Vyrai dažnai mėgsta pasijuokti iš moterų gebėjimo pasiklysti dienos šviesoje. Ar gebėjimas orientuotis žemėlapiuose išimtinai tik vyrų prerogatyva?

 

Tai pripažįsta net feministės: moterys iš tiesų dažniau nei vyrai nesiorientuoja žemėlapiuose. Mokslininkai šį fenomeną aiškina, remdamiesi tolima žmonių istorija. Vyras buvo šeimos galva, kurio pareiga buvo sumedžioti ir į namus partempti mamutą, o moters – kurstyti židinį ir jį iškepti. Norėdamas laiku grįžti namo ir nepasiklysti, vyras turėjo išmokti orientuotis erdvėje ir mintyse tarsi susidaryti vietovės žemėlapį. Moteriai nereikėjo keliauti toli nuo namų. Uogauti ar grybauti eidavo žinomu keliu, vadovaudamasi pažįstamais orientyrais: akmuo, sulūžęs medis, mamuto kaulai.

 

Iki šiol vyrai labiau linkę vadovautis bendromis gairėmis, o moterys prisiminti konkrečias vietas (geriausią batų parduotuvę, restoraną, dažytą tvorą). Psichologų nuomone, tai ne sutapimas: moterų smegenų pusrutuliai nuolatos konkuruoja, kuriam teks pirmenybė. Dėlto joms sunkiau susidaryti erdvinį vaizdą.

 

Kitas fenomeno paaiškinimas slypi ankstyvoje vaikystėje, kilusio dėl baimės prarasti. Kartą pasimetęs vaikas, net suaugęs gali pulti į paniką, patekęs į bet kokią nepažįstamą vietą. Baimė taip užvaldo mintis, kad asmuo nebesuvokia, kokiame mieste yra, neatpažįsta topografinių orientyrų, kelio ženklų ir maršrutų.

 

Kai kurių gebėjimas pasiklysti ar rasti teisingą maršrutą yra užkoduotas genuose. Pavyzdžiui, vaiko atmintyje užsifiksuoja tai, kad tėvai klausė praeivių kelio.

 

Anot vienos teorijos, vyrų smegenyse yra tam tikros sritys (viršugalvio skiltyje, prefrontalinė smegenų žievėje, Amono rage), kurios atsakingos už gebėjimą orientuotis erdvėje. Aktyviausiai veikia dešinysis pusrutulis. Brendimo metu berniukų organizmas slopina kairiojo pusrutulio formavimąsi, o mergaičių – dešiniojo. To pasekmė – stipriosios lyties atstovai geriau orientuojasi žemėlapiuose.

 

Beje, testosterono perteklius vyrų orientaciją sutrikdo. Taip gali nutikti rytais arba pavasario pradžioje.

 

Kitas įdomus dalykas pastebėtas Amerikoje. Jei tyrime dalyvavo žmona su vyru, moteris perleisdavo iniciatyvą vyrui. Jei moteris tyrime dalyvaudavo viena, užduotis atlikdavo puikiai. Taigi moterys labiau nei vyrai abejoja savo gebėjimais.