Turkiška pirtis – iki šiol populiari kūno ir sielos terapija. O prisiminus intriguojančią turkiškų pirčių istoriją nenuostabu, kad ir dabar besikaitinantiems pirtyse kyla seksualių minčių…

 

turkiskos pirtys

Padeda socializuotis

 

Turkiškos pirties – hamamo – istorija siekia Osmanų imperijos laikus. Turkaipirtis sukūrė pagal romėnų pavyzdį. Hamamai islamiškame krašte buvo ne tik švarinimosi, bet ir socializacijos, pasikeitimo naujienomis ir gandais vieta. Taip pat atstodavo grožio salonus, kartais net gydytojų kabinetus. Pirmosios pirtys Turkijoje buvo skirtos tik vyrams. Vėliau teisę lankytis hamamuose, skirtingu nei vyrai laiku, gavo sergančios arba ką tik pagimdžiusios moterys, o dar vėlesniais laikais ir visos kitos. Dera žinoti, kad Osmanų imperijos laikais moterys būdavo įkalintos namuose. Vienintelė vieša vieta, kur galėjo eiti nelydimos tėvų arba sutuoktinių, ir buvo viešoji pirtis. Tad ten jos atitrūkdavo nuo namų rutinos, atsipalaiduodavo ir pabendraudavo.

 

Vyriškos pramogos

 

Įdomu, kad turkiškose pirtyse vyrai ne tik aptardavo politikos ar verslo reikalus, bet ir mėgaudavosi erotiniais žaidimais, tiesa, tik su tos pačios lyties atstovais. XV a., kai šios pirtys itin išpopuliarėjo, padėjėjais jose dirbdavo jauni vaikinai, vadinami „tellaks“. Jie padėdavo vyrams nusiprausti, juos masažuodavo, be to, teikdavo ir intymias paslaugas. Pirčių masažuotojais tapdavo jaunuoliai iš nemusulmoniškų Turkijos imperijos kraštų: graikai, armėnai, žydai, albanai, bulgarai, libaniečiai… Tokiomis paslaugomis naudojosi kone visi vyrai, nors ir turėjo žmonas bei nebuvo homoseksualūs. Analinis seksas islame draudžiamas, todėl vyrus aptarnaujantys jaunuoliai rasdavo kitų būdų, kaip suteikti malonumą… Hamamų masažuotojai nebuvo laikomi vergais. Už jų paslaugas buvo gerai sumokama. Jie netgi buvo atleisti nuo mokesčių.Kartaistarp pirties lankytojų ir masažuotojų užsimegzdavoartimesnių santykių bei meilės romanų. Nuo XVII a. yra išlikusių pasakojimų apie elitinės Osmanų imperijos kariuomenės pėstininką, kurio mylimuoju tapo pirties padėjėjas. Osmanų imperijai susiskaldžius, Turkijoje įsigalėjo vakarietiška kultūra ir seksualinės paslaugos vyrų pirtyse tapo nepriimtinos. Tuomet pirčių padėjėjai teikė tik kūno šveitimo ir masažavimo paslaugas. Tačiau iki dabar Turkijoje terminas „pirties berniukas“ reiškia homoseksualų asmenį.

 

Moteriškos gudrybės

 

Gavusios privilegiją lankytis pirtyse dailiosios lyties atstovės ja naudojosi su kaupu. Moteriškos pirtys tapo susibūrimų, linksmybių ir liežuvavimo vieta, į kurią damos traukdavo bent kartą per savaitę ir ten praleisdavo keletą valandų. Vienu metu Osmanų imperijos moterys net turėjo teisę išsiskirti su savo vyrais, jeigu šie jų neišleisdavo į viešąsias pirtis. Pasakojama, kad kilmingos moterys kartu su savo tarnaitėmis pirtyse nesikuklindamos linksmindavosi visiškai nuogos. Teigiama, kad retkarčiais šios linksmybės įgaudavoir erotinį atspalvį. Moterys pirtyse taip pat užsiimdavo rankdarbiais, kirpdavo ir šukuodavo viena kitoms plaukus bei atlikdavo kitas grožio procedūras. Pirtyse buvo klausomasi muzikos ir gausiai vaišinamasi naminiu maistu, saldumynais, gaiviaisiais gėrimais, kava bei arbata.

