Dvi pagrindinės priežastis, kodėl dauguma nemėgsta lapkričio – tamsios, niūros ir lietingos dienos bei sloguojantys, čiaudintys ir kosintys kolegos, draugai ir šeimos nariai. Vėlyvą rudenį sergamumas gripu ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis gerokai išauga. Regis, tai tik laiko klausimas, kada pasigausite kokį virusą. Nenorite, kad taip nutiktų? Tai visai realu, jei laikysitės šių patarimų!

 

Geri patarimai, kaip išlikti sveikiems, kai aplinkui visi serga:

 

ruduo

  • Dažniau plauti rankas. Rankų plovimas – geriausias būdas pašalinti bakterijas, nesusirgti patiems ir neužkrėsti kitų. Svarbiausia sunaikinti kenksmingas bakterijas anksčiau negu jos pateks ant akių, nosies ar burnos gleivinių ir spės susargdinti. Jei nėra galimybės dažnai plauti rankas su vandeniu ir muilu, galima naudoti dezinfekcinį rankų gelį su alkoholiu.
 
  • Neliesti veido. Ypač akių ir nosies. Lietimasis padeda išplatinti bakterijas po visą kūną. Rankas reikėtų dažnai plauti ir vengti jomis liesti veidą – taip bakterijoms bus sunkiau patekti į organizmą.
 
  • Šluostyti dulkes nuo savo darbo stalo. Tai padės sumažinti kenksmingų bakterijų kiekį ir riziką, kad jos pateks ant gleivinių ir užkrės. Darbo stalą rekomenduojama valyti su dezinfekcine šluoste du kartus per dieną, ypač per gripo sezoną.
 
  • Pasiskiepyti. Skiepai apsaugo tik nuo gripo, tačiau ne nuo peršalimo ar kitų virusų. Tačiau gripas grasina pavojingomis komplikacijomis. Ne tokie reti atvejai, kai gripas baigiasi net mirtimi. Skiepai – paprasčiausias ir veiksmingiausias būdas, kaip apsisaugoti nuo gripo. Skiepai nuo gripo skatina kūną gaminti antikūnius, saugančius nuo gripo. Svarbu skiepytis nuo gripo kasmet. Praėjusių metų vakcina jau nebeapsaugos. Net pasiskiepijus įmanoma susirgti gripu, tačiau simptomai tada turėtų būti švelnesni ir liga greičiau pasitrauks.
 
  • Ilgiau miegoti. Stipri imuninė sistema padeda organizmui apsisaugoti nuo kenksmingų bakterijų ir virusų ir taip išlikti sveikam. Sveikas gyvenimo būdas gali padėti sustiprinti imuninę sistemą ir apsaugoti nuo ligų. Vienas iš svarbiausių dalykų, kad žmogus būtų sveikas, yra miegas. Jei miego nepakanka, organizmas būna mažiau pasiruošęs kovoti su bakterijomis ir virusais, todėl tampa lengviau susirgti. Jeigu miegate neramiai arba sunku užmigti naktį, reikėtų išbandyti gilaus kvėpavimo meditaciją.
 
  • Sveiki įpročiai = sveikata. Sveika mityba ir reguliarus sportas taip pat gali turėti teigiamą poveikį sveikatai. Taigi, kai visi aplinkui serga, reikėtų išlikti fiziškai aktyviems, daugiau laiko gryname ore (net jei lauke šalta) ir sveikai maitintis, kad išvengtumėte ligų. Kita vertus, nereikėtų persistengti. Per didelės pastangos gali padaryti meškos paslaugą ir nualinti organizmą, todėl tapsite dar imlesni įvairioms infekcijoms.
 

Reikėtų nepamiršti, kad net laikantis visų šių patarimų, garantijos, kad nesusirgsite nėra. Ypač jeigu turite vaikų. Labai svarbu susirgus rūpintis savimi, vartoti vaistus, kuriuos išrašė gydytojas ir skirti daug laiko poilsiui. Į darbą ar mokslus reikėtų grįžti tik visiškai pasveikus. Antraip gresia, kad liga atsinaujins, prasidės komplikacijos ir pan.