Dažniausiai žodis „priklausomybė“ naudojamas apibūdinti liguistą polinkį vartoti alkoholį, narkotines medžiagas, lošti. Tačiau yra ir kitų įpročių, elgesio modelių ar net grožio produktų, kurie ilgainiui gali sukelti priklausomybę, kad atrodys, jog be to nebegalite gyventi.

 

daiktai

10 kasdien naudojamų daiktų, kurie gali sukelti priklausomybę:

 
  • Lūpų balzamas. Lūpų balzamų sudėtyje yra ingredientų, kurie labai džiovina lūpas, todėl tenka daug kartų per dieną jas tepti ir taip patenkama tarsi į užburtą ratą. Ilgainiui vartotojas įpranta jausti balzamo tekstūrą ant lūpų ir jaučiasi nepatogiai, kai lūpos yra nuogos.
 
  • Dantų balinimo juostelės. Vienas dalykas naudoti balinimo juosteles, norint pašalinti kavos, arbatos ar vyno dėmes nuo dantų. Tačiau per daug dažnas arba netinkamas dantų balinimas lazeriu, juostelėmis, geliu, skalavimo skysčiais, dantų pastomis gali padidinti dantų jautrumą, sukelti dantų skausmą, dirginti dantenas, susilpninti emalį. Neigiamas poveikis gali būti ilgalaikis.
 
  • Drėkinamasis kremas. Odos drėkinti daugiau nei du kartus per dieną nerekomenduojama. Daugiau kremo ar losjono nepadės, bet pripratins odą ir ji nebereaguos kaip turėtų į drėkinamąsias priemones. Be to, atsiras priklausomybė. Oda gali aptingti. Nustojus naudoti kremą oda iš karto labai išsausės, pradės pleiskanoti, rausti, ją temps ir pan.
 
  • Akių lašai. Alergiški žmonės, kurie dažnai lašinasi akių lašus, kad sumažintų akių paraudimą, neretai tampa priklausomi nuo jų. Priklausomybę sukelia akių lašai, kurie sutraukia konjunktyvinės kraujagysles, todėl jos atrodo mažesnės ir akys mažiau paraudusios. Naudojant ilgą laiką tokie akių lašai sukelia priešingą reakciją: tampa nebeveiksmingi ir akys dar labiau parausta.
 
  • Plastinė chirurgija. Kai kurie žmonės greitai tampa priklausomi nuo plastinių operacijų. Jie pradeda leistis botoksą dažniau, norėdami atrodyti „natūraliau“. Pradedama nuo gilių raukšlių šalinimo, o paskui norisi panaikinti net smulkias, mimikos raukšleles. Veidas, piktnaudžiaujant botoksu ir kitomis procedūromis, pradeda atrodyti kaip vaškinis.
 
  • Tatuiruotės. 45 milijonai amerikiečių turi tatuiruočių ir 32 % iš jų sako, kad yra priklausomi nuo jų. Tai psichosomatinė priklausomybė. Tai, ką galvojate apie save, atsiliepia jūsų kūnui. Jeigu yra įsivaizduojama, kad tatuiruotės pakeis kitų žmonių nuomonę apie jus, galite patikėti, kad naujas piešinys ant odos sužavės kitus, padidins savigarbą ir daugiau nebereikės badyti odos. Tačiau vienos tatuiruotės gali būti negana. Ilgainiui vaizdas veidrodyje nebedžiugina ir, regis, vienintelis dalykas, kuris padėtų iš to išsivaduoti – tai nauja tatuiruotė.
 
  • Apsipirkinėjimas. Parduotuvių maniakais tampama dėl pasąmonės noro geriau ir saugiau jaustis. Apipirkinėjimas ramina, suteikia jausmą, kad viską galite kontroliuoti, padeda užpildyti vidinę tuštumą. Priklausomas žmogus eina apsipirkti, kai nori pakelti sau nuotaiką, kuris jau yra bandęs atsikratyti šio įpročio, bet jam nepavyko, slepia pirkinius ir čekius, meluoja tiek sau, tiek kitiems.
 
  • Sportas. Mokslinėje literatūroje apie priklausomybę nuo sporto kalbama daug. Priklausomi nuo sporto asmenys sportą iškelia aukščiau visko. Jis tampa svarbiausiu dalyku gyvenime. Sportą jie naudoja kaip priemonę suvaldyti emocijoms. Sumažinus sporto intensyvumą arba, kai neįmanoma pasportuoti, priklausomas žmogus jaučiasi susierzinęs, neramus.
 
  • Deginimasis. Dažniausiai priklausomybė būdinga jauniems vyrams ir moterims (18 – 30 metų). Priklausomybė yra pavojinga tuo, kad besaikis deginimasis saulėje ir soliariumuose didina odos vėžio (melanomos) riziką. UV spinduliai skatina endorfinų, geros nuotaikos hormonų, išsiskyrimą. Pasąmonės lygmenyje galite norėti patirti daugiau laimės, todėl einate į soliariumą. Deginatės vis ilgiau, dažniau ir daugiau. Galiausiai nebegalite patys to kontroliuoti.
 
  • Pažintys internetu. Šiandien internetinių pažinčių programėlės palengvino susipažinimo momentą su kitais žmonėmis. Žmonės tampa priklausomi nuo internetinių pažinčių, nes turi giliai įsišaknijusių svajonių sutikti nuostabiausią Žemėje vyrą ar moterį arba, kitaip tariant, turi nerealių lūkesčių. Dažnai tai tampa problema kurti ilgalaikius santykius realybėje.