 

Moteriškos pirtys buvo svarbios dėl dar vienos intriguojančios priežasties. Osmanų imperijos laikais paprastai sutuoktinius atžaloms parinkdavo tėvai. Ideali kandidatė mylimam sūnui į žmonas turėjo pasižymėti gera kilme, reputacija ir išoriniu grožiu. Sužinoti merginos kilmę ir reputaciją tais laikais nebūdavo sudėtinga, kur kas sunkiau būdavo įžvelgti jų grožį, nes visos dailiosios lyties atstovės dėvėdavo tradicinius drabužius, kurie dengdavo jų kūnus nuo galvos iki kojų. Tad sūnums žmonas parinkdavo jų motinos. Jos, pasitelkusiosbūrį moteriškos lyties giminaičių, eidavo į viešąsias pirtis apžvelgti kandidačių „vidinio“ grožio, taip pat įvertinti būsimų nuotakų bendravimo įgūdžių. Gana dažnai dėl šių žvalgytuvių būdavo iš anksto susitariama ir su merginų tėvais. Pasakojama, kad būsimos anytos labai atidžiai ištyrinėdavokandidates į marčias, pagal kūno formas įvertindavo vaisingumą ir netgi jas bučiuodavo, kad įsitikintų tinkama jų burnos higiena.

 

Hamamai dabar

 

Iki šiol Turkijoje galima apsilankytiviešosiose pirtyse, kurios buvo pastatytos dar XV–XVII amžiuje. Procedūros jose trunka po keletą valandų. Turkiška pirtis šiek tiek skiriasi nuo suomiškos arba rusiškos. Tai ne šiaip paprastas pastatas nusiprausti. Šios pirtys – tarsi SPA centrai su masažais, aromatinėmis voniomis, garų kambariais. Tikroje turkiškoje pirtyje nėra jokių garo generatorių. Ten šyla tik marmuriniai paviršiai – sienos, grindys ir gultai, kurie garuoja šlakstomi vandeniu. Profesionalūs masažuotojai įkaitusius ir atsipalaidavusius lankytojų kūnus masažuoja muilo putomis, atlieka kūno odos šveitimą, ištepa kremais ir kvapiaisiais aliejais. Vėliau pirties lankytojai vaišinami kava arba arbata.

 

Kai kurios šiuolaikinės turkiškos pirtys vis dar neatsikrato intriguojančios praeities šleifo. Dalisjų yra gerai žinomos homoseksualų susibūrimo vietos, kuriose ir šiais laikais nevengiama lytinių santykių. Vietinė policija kartkartėmis rengia reidus į tokius hamakus dėl kilusių įtarimų, kad juose plinta vyrų prostitucija. Tiesa, taip dažniausiai nutinka ne didžiosiose turistų pamėgtose, o mažesnėse, tik vietos gyventojams žinomose pirtyse.

 

Užsiimti seksu pirtyje – gera mintis?

 

Malonioje kaitroje ištirpę kompleksai ir nuogo kūno trauka kartkartėmis seksui pirtyse nuteikia ir heteroseksualias poras. Sekso pirtyje entuziastai tikina, kadčia ypač gera mėgautis ilgomis preliudijomis ir lėtu bei jausmingu seksu. Esą pirties karštis paaštrina pojūčius. Moterims jis paskatina kraujo suplūdimą į lytinius organus, o tai didina susijaudinimą ir greitina orgazmą. Vis dėlto sveikatos specialistai nerekomenduoja užsiimti lytiniais santykiais pirtyse, nes dėl aukštos temperatūros gali sutrikti sveikata. Sekso pirtyje geriau apskritai atsisakyti asmenims, kurie skundžiasi aukštu kraujospūdžiu ir širdies sutrikimais. Apdairiai derėtų elgtis ir dėl slidžių paviršių, antraip seksas gali baigtis nevykusiu kritimu nuo suoliuko arba paslydimu ant slidžių grindų. Be to, ne visiems gali būti patrauklus prakaituotas partnerio kūnas.

