Santykiai per atstumą gali būti sudėtingi, tačiau jie pažeria ir staigmenų. Dėl fizinio atstumo paprasti dalykai, pavyzdžiui, galimybė užuosti mylimojo kūno kvapą ar pasivaikščioti susikibus už rankų, įgauna kur kas didesnę prasmę.

 

santykiai

10 patarimų

 

1. Naudotis išmaniosiomis technologijomis. Jos suteikia galimybę palaikyti ryšį realiu laiku. Dalykitės nuotraukomis, susirašinėkite, planuokite vaizdo skambučius. Elkitės taip, lyg partneris būtų šalia. Pavyzdžiui, kas rytą pasisveikinkite ir vakare palinkėkite saldžių sapnų, kartu žiūrėkite serialus, dainuokite karaokę, ruoškite valgį, žaiskite žaidimus. Kurkite bendrą patirtį, net jeigu ir gyvenate atskirai.

 

2. Būti dėmesingiems. Atskleiskite kuo daugiau detalių apie dienos įvykius ar kasdienę rutiną. Užuot sakę, kad susitikote su draugais, verčiau išsamiai papasakokite, ką dėvėjote, valgėte ir sužinojote, kur buvote, kaip jautėtės. Tai padės partneriui labiau įsilieti į jūsų asmeninį gyvenimą.

 

3. Nepersistengti su dėmesiu. Neprotinga elgtis savininkiškai, kontroliuoti kitą asmenį ir nuolat reikalauti dėmesio. Dauguma įsimylėjėlių mano, kad reikia kompensuoti atstumą, tad persistengia: nuolat skambina, rašo ir pan. Taip elgdamiesi kelia nereikalingą įtampą. Netrukus meilė tampa varginanti, sekinanti ir reikli. Tad verčiau išlikti kūrybingiems ir vengti skambučių dėl šventos ramybės ar pareigos.

 

4. Vertinti šią galimybę. Jei norite gyventi kartu, pirmiausia išmokite būti atskirai. Kaip byloja sena kinų patarlė, tikras auksas nebijo išbandymų. Negalvokite, kad santykiai per atstumą pakenks, verčiau tikėkite, jog ši patirtis praturtins abu.

 

5. Neišsižadėti savęs. Nepamirškite savo norų, kad išliktumėte įdomūs. Gyvenimas neprivalo suktis tik apie kompiuterį ir toli gyvenantį mylimą žmogų. Užsiimkite veikla, kuri pakylėja, motyvuoja ir džiugina. Naujų dalykų mokymasis taip pat padeda nesijausti vienišiems.

 

6. Laikytis plano. Santykiai per atstumą negali tęstis iki begalybės, todėl reikia susitarti, kada jie pereis į kitą lygmenį, pavyzdžiui, baigus studijas, po komandiruotės ir pan. Jei išsiskyrimas trunka ilgai, apsispręskite dėl realių pasimatymų laiko ir laikykitės tvarkaraščio. Tai padės pajusti pilve skraidančius drugelius.

 

7. Įsipareigoti. Nereikia nė sakyti, kad ištikimybė – bet kokių santykių pagrindas, jei nesusitarta kitaip. Atstumas padeda suprasti, kodėl žmonės nori būti drauge, tačiau tai nėra pretekstas vienatvei. Palaikykite artimą ryšį su savo ir partnerio šeimomis, bendrais draugais.

 

8. Nevengti skaudžių temų. Atstumas yra tarsi sąjungininkas, norint nuslėpti tikruosius jausmus. Tačiau visada svarbu problemas spręsti, o ne ignoruoti. Nesvarbu, mylimieji gyvena kartu ar atskirai. Paslaptys anksčiau ar vėliau sugrauš iš vidaus. Tad labai svarbu kalbėti su partneriu apie baimes, nesaugumą, pavydą, nepasitikėjimą, apatiją, liūdesį, ilgesį, pyktį, nuovargį.

 

9. Išlikti pozityviems. Laukimas gali būti skausmingas, tačiau reikėtų nepamiršti, kad galiausiai būsite apdovanoti ir raškysite meilės vaisius. Dėkingumas – paprasčiausias būdas, kaip išsaugoti pozityvumą. Dėkokite už tai, kad mylite ir myli jus, už tai, kad esate sveiki. Netgi užsmulkmenas, pavyzdžiui, ranka rašytą laišką, dovanėlę.

