Delicious,Fresh,Sea,Fish,On,Dark,Wooden,Background.,Healthy,Food,

Skumbrė dažnai lyginama su tunu, nes abi didelės žuvys turi tvirtą tekstūrą ir priklauso tai pačiai šeimai. Riebi ir švelnaus skonio skumbrė dėl sveikatai naudingų savybių daug metų gula ant patyrusių ir pradedančių kulinarų stalo.

 

Intriguojanti istorija

 

Žodis „skumbrė“ kilęs iš senosios prancūzų kalbos ir iš pradžių galėjo reikšti pažymėtą, dėmėtą. Atlantines skumbres pirmą kartą oficialiai 1758 m. aprašė švedų zoologas Karlas Linėjus 10-ajame „Systema Naturae“ leidime. Jis suteikė žuviai mokslinį pavadinimą Scomber scombrus iš graikų kalbos žodžio skombros, reiškiančio tuntą arba skumbrę.

 

Skumbrės šimtmečius buvo Airijos gyventojų pragyvenimo šaltinis. Airiai sako, kad norint pagauti skumbrę verta išmesti šprotą. Druskoje vytintos skumbrės buvo pagrindinis eksporto produktas XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje pietvakarių Airijoje. Šioje srityje dirbo daugybė moterų. Taip pat šios žuvys sunešė didžiulius turtus Baltimorei, kai ši XIX a. pabaigoje tapo pirmaujančiu skumbrių pramonės centru, suklestėjo po daugiau nei du šimtmečius trukusio socialinio neaiškumo ir ekonominio sąstingio. Mat sardinių žvejyba buvo nutraukta apie 1750 m. Baltimorės, kaip skumbrių iškrovimo vietos, svarba pirmiausia priklausė nuo nevietinių žvejų, galinčių sugauti daug žuvų. Airiai šviežių skumbrių daugiausia parduodavo Anglijoje, o vytintas eksportuodavo į Ameriką. Baltimorės, kaip skumbrių žvejybos centro, ekonominė sėkmė sukūrė kosmopolitinę jūrų pramonės infrastruktūrą.

 

1976 m. Didžiosios Britanijos namų šeimininkių apklausa parodė nenorą atsisakyti tradicinių žuvų: menkių ir lašišų. Mažiau nei 10 % apklausos dalyvių buvo kada nors pirkę skumbrę ir tik 3 % jų pirko reguliariai. Dėl šios tendencijos 8-ajame dešimtmetyje daugelis Didžiosios Britanijos žuvų prekiautojų skumbrių net nedėdavo ant prekystalio.

 

Gąsdinantys norvegų pasakojimai

 

Antrojo pasaulinio karo metais norvegai vengė skumbrių, nors tai universalus ir skanus maistas. Nacių okupacijos metu pakrantėse žuvo daug vokiečių kareivių, todėl vietos gyventojai teigė, kad skumbrės mito nacių lavonais. Nenorėdami valgyti priešo, norvegai bet kokią sugautą skumbrę iškart paleisdavo atgal į vandenyną.

 

Greitai genda

 

Skumbrių konservavimas nėra paprastas. Iki XIX a. buvo plačiai paplitęs šaldymas, sūdymas ir rūkymas. Istoriškai Anglijoje ši žuvis vartota tik šviežia. XVII a. skumbrės dėl greito gedimo buvo vienintelės, kuriomis leista prekiauti sekmadieniais. Anglų literatūroje daugiau nuorodų į dvokiančią skumbrę nei bet kurią kitą žuvį. Prancūzijoje skumbrės tradiciškai sūdytos, todėl plačiai pardavinėtos visoje šalyje. Japonijoje paprastai vytintos druska ir actu, kad pavyktų pagaminti sušių rūšį, žinomą kaip saba-zushi. Šie sušiai atsirado Kiote kaip sprendimas gabenti skumbres į atokesnes vietoves. Kelias, jungiantis Osakos įlanką ir Kiotą, dabar vadinamas skumbrių keliu.

 

Šviežia skumbrė turi būti skaidriomis akimis ir blizgančiais žvynais. Įsigijus žalią skumbrę iš karto rekomenduojama ją dėti ant ledo arba į šaldytuvą. Geriausia išvirti per 2 dienas. Jei neplanuojama vartoti išsyk, siūloma sandariai suvynioti į plastikinę plėvelę ir užšaldyti iki 3 mėnesių.

 

Kintantis gyvsidabrio kiekis

 

Atlantinė skumbrė – viena sveikiausių žuvų. Ši gražiai švytinti žuvis dar vadinama Bostono skumbre, Norvegijos skumbre, Škotijos skumbre. Gyvsidabrio kiekis labai skiriasi, tai priklauso gyvenamosios aplinkos. JAV maisto ir vaistų administracijos duomenimis, karališkųjų skumbrių, kaip ir kardžuvių, ryklių ir cigarinių ešerių, vaikai ir nėščios moterys turėtų vengti dėl didelio metilo gyvsidabrio kiekio.

