Apie indigo vaikus pirmąkart 1978 m. prabilo psichologė ir aiškiaregė Nancy Ann Tappe. Pasak jos, ypatingų vaikų netgi aura ypatingos – indigo – spalvos. Manoma, kad šiandien tokių ypatingų žmonių yra apie 40 mln., o nuo 2000 m. dauguma gimstančių yra indigo vaikai. Racionalieji psichologai nepripažįsta mistikų įvesto „indigo vaikų“ termino ir šiuolaikinius ypatingus vaikus vadina Z karta. Atrodo, kad ir mistikai, ir psichologai kalba apie tą patį, tik vartoja skirtingus terminus…

 

indigo

EZOTERINIS MOKSLAS maketuojant išskirti, parodyti, kieno čia pozicija.

Chirologas, numerologas Valentinas Razumas

 

Indigo vaikų delnų linijos kitokios?

 

Jų linijos nėra kitokios. Tokių vaikų labai stiprus loginis intelektas. Ir emocinis intelektas išskirtinis. Galima teigti, kad indigo vaikai nėra adekvatūs kitų žmonių atžvilgiu. Jie tiesiog gyvena savo gyvenimą. Dažnai vadinami autistais. Jie gyvena savo pasaulyje, savo matyme. Jie tiesiog nenori taikytis su šito pasaulio schemomis ir sistemomis.

 

Indigo vaikai nėra empatiški?

   

Ne. Indigo vaikams tokie jausmai ir išgyvenimai kaip Romeo ir Džuljetos ar Donkichoto ir Dulsinėjos – atgyvena. Didi meilė jiems nėra vertybė. Jie nepripažįsta stiprių išgyvenimų.

 

Jei indigo vaikams gilūs jausmai – ne vertybė, tuomet kas jiems rūpi?

 

Emocijos. Tik jos visai kitokios. Tai savęs pažinimo emocijos. Juk žmogaus asmenybė susiformuoja iki 5–7 metų. Jei indigo vaikas nebesigilina į save, nesistengia savęs pažinti, jo vystymasis sustoja. Todėl labai svarbi vaiko aplinka. Juk vaikas į šeimą ateina tam, kad kažko išmokytų savo tėvus. Jis, kaip mokytojas, ir reikalauja. Vaikas – tėvų darbdavys. Indigo vaikas privalo gauti visą tėvų meilę, jis reikalauja, kad tėvai jį suprastų.

 

Indigo vaikai gimsta indigo tėvams?

 

Nebūtinai. Indigo vaikas – visiškai savarankiška siela. Tai – individas, kuris gali neturėti su tėvais nieko bendro. Tik palaipsniui įgyja tam tikrų bruožų, pradeda kopijuoti arba yra išmokomas elgesio normų ir jomis pradeda vadovautis. Ta individualybė gali būti arba išvystoma į savarankišką asmenybę, arba tiesiog nuslopinama. Vyksta natūrali atranka – yra daug pašauktų, bet mažai išrinktų. Lietuvoje iš 10 gimusių kūdikių 2–3 būna indigo vaikai. Tačiau būdingas savybes augdamas išsaugo geriausiu atveju tik 1 %. Juk pusiausvyrą su visata išlaiko tik 1 % žmonijos, visi kiti – tik vartotojai. Tokių vaikų buvo visada. Tik anksčiau žmonija buvo mažesnė, o dabar vis didėjant žmonių skaičiui proporcingai daugėja ir indigo vaikų. Tam, kad būtų išsaugotas tas 1 %.

 

Indigo vaikų vaikystė laiminga?

 

Nelabai. Tai – normalūs vaikai, tik jų reakcija į aplinką kitokia. Jie – tarsi programišiai, įsiveržiantys į šio pasaulio informacinę erdvę. Jų mintys ateina iš kito pasaulio. Vaikystėje, kol protas neapkrautas papildoma informacija, indigo vaikas turi priėjimą prie kito informacijos šaltinio.

 

ŠIUOLAIKINĖ PSICHOLOGIJA-maketuojant išskirti, parodyti, kieno čia pozicija.

