Laplandija yra sunkiai žodžiais nusakoma provincija Suomijoje, kurioje keri ne tik fantastiška gamta, unikali kultūra ir pasakiška, ištisus metus Kalėdas primenanti, atmosfera. Šiaurėje įsikūrusiame miestelyje lankytojams neabejotinai kyla daug pozityvių emocijų. Šiose vietose, kur pirmykštė gamta susiduria su miškais ir kalnais, kur daugybė upių ir ežerų, švarus oras ir garsiosios poliarinės naktys, galima bent trumpam nusikelti į žiemos pasaką iš vaikystės.

 

laplandija

Kelionė į Laplandiją prasideda nuo Rovaniemio 

 

Šio didžiausio pagal ploto Europoje šiaurinio miesto istorija prasideda XV amžiuje. Jis yra nuo poliarinio rato nutolęs 8 km, 800 km nuo Helsinkio ir maždaug 1485 km nuo Vilniaus. Būtent šis šiaurinis miestas žiemą tampa mėgstamiausiu vaikų ir suaugusiųjų kurortu. Ir tai lengva paaiškinti. Tai yra būtent tos vietos, kur mylimiausias Kalėdų personažas – Kalėdų senelis (suomių k. – Joulupukki) praleidžia daugiausiai laiko, rūpindamasis dovanomis ir ruošdamasis kalėdinėmis šventėmis. Juk čia, vos už kelių kilometrų nuo miesto, yra garsusis Kalėdų senelio kaimas.

 

Kalėdų senelio kaimas Laplandijoje

 

Kalėdų senelis anglakalbėse žinomas kaip Santa Klausas. Manoma, kad jo prototipas buvo šv. Mikalojus (angl. k. Saint Nicholas). Žodis „Saint” ilgainiui virto „Santa”, o „Nicholas” buvo sutrumpintas į „Claus”. Šis krikščionių šventasis per visą savo gyevnimą daug kartų padėjo vargšams ir vaikams. Tradicija dovanoti dovanas per šv. Mikalojaus dieną netrukus pasikeitė į tradiciją dovanoti dovanas vaikams per Kalėdas. Ir tai su dideliu malonumu daro šiuolaikinis Kalėdų senelis.

 

Pasak legendos, nuolatiniai Kalėdų senelio namai ir slaptos dirbtuvės, kuriose ruošiamos kalėdinės dovanos vaikams, yra ant Korvatunturio kalno. Tačiau, kai tarp žmonių pradėjo sklisti gandai apie jo slaptą buveinę, Kalėdų senelis, kad nebūtų paslapčia sekamas, nusprendė atskleisti žmonėms, kur gyvena ir pasirinko savo kitai buveinei vietą Arkties rate netoli Rovaniemio.

 

Čia, Laplandijoje, mažame kaime, Kalėdų senelis įkūrė savo darbinę rezidenciją, kuri dabar žinoma visame pasaulyje. Jis čia lankosi kiekvieną dieną, priima lankytojus iš viso pasaulio, skaito laiškus iš viso pasaulio vaikų ar net suaugusiųjų (laiškus galima siųsti adresu: Santa Claus, 96930 Arctic Circle, Rovaniemi, Finland) ir iš jų sužino, apie ką svajoja vaikai ir kokios dovanos jie laukia Kalėdų proga.

 

Iš tikrųjų Kalėdų senelio kaimas atsirado dar 1950 metais. Tai įvyko po to, kai šiose vietose apsilankė JAV prezidento žmona Eleonor Roosevelt. Jos apsilankymo garbei buvo pastatytas nedidelis medinis namelis kaip laikini Kalėdų senelio namai. Jis išliko iki šių dienų netoli Kalėdų senelio biuro.

 

Kur gyvena Kalėdų senelis – ten gyvena vaikystė

 

Rovaniemis – tai Kalėdų senelio karalystė, kur realybė ir pasaka yra glaudžiai susipynę, o jos teritorijoje, kurioje gyvena pasakų veikėjai, vyksta tokie nuostabūs įvykiai, kad priverčia patikėti stebuklai. Apsilankyti šiame krašte – magiška patirtis ne tik vaikams, bet ir jų tėvams, tetoms ir dėdėms.