauskienė pastebi, kad sugrįžus į mokyklą vaistinėse padaugėja pacientų, kurie užsuka norėdami konsultuotis, kaip jų atžaloms įveikti užklupusį stresą ir nerimą. Anot ekspertės, vaikų savijautą stipriai lemia būtent tėvelių reakcijos ir jausmai. Tad esminis patarimas – pirmiausia rūpintis savo emocine sveikata ir streso valdymu.

 

„Jei tėvai jaučiasi atsipalaidavę ir pasiruošę pokyčiams, vaikai taip pat jausis ramiau, o ir jiems kylančius jausmus išsakyti bus paprasčiau. Pokalbiai ir nuolatinė komunikacija su vaiku – vienas pagrindinių būdų suprasti mokyklinuko savijautą. Svarbu leisti atžalai dalintis abejonėmis, jausmais ir neskubėti kritikuoti, o bandyti suprasti nerimą ir baimes“, – pataria „Camelia“ vaistininkė J. Jankauskienė.

 

Anot vaistininkės, tėvai turėtų ne tik rasti laiko pokalbiams, bet ir stengtis išlikti ramūs bei pozityvūs, padėti vaikams pamatyti įvairių galimybių, kurių atneša nauji mokslo metai. Mokyklinio amžiaus atžalos turi žinoti, kad tėvai yra šalia, tad visada turės į ką kreiptis prireikus pagalbos, norint pasikalbėti ar paprasčiausiai pritrūkus patarimo.

 

Reikia stiprinti smegenų veiklą

 

Vaistininkė įvardija ir fizinės sveikatos svarbą  sugrįžus atgal į bendruomenes svarbu skirti dėmesio imuninei sistemai ir bendrai savijautai: pasirūpinti sveika ir visaverte mityba, į valgiaraštį įtraukti naudingų vaisių bei daržovių.

 

„Neretai su maistu, ypač šaltuoju sezonu, kai sumažėja šviežių sodo ir daržo gėrybių, negauname užtektinai naudingų vitaminų ir mikroelementų, todėl atsargas papildyti rekomenduoju vartojant specialius preparatus. Pravers vitaminų ir mikroelementų kompleksai smegenų veiklai, kuriuose yra magnio, biotino, antioksidantų. Taip pat preparatai, kurie subalansuoti atsižvelgiant į jaunuolio amžių, jų sudėtis atliepia organizmo poreikius augant, o vėliau – bręstant“, – sako vaistininkė.

 

Šalia mikroelementų, rudenį ir žiemą ypač svarbus vitaminas C, kuris padeda palaikyti imuninę sistemą, normalizuoja energijos apytaką, teigiamai veikia apetitą. Vaikams ir paaugliams ne tik rudenį, bet ir ištisus metus svarbu palaikyti deramą vitamino D kiekį organizme. Mat tinkama jo koncentracija turi teigiamos įtakos centrinei nervų sistemai, padeda palaikyti imuninę sistemą. Taip pat naudingas kaulų ir raumenų funkcijoms, kurios svarbios formuojantis laikysenai.

 

Draugystė su žadintuvu

 

Vienas didžiausių iššūkių atėjus rudeniui – priprasti eiti miegoti ir keltis anksčiau. Neretai nutinka ir taip, kad nors miegoti einama laiku, organizmas vis dar gyvena vasaros ritmu. Tad užmigimas tampa ilgesnis ir ne toks lengvas, kaip anksčiau.

 

„Naują rutiną ir grįžimą į įprastas vėžias geriausia taikyti palaipsniui. Nereikėtų to daryti staiga, nes tai tik sukelia dar didesnį nerimą bei įtampą. Pamažu keiskite miego ir valgymo laiką, vakarienei taip pat rinkitės lengvą maistą, nevalgykite kelias valandas prieš miegą. Visa tai itin svarbu, nes gerai nepailsėję jaunuoliai būna irzlesni, mažiau atsparūs stresui“, – patarimais dalinasi J. Jankauskienė.

 

Anot jos, sudarytos rutinos vertėtų laikytis ir savaitgaliais, o jei vis tiek užmigti sudėtinga, padės lengva fizinė veikla prieš miegą – pasivaikščiojimas gryname ore, mankšta, aktyvesni žaidimai. Visa tai leis išnaudoti per dieną sukauptą energiją ir pagerins nakties miegą.

 

Teigiamai miego kokybę veikia tinkama aplinka, be papildomų dirgiklių, tokių kaip televizorius, telefonas ar kompiuteris. Vaistininkės teigimu, prietaisų, kurie skleidžia mėlyną šviesą, geriau išvis nenaudoti prieš miegą. Didelis šių spindulių kiekis gali sukelti akių įtampą, nuovargį ir lemti suprastėjusią miego kokybę.

 

Savarankiškų sprendimų svarba

 

Dvejonių ar nerimą jaučiančiam vaikui saugiau jaustis padės savarankiškai priimami sprendimai, žinojimas, kad jo nuomonė yra svarbi.

 

„Ruošiantis mokyklai leiskite pačiam išsirinkti sąsiuvinius, pieštukus, kreideles, pačiam visas priemones susidėti į kuprinę – tai padės lengviau prisitaikyti prie naujų pokyčių, motyvuoti sugrįžti į mokyklą. Kiekvienas, netgi mažiausias sprendimas suteikia užtikrintumo“, – sako vaistininkė.

 

Jeigu jaučiate, kad patiriamas nerimas ir stresas nedingsta, susikurkite raminančius ritualus, pavyzdžiui, vakarais visa šeima drauge išgerkite vaistažolių arbatos, eikite pasivaikščioti, leiskite laiką gryname ore. Jeigu tokie sprendimai nepadeda, naudinga neatidėlioti ir konsultuotis su specialistais.