Psichologė-psichoterapeutė Gintarė Jurkevičienė

 

Manoma, kad nuo 2000 m. masiškai gimsta ypatingų – indigo – vaikų, išsiskiriančių aukštu intelektu, ypatinga intuicija, kūrybingumu, netgi pasižyminčių antgamtinėmis galiomis. Ką šiuolaikiniai vaikų psichologai mano apie tokius vaikus?

 

Psichologai ir pedagogai tokiems vaikams apibūdinti vartoja sąvoka Z kartos vaikai. Tai karta, gimstanti nuo 2000-ųjų. Z kartos vaikai kartais pavadinami skaitmeniniais aborigenais. Tai karta, kuri naudotis internetu pradeda anksčiau, nei išmoksta kalbėti, visas jų pasaulis nuo gimimo saistomas technologijų. Mokslinėje ir profesinėje literatūroje indigo vaikų terminas nėra vartojamas. Negaliu pakomentuoti  šių vaikų antgamtinių galių. Kiekviena vaikų karta ypatinga ir kitoms kartoms gali atrodyti turinti ypatingų, sunkiai suvokiamų galių.

 

Indigo vaikai dažnai būna ne tik gabūs, bet ir sunkiai pritampantys prie aplinkos ar bendraamžių. Kaip tai galėtumėte paaiškinti?

 

Z kartos vaikai – sunkiai sukaupiantys dėmesį individualistai, jiems sunkiau pritapti prie kolektyvo. Pastaruoju metu daugėja vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimų. Jiems irgi būdingi kai kurie vadinamųjų indigo vaikų bruožai. Neretai tėvai apie savo vaikus linkę galvoti geriau, nei yra iš tikrųjų. Jiems lengviau manyti, kad jų atžala ypatinga, nes yra indigo vaikas, o ne pripažinti, kad galbūt reikalinga specialistų pagalba.

 

Ypač gabių, bet sunkiau paklūstančių, prisitaikančių vaikų daugėja ar mažėja?

   

25 mokinių klasėje turi būti bent du gabūs mokiniai, o dviejose tokiose klasėse bent vienas itin gabus. Gabaus vaiko IQ daugiau nei 115. Pagal statistiką, tokių vaikų yra apie 16 %.  Itin gabaus vaiko IQ daugiau nei 130. Itin gabūs ir gabūs vaikai neretai sunkiai pritampa prie klasės kolektyvo, jiems neįdomu mokytis ir bendrauti su bendraamžiais, atlikti kruopštumo reikalaujančias užduotis. Pedagogai teigia, kad tokių vaikų daugėja. Šiuolaikiniai vaikai tiesiog drąsesni, aktyvesni, nepripažįsta autoritetų, todėl kitoms kartoms sudėtinga juos ugdyti ir mokyti.

 

Ir specialistai, ir tėvai bei seneliai pastebi, kad šiuolaikinių vaikų karta – kitokia. Mistikai tai sieja su ypatinga jų paskirtimi, auros spalva. O kaip tokį vaikų kitoniškumą aiškina šiuolaikiniai vaikų psichologai?

   

Nuo 2000-ųjų gimstantys vaikai – pirma karta, kuri auga pertekliuje, aplinkoje, kuri yra visiškai kompiuterizuota, informacijos labai daug. Pasikeitęs ir požiūris į vaikų auklėjimą, vaikai yra labiau ugdomi ir lavinami, jiems daugiau visko leidžiama.