 

Įdomu

 
  • XVI a. Turkijos sostinėje Stambule veikė daugiau nei 4500 privačių ir apie 300 viešųjų pirčių.
  • Vakarų Europoje turkiška pirtis, kaip švarinimosi ir atsipalaidavimo būdas, išpopuliarėjo XIX amžiuje.
  • Turkai tiki, kad marmuras sugeria neigiamą žmogaus energiją. Taigi procedūros, atliekamos turkiškose pirtyse, valo ne tik kūną, bet ir sielą.
  • Hamamai padeda atsikratyti galvos ir kitų skausmų bei numesti svorio.
  • Tradiciškai į turkiškas pirtis vaikai iki 5–6 m. eina kartu su motinomis. Sulaukę šio amžiaus berniukai pirtyse lankosi su tėčiais.
  • Lietuvoje nuo XV a. išpopuliarėjo viešosios pirtys, kuriose už nedidelį mokestį buvo galima apsiprausti, nusiskusti barzdą, esant reikalui barzdaskučiai ir skaudantį dantį išraudavo, pastatydavo taures arba padarydavo klizmą, uždėdavo dėlių ar nuleisdavo kraują. Tačiau nėra užuominų, kad Lietuvos pirtyse būta kokių nors orgijų.
  • Lietuvoje veikia svingelių klubas, kuriame įrengta suomiškų, rusiškų ir turkiškų pirčių bei privačių kabinų poroms.

 

Specialisto komentaras

Gydytojas dermatovenerologas-seksologas Pragiedrulis Velička

 

Viešose pirtyse, nesvarbu, ar turkiškose, rusiškose ar kitokiose, taip pat viešuose dušuose nemaža tikimybė užsikrėsti įvairiais grybeliais. Niekas dabar prieš einant į viešą vietą dėl šių ligų netikrina. Pats ne kartą mačiauten žmonių, turinčių odos ar nagų grybelį. Ne paslaptis, kad uždaruose vakarėliuose, kurie vyksta pirtyse, neretai nevengiama nei alkoholio, nei sekso. Pirtyse organizuojami ir svingerių vakarėliai, kurie dabar Lietuvoje labai populiarūs. Po tokių linksmybių pirtyse vaikinams ir vyrams kartais tenka kreiptis ir į dermatovenerologus. Nesaugiai užsiimant seksu pirtyse, kaip ir kitose vietose, galima užsikrėsti lytiniu keliu plintančiomis ligomis. Vyrai myli akimis, todėl matydami pirtyse nuogus moterų kūnus gali susijaudinti. Nors šiluma plečia kraujagysles ir aktyvina kraujotaką, tačiau labai didelis karštis neigiamai veikia vyrų susijaudinimą. Tiesa, turkiškoje pirtyje, kurioje temperatūra yra palyginti neaukšta (40–60 laipsnių), neigiamo poveikio nebus, tačiau rusiškoje, kur temperatūra kur kas aukštesnė, tikrai ne seksas būna galvoje.Karštis neigiamai veikia ir vyrų vaisingumą, nes mažina spermatozoidų aktyvumą. Šaltas vanduo, kuriame po pirties neretai prausiamasi, taip pat kenkia ir prostatai, ir vaisingumui. Tačiau reikėtų įsidėmėti, kad pirtis tikrai nėra patikima kontracepcijos priemonė.