 

10. Elgtis sąžiningai. Meilė per atstumą laikina. Taigi abu partneriai turi vienodai atsiduoti santykiams ir aiškiai suprasti, kiek laiko truks tokia situacija. Iš anksto apibrėžkite ribas. Nepavykus įveikti bendravimo sunkumų, verta susimąstyti, ar santykiai tikrai perspektyvūs, ar dėl jų verta atsisakyti kitų galimybių.

 

Specialistės komentaras

Kristina Jievaitienė, psichologė

 

Karantinas pateikė išbandymų poroms, kurios nėra iš vieno namų ūkio…

 

Sėkmingiems poros santykiams reikia daug svarbių dalykų. Draugystės pradžioje būdingas aktyvus žavėjimasis, tikslingas, kartais net perdėtas dėmesys vienas kitam. Susikoncentruojama tik į gerus ir malonius dalykus, nuotaika visada pakylėta, nenorima būti be kito žmogaus. Vėliau, kuriant gyvenimą kartu fiziškai, išpildomi poros poreikiai. Galima stebėti vienas kito reakcijas, kūno kalbą, reaguoti į pokyčius, pavyzdžiui, balso tono, elgsenos ir pan. O kur dar fizinio artumo svarba! Tai irgi reikšminga besivystančių santykių dalis. Žmogui, kuriančiam artimą ryšį, labai svarbu jausti fizinį kontaktą, prisilietimus, apkabinimus, bučinius. Tai stiprina santykius, nes juntamas neverbalinis partnerio dėmesys. Trumpalaikis išsiskyrimas per karantiną neturėtų sukelti itin daug žalos. Jei sudėtinga kelias savaites pabūti atskirai, greičiausiai tikroji priežastis, kodėl blogėja santykiai, nėra atstumas. Tikėtina, kad yra rimtesnių problemų, kurias reikėtų paanalizuoti. Trumpalaikio išsiskyrimo per karantiną pasekmės gali būti tokios: susierzinimas, prasta nuotaika, nepasitenkinimas, kad reikia likti vieniems. Tačiau žmonės pajėgūs susidoroti su tokiais jausmais ir adekvačiai įvertinti situaciją.

 

Kodėl dažniausiai nutrūksta santykiai, kai partnerius skiria atstumas?

 

Gaila, bet ilgainiui tokiems santykiams iškyla sunkumų. Žinoma, išsiskyrimų yra įvairių ir tai turi reikšmės bendravimui. Pavyzdžiui, partnerio kelių dienų trukmės komandiruotė į kitą miestą skiriasi nuo išvykos į kitą šalį metams. Poros ryšys priklauso ir nuo aplinkybių, ir nuo pačių pastangų. Deja, atstumas atima arba sumažina galimybes užtikrinti šias sąlygas. Šiuo metu technologijos gerokai pažengusios, bet virtualus bendravimas negali visiškai atstoti realaus, kai žmogus šalia.

 

Kurdami santykius per atstumą žmonės įpranta gyventi vieni, susiformuoja savita rutina. Tad su laiku bendravimas pradeda varginti – reikia derinti skambučių ar vaizdo pokalbių laiką. Tikrovėje to nedarome –bendraujame natūraliai. Dirbtinai kuriamos sąlygos pasimatymams gali sukelti jausmą, kad partneris kontroliuoja, santykiai yra tarsi erzinantis darbas. Taip pat baisu parodyti, kad nepasigendama antrosios pusės. Situacija įkalina ir gali sutrikdyti įprastą gyvenimą. Sustiprėja kontrolės jausmas, atsiranda nepasitikėjimas vienas kitu, kurį dažnai lemia nerimas, liūdesys ir nenoras būti vienam.

 

Gyvendami atskirai ir ilgą laiką bendraudami per atstumą žmonės atitolsta vienas nuo kito tiek fiziškai, tiek emociškai. Ilgesys, liūdesys, pyktis, susierzinimas dėl padėties užgožia gražius jausmus, kuriuos reikėtų stengtis puoselėti. Juk dėl jų reikia ieškoti išeičių, kad abu būtų laimingi. Susitikus po ilgo laikotarpio partneris gali dirginti, kartais įsipliekia konfliktų, fizinis artumas tampa nejaukus, nesutampa poreikiai, kurie dėl atstumo nesuprasti ir neišpildyti.