 

Šiuolaikinių vaikų  psichologinės ypatybės

 
 • Individualistai. Z kartos atstovams sunku žaisti ir dirbti komandoje. Kiekvienas galvoja esantis ypatingas ir nenori derintis prie kitų. Jie nori išskirtinio dėmesio ir tik jiems skirto paaiškinimo. Tai asmenybių, o ne kareivių karta, jai ugdyti reikia daug kantrybės ir išmonės.
 • Įvairialypiai atlikėjai. Jiems lengviau atlikti kelias užduotis vienu metu, nei ilgai daryti vieną darbą. Jie geba ruošti namų darbus, žiūrėti televizorių ir dar kalbėtis. Jiems foninis triukšmas ar vaizdas, priešingai nei kitų kartų atstovams, padeda susikaupti.
 •   Kūrybiški. Z kartos atstovai, vengdami nuobodžios, mechaniškos veiklos, geba į daugelį situacijų pažiūrėti kūrybiškai.
 • Sunkiai sukaupia dėmesį. Dėl informacijos, veiklos ir galimybių pertekliaus jiems sunku būti ilgai susikaupusiems.
 • Nori greito rezultato. Jie orientuoti ne į procesą, o į rezultatą, pavyzdžiui, sportuoja ne dėl malonumo, o dėl medalio ar taurės. Jie negali pakęsti ilgai trunkančios, monotoniškos veiklos, tarkime, nurašyti tekstą nuo knygos, rašyti dailyraščiu.
 • Pasižymi „kilpiniu mąstymu“, t. y. apdoroja informaciją greičiau, bet mažomis dalimis. Geriau geba suprasti tekstukus, kurie neviršija ekrano ribų. Z kartos atstovams sunku suvokti didelės apimties tekstus, todėl pateikiamą informaciją reikia skaidyti.
 •  Nemėgsta prievartos ir nepripažįsta autoritetų. Dėl to kyla iššūkis tėvams ir pedagogams, nes vien tai, kad žmogus suaugęs, šiuolaikinio vaiko akyse nepadaro jo viršesnio. Šiuolaikinis vaikas drąsiai diskutuoja, reiškia savo nuomonę ir net drastiškai ginčijasi, gali derėtis iki išprotėjimo. Z kartos atstovų pagarbą reikia pelnyti. Auklėti ne trumpais paliepimais, o derybomis ir paaiškinimais. Tai neretai išveda iš kantrybės vyresnius žmones ir jie puola pamokslauti apie savo laikus ir klupdymą ant žirnių. Tik bėda, kad šiuolaikinių vaikų pamokslai neveikia.

Įdomu

 
 • XX a. pabaigoje indigo vaikų fenomeną ėmėsi tirti du amerikiečių psichologai Lee Carrollas ir Janas Toberis. Jie atkreipė ypatingą dėmesį į sunkiai valdomus vaikus, kurių neveikia įprastos auklėjimo priemonės. Jie apie indigo vaikus parašė itin populiarią knygą. Nuo tada manoma, kad šie vaikai pasiųsti į Žemę tam, kad ją išgelbėtų nuo katastrofos.
 • Manoma, kad indigo vaiką galima atpažinti antraisiais trečiaisiais jo gyvenimo metais. Su juo negalima bendrauti iš aukšto, mažylis reikalauja nuolatinio dėmesio.
 • Neurologai pastebi, kad indigo mažylių raumenų tonusas būna padidėjęs, tačiau psichologai nerekomenduoja jo mažinti vaistais, ypač pirmaisiais gyvenimo metais. Manoma, kad jei  tokiam vaikui kūdikystėje bus nuslopintas hiperaktyvumas, tuomet kai jis sulauks 5–6 metų, nė vienas pedagogas nesugebės išlaikyti jo dėmesio ilgiau nei 1–2 minutes.
 • Kai tik išmoksta gerai kalbėti, indigo vaikai dažnai patys pasipasakoja tėvams, kad jie ypatingi, kitokie vaikai.
 • Indigo vaikų energija, rodos, niekada neišsenka. Tėvų užduotis – nukreipti ją tinkama linkme.
 • Indigo vaikų intuicija tokia stipri, kad jų beveik neįmanoma apgauti.
 • Indigo vaikų egzistavimą kategoriškai neigia bažnyčia. Kai kurių bažnyčios atstovų teigimu, tokiuose ypatinguose vaikuose įsikūnijęs nelabasis. Esą vadinamieji indigo vaikai į šį pasaulį ateina ne jo išgelbėti, atvirkščiai – juos pačius reikia gelbėti.