 

Nauda sveikatai

 

Gerina širdies darbą. Tyrimai parodė, kad širdžiai naudingi polinesotieji riebalai, kurių turi skumbrė, įskaitant omega-3 riebalų rūgštis, mažina sergamumą ir mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Daugelis tyrimų taip pat atskleidė, kad žuvų taukų papildai padeda sumažinti trigliceridų kiekį.

 

Aktyvina smegenų veiklą. Žuvų vartojimas gali užkirsti kelią su amžiumi susijusiam pažinimo funkcijos prastėjimui. Keletas tyrimų parodė, kad skumbrių vartojimas susijęs su pagerėjusia pažinimo funkcija tiems, kurie serga lengva Alzheimerio forma. Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo beveik 6000 moterų, nustatyta, kad bent kartą per savaitę valgiusios skumbrių pasižymėjo geresne žodine atmintimi.

 

Gerina vaikų kardiometabolinę sveikatą. Mokslininkai tiria, kaip riebios žuvies vartojimas gali pagerinti vaikų vystymąsi ir sveikatą. Tyrime, atliktame 2019 m., dalyvavo beveik 200 devynmečių, kurie 12 savaičių vartojo riebią žuvį arba paukštieną. Tyrėjai nustatė, kad tiems, kurie vartojo žuvį, pagerėjo DTL (gerojo) cholesterolio kiekis, o tai turėjo teigiamą poveikį kraujospūdžiui, širdies ritmo kintamumui ir gliukozės homeostazei.

 

Padeda išvengti anemijos. Skumbrė – geras pasirinkimas anemijos, kuria susergama dėl prastos mitybos, prevencijai. Riebioje žuvyje yra geležies, vitamino B12 ir šiek tiek folio rūgšties. Bet kurio iš šių mikroelementų trūkumas gali sukelti mažakraujystę. Anemijos simptomai – raumenų silpnumas, sutrikęs regėjimas, didelis nuovargis ir kitos sunkios komplikacijos, pavyzdžiui, nevaisingumas.

 

100 g 174 kcal

Riebalai10,9 g

Baltymai18,8 g

Vitaminas A 68 μg

Vitaminas C 13 mg

Vitaminas D 2 μg

Vitaminas B3 10,9 mg

Kalcis 27 mg

Magnis 32 mg

Kalis 329 mg

Fosforas 232 mg

Selenas 25 μg

Jodas 45 μg

 

Ant grotelių kepta skumbrė

 

2 porcijos

100 g 520 kcal

Ruošti 40 min.

 
  •  2 skumbrės filė
  •  2 šaukštai sojų padažo
  •  Šaukštas medaus
  •  Šaukštelis malto imbiero
  •  Česnako skiltelė
  •  Šaukštas raudonojo vyno acto
  •  Šaukštelis maltos aitriosios paprikos

GAMINIMAS. Dubenyje sumaišyti sojų padažą, medų, imbierą, papriką, vyno actą ir iki tyrės susmulkintą česnaką. Gautą marinatą užpilti ant žuvies. Marinuoti 20 min. Kepti ant karštos kepsninės 5 min., vis aptepti likusiu marinatu, kol gražiai apskrus.

 

Grilled,Baked,Mackerel,With,Ginger,Mustard,Honey,Sauce,On,A

 

Makaronai su rūkyta skumbre

 

2 porcijos

100 g 595 kcal

Ruošti 30 min.

   
  •  200 g spagečių
  •  110 g rūkytos skumbrės filė
  •  50 g vyšninių pomidorų
  •  1,5 šaukšto alyvuogių aliejaus
  •  2 šaukštai petražolių
  •  2 šaukštai citrinos sulčių
  •  Druskos, maltų pipirų pagal skonį
  •  Batono riekė
  •  Pusė šaukštelio aitriosios paprikos dribsnių
  •  Šaukštelis tarkuotos citrinos žievelės

GAMINIMAS. Spagečius išvirti sūdytame vandenyje, kaip nurodyta. Smulkiai supjaustyti pomidorus, petražoles, didesniais gabalėliais skumbrę. Užpilti 2 šaukštelius alyvuogių aliejaus. Gausiai pagardinti prieskoniais. Keptuvėje įkaitinti likusį aliejų. Suberti kubeliais pjaustytą batoną ir kepti 3–4 min. ant vidutinės kaitros, kol gražiai apskrus. Nukelti, įmaišyti paprikos dribsnius ir citrinos žievelę. Atidėti. Spagečius nukošti ir sudėti į įkaitintą keptuvę. Įmaišyti žuvį, daržoves, pagardinti citrinos sultimis ir prieskoniais. Patiekti su makaronais ir skrudintais batono kubeliais.

 

Tinned,Mackerel,Spaghetti,With,Lemon,Dried,Chilli,And,Breadcrumbs,In

   

Spausdinti

 

Autorius Monika Budnikienė