Pagaliau įrodyta, kad begalinė senelių meilė gali kenkti vaikų sveikatai! Naujausiame kinų tyrime teigiama, vaikai, kurie gyvena arčiau senelių, turi didesnę riziką nutukti. Tyrėjai teigia, kad taip yra dėlto, kad vyresni šeimos nariai savo meilę mažiesiems yra linkę išreikšti juos tiesiog permaitindami.

 

mociutes

Birmingemo universiteto (D. Britanija) tyrėjai tyrė Guangdžou regioną Pietų Kinijoje. Kultūriškai putnus vaikas Kinijoje buvo laikomas geros sveikatos, klestėjimo ir sėkmės simboliu. Kaimo vietovėse tėvai dažnai prašo senelių pagloboti vaikus. Visi šie veiksniai lemia, jog vaikai, kuriuos augina seneliai, yra labiau linkę turėti antsvorio ir net nutukti negu tie, kurie gyvena toliau nuo senelių.

 

„Vaikų nutukimas yra pasaulinė visuomenės sveikatos krizė – ypač Kinijoje, iki šiol vaikų sveikata, kurie migruoja su savo tėvais į didžiuosius Kinijos miestus, nebuvo tirta. Yra aišku, kad svarbus žingsnis, siekiant sumažinti migrantų vaikų nutukimo riziką yra supratimas apie tėvų, senelių ir mokytojų pasaulio suvokimą, kuris gali didinti vaikų nutukimo riziką“, – sakė dr. Bai Li iš Birmingemo universiteto.

 

Kinų tyrimas apžvelgė migrantų vaikus, kurie persikėlė iš kaimo vietovės į miestus. Tyrėjai sakė, kad šalyje pastebima didelė migracija dėl ekonominių priežasčių. Tie migrantų vaikai vis dar išlieka rizikos grupėje, kad antsvoris gresia dėl tėvų nepriežiūros ir nesveiko maisto. Ekspertai tyrė ryšį tarp pajamų ir nutukimo tarp suaugusių ir vaikų.

 

Rezultatai paremia 2014 metų britų tyrimo išvadas, kuriose skelbiama, jog vaikai yra neturtingesnių ir mažiau išsilavinusių šeimų dažniau būna nutukę. Paskutinį dešimtmetį problema pradėjo mažėti tarp vidurinės klasės šeimų ir didėti tarp vargingai gyvenančiųjų.

 

Harvardo universiteto tyrėjai teigia, kad mažai pajamų gaunančios šeimos turi mažiau galimybių įsigyti automobilį, todėl tai reiškia, kad jie pirks daugiau ilgiau negendančio, perdirbto, daug riebalų ir cukraus turinčių maisto produktų. JAV 17 % vaikų ir paauglių yra nutukę. Nutukusių asmenų vidutiniškai tarp ispanų kilmės yra 22 %, afroamerikiečių – 20 % ir Kaukazo rasės – 15 %. Nutukusių azijiečių vaikų proporcija yra mažesnė Amerikoje negu Kinijoje (8,6 %).

 

Nutukimas sukelia ne tik daug sveikatos problemų, bet ir gali tapti vaikų patyčių priežastimi mokykloje. 2000 metų britų psichologinės visuomenės tyrimas parodė, kad nutukę vaikai turi daugiau stengtis dėl socialinio statuso pagerinimo arba išlaikymo negu normalaus svorio jų bendraamžiai. O naujausias Ohajo universiteto tyrimas parodė, kad vaikai, einantys miegoti visada tuo pačiu metu ir ribojantys laiką, praleidžiamą, žiūrint į kompiuterių ir išmaniųjų telefonų ekranus, turi mažesnę riziką būti nutukusiems.

 

Įdomu, kad tyrimai taip pat rodo, kad žmogus gali būti linkęs turėti antsvorį, jeigu seneliams teko badauti. Tai, pasirodo, užkoduota žmonių DNR. Moksliniai tyrimai rodo, kad tam tikros genomo dalys gali būti aktyvuojamos arba nuslopinamos dėl skirtingų veiksnių. Štai pavyzdys: II pasaulinio karo metu olandai kentė badą: dauguma žmonių galėjo suvartoti tik po keletą kalorijų per dieną. Tyrėjai pastebėjo, kad tuo metu buvusios nėščios moterys susilaukė vaikų, labiau linkusių sirgti tokiomis ligomis kaip hipertenzija, diabetas ir nutukimas. Jau embriono būsenoje kūdikis prisitaiko prie blogų sąlygų ir užsiprogramuoja kaupti riebalus, kad galėtų išgyventi net tada, kai nebebus galimybės pavalgyti. Žmogaus smegenys yra priklausomos nuo gliukozės, todėl atsiranda poreikis, kad likęs kūnas taptų atspariu insulinui, kad didžioji jo dalis tektų smegenims. Motinos epigenomas yra perduodamas kartu su reakcija į badą, net jei vaikui niekada neteko badauti. Todėl net normaliai maitindamasis vaikas rizikuoja susirgti tomis ligomis. Tai gali paveikti ir tolimesnes kartas, kaip štai anūkus.