Žmonės sako, Kalėdos tai ramybės ir susikaupimo metas. Deja, dažnai vakarus su šeima pakeičia nesibaigiantys vaikščiojimai iš vienos parduotuvės į kitą, o dovanojimo džiaugsmą užgožia tinkamų dovanų paieškos. Švenčių laukimas pavirsta maža pinigų leidimo fiesta. Taip yra ne vien Lietuvoje, todėl įdomu, kiek kalėdinėms dovanoms išleidžia skirtingose pasaulio šalyse gyvenantys žmonės ir ar brangios dovanos tikrai tiek daug kainuoja?

 

Kiek kainuoja Kalėdos?

 

Asmenukiu lazda suteiks daugiau smagaus laiko nei uzsakyta pusvalandzio fotosesija

2015 metų duomenimis, vidutiniškai viena šeima Lietuvoje išleido 502 eurus kalėdinei nuotaikai sukurti: pirko dovanas, vaišes, kalėdinius papuošimus. Įdomu, kad, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje Kalėdų sąskaita 2015 metais buvo mažesnė. Britų šeima vidutiniškai išleido 420 eurų. Ne daug nuo jų skiriasi ir kitoje pasaulio pusėje esančios Australijos gyventojai. Jie praeitais metais vidutiniškai išleido vos 5 eurais mažiau nei Didžiosios Britanijos gyventojai. Kalėdinė australų šeimos sąskaita siekė 415 eurų.

 

Bene daugiausiai Kalėdoms skiria Amerikos gyventojai. 2015 metais jų išlaidos kalėdiniams pirkiniams siekė 787 eurus. Įdomu tai, kad nuo 2000 metų išlaidos beveik nepadidėjo – praeitais metais amerikiečiai vidutiniškai išleido vos 13 eurų daugiau nei tik įžengę į antrą tūkstantmetį. Taigi, sumos, išleidžiamos kalėdinėms dovanoms, tikrai nemažos. Tačiau ar išleisti šimtai eurų garantuoja dovanos kokybę ir artimojo šypseną?

 

Brangi dovana nebūtinai daug kainuoja?

 

Ar ir jums yra pasitaikius tokia situacija, kai vaikui padovanoto žaislo dėžė jam yra įdomesnė nei pats žaislas? O kruopščiai rinkti auskarai mylimajai taip ir lieka gulėti papuošalų dėžutėje? Jei taip, pats laikas suprasti, kad liaudiškai tariant „už širdies griebianti dovana“ yra kur kas brangesnė nei ta, kurios kainą gaila nulupti. O norint padovanoti geras emocijas pinigų daug nereikia. Tai patvirtino ir keletas pakalbintų tautiečių.

 

„Pati geriausia dovana kokią esu gavusi Kalėdoms buvo 5 vokai. Kaip tik prieš Kalėdas turėjau išvykti mokytis pusei metų į užsienį. Geriausia draugė atspausdino 5 nuotraukas, užrašė trumpas istorijas apie jas, pridėjo tik mums suprantamų užuominų ir liepė perskaityti, kai tik ten nuvyksiu. Prisiekiu, braukiau ašarą ir ne vieną. O savo šypseną atsimenu dar dabar.“,– pasakoja buvusi ekonomikos mokslų studentė Jurgita.

 

Pardavimų vadybininkas Robertas taip pat dalinasi geriausia dovanos istorija. „Įsimintiniausią dovaną gavau pernai. Su draugais planavome Kalėdų atostogas Tenerifėje. Deja, likus mažiau nei savaitei iki atostogų aš susilaužiau koją. Kol mano draugai krovėsi lagaminus, aš laukiau operacijos. Faktas, kad negalėjau skristi ir pasilikau Lietuvoje. Tačiau, kai draugai grįžo, likau maloniai nustebintas. Prieš išvykdami atostogauti jie nusipirko ACME veiksmo kamerą ir filmavo visus savo nuotykius su atspausdinta mano nuotrauka, lyg aš būčiau kartu: gulint paplūdimyje, plaukiojant, kopiant į kalnus. Grįžę padovanojo susuktą filmuką ir tą pačią veiksmo kamerą, kad kitą kartą galėčiau pats filmuoti. Buvau tikrai labai laimingas. Smagiausia tai, kad draugai visada apie mane galvojo ir taip stengėsi.“

 

„Turbūt pati įsimintiniausia dovana per šitiek metų – staigmena Kalėdų rytą. Pamenu, kaip nieko nepranešę sugužėjo visi vaikai ir anūkai ankstų Kalėdų rytą. Nieko nebuvau pasiruošus, stalas nedengtas. Streso buvo nemažai, bet vaikai viskuo pasirūpino. Aš tik sėdėjau ir šypsojausi. O kokią dovaną atvežę padėjo po eglute, tiesą sakant, net nepamenu.“,– istorija dalinasi dabar jau pensininkė Asta.

 

Taigi, pats laikas keisti mąstymą ir dovanoti šypsenas vietoj brangių etikečių. Kruopščiai atrinktos ir įrašytos dainos, padovanotos kartu su beviele kolonėle, pažadins daugiau prisiminimų ir gerų emocijų nei dar vienas puodelis ar prabangūs, jums nei tinkančio nei patinkančio aromato kvepalai. Idėjos nuotraukoms ir asmenukių lazda suteiks daugiau smagaus laiko nei užsakyta pusvalandžio fotosesija. O įdėtas laikas ir pastangos renkant dovaną tiesiogiai sugrįš šypsenomis ir nuoširdžiais „ačiū“.