 

Ar įmanoma išlaikyti tokius santykius?

 

Žinoma. Tikrai yra porų, kurios geba išlaikyti santykius, maksimaliai išpildo vienas kito poreikius net per atstumą. Žmonės išradingi – siekdami nustebinti, pradžiuginti savo partnerį, kurio nėra šalia, sugalvoja įvairių būdų, kaip išreikšti jausmus. Manau, poros stengiasi tai daryti santykių per atstumą pradžioje, kuomet nestinga jaudulio, džiugesio, energijos ir motyvacijos. Tai gali būti jautrus tekstas, dėmesys, nuotraukos, vaizdo skambučiai, dovanos. Tai veikia, kol netampa pasikartojančia rutina, ypač jei nėra grįžtamojo ryšio. Gyvenant kartu dėmesys vienas kitam rodomas natūraliai, tiesiog būnant kartu, bendravimas neapkraunamas dirbtinėmis sąlygomis. Taigi kuriant santykius per atstumą svarbu nepersistengti, dažniau aptarti savo savijautą, išsakyti jausmus ir juos išreikšti.

 

Kodėl kai kurios poros geriau sutaria gyvendamos atskirai ir susitikdamos retai?

 

Klausimas, ar tikrai geriau sutaria. Gal po idiliškai vaizduojama realybe paslėpta kažkuriai pusei ne itin maloni šeiminė padėtis, kurios nenorima keisti. Žinoma, negalima teigti, kad kartu gyvenančios šeimos nepatiria sunkumų, ar kategoriškai sakyti, jog visos šeimos per atstumą nesutaria. Viskas gerai, jei situacija tenkina abi puses. Problemų kyla, kai ilgainiui viena pusė pradeda jaustis blogai. Sunkumų patiria visi. Ar juos įveikia, priklauso nuo to, kaip sprendžia problemas, bendrauja ir įsiklauso į partnerį. Kai kuriems tai įprastas gyvenimo stilius, kai nenorima nieko keisti. Tiesiog gyvenama kartu, bet su išlygomis. Jeigu nėra artimo ryšio, tiesiog išlaikomas šeimos statusas. Tai suteikia saugumo, užtikrintumo, palaiko bendravimą su vaikais, lengvina buitį. Žinoma, bėgant metams keičiasi žmonių poreikiai, vertybės ir norai, tad laikas, leidžiamas kartu, tampa kitoks nei buvo santykių pradžioje. Taigi visai normalu tęsti santykius suteikiant vienas kitam daugiau erdvės.

 

Ką reikėtų žinoti mezgant pažintis internetu? 

 

Svarbu elgtis atsargiai. Reikia nepamiršti, kad internete yra apgavikų, klaidinančios informacijos, tad svarbu adekvačiai įvertinti situaciją, patikrinti, jei kyla dvejonių, pasitarti su artimu žmogumi. Dažnai internetinės pažintys padeda gauti trokštamo (negaunamo) dėmesio. Tai suteikia džiaugsmo ir malonumo, žmogus nenori jo prarasti, tad greitai susižavi ir užvaldytas minčių apie sėkmingą draugystę nepastebi grėsmių. Dažnai sunkiau patiki informacija, kad ne viskas yra tiesa ar nauja simpatija gali turėti piktų kėslų.

 

Įdomu

 
  • Vienas didžiausių nuotolinių santykių privalumų yra tai, kad pora pokalbiams, vienas kito pažinimui skiria daugiau laiko nei asmenys, kurie gyvena kartu ir užsiima bendra veikla, pavyzdžiui, žiūri televizorių ar tvarko namus.
  • Žurnalo „Journal of Communication“ skelbiamais tyrimų duomenimis, apie 3 mln. amerikiečių tam tikru santuokos laikotarpiu gyveno kitur nei sutuoktinis (-ė), t. y. atskirai.
  • Net 75 % JAV studentų palaiko santykius per atstumą.