Plokščiu pilvuku gali džiaugtis toli gražu ne kiekviena. Kai kuriais atvejais nepadeda nei subalansuota mityba, nei pilvo preso pratimai. Jei dėl pilvuko moteris jaučia diskomfortą, galima kreiptis į plastinės chirurgijos specialistus. Apie pilvo plastikos procedūrą pasakoja „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės bei abdominalinės chirurgijos gydytojas Karolis Černauskis.

 

Woman,With,Natural,Slim,Tanned,Body,In,Underwear

 

Ne vien po gimdymo

 

Vyrauja įsitikinimas, kad pilvo plastika atliekama tik gimdžiusioms moterims, kai įvyksta diastazė – prasiskiria pilvo raumenys, tačiau gydytojas K. Černauskis su tuo ne visai sutinka. Anot jo, pilvo plastikos operacijos iš tiesų dažniausiai atliekamos gimdžiusioms moterims, kurios po nėštumo turi prasiskyrusius tiesiuosius pilvo raumenis, kabančią, dažnai strijų sugadintą apatinės pilvo dalies odą, bet tai tikrai nėra taisyklė. Šios operacijos pritaikomumas kiek platesnis.

 

„Viena didėjančių pacientų grupių – netekę daug svorio. Tokie pacientai susiduria su dideliu laisvos odos kiekiu įvairiose kūno vietose, įskaitant ir pilvą. Susidaro perteklinės odos klostės, kurios ypač karštuoju metų laiku iššunta, susidaro žaizdelių. Tokiems pacientams atlikus pilvo plastikos operaciją, ženkliai pagerėja tiek fizinė, tiek psichologinė gyvenimo kokybė, o ir transformacijos būna tikrai įspūdingos.

 

Kita pacientų grupė – turintys išvaržas (bambos, baltosios linijos, pooperacinę) įvairiose pilvo srityse. Jeigu diagnozavus pilvo sienos išvaržą kartu yra ir pilvo odos perteklius apatinėje dalyje ar negražūs buvusių operacijų randai, tuomet kombinuojant išvaržos plastiką su pilvo plastika, galime gauti ne tik puikų kosmetinį rezultatą, bet ir išgydyti kartais sunkiai komplikuotis galinčias pilvo sienos išvaržas“, – atskleidžia specialistas.

 

Kodėl prasiskiria pilvo raumenys

 

Gydytojas pasakoja, kad pilvo raumenys prasiskiria dėl padidėjusio slėgio pilvo viduje. Tai dažniausia nėštumo pasekmė, kai vaisius didėdamas bando rasti sau vietos pilve – taip raumenys prasiskiria. Todėl ir priežastys dažniausiai susijusios su nėštumu: didelis vaisius, daugiavaisis nėštumas, liekna pacientė, per didelis fizinis krūvis nėštumo metu, atlikta cezario pjūvio operacija. Plastinės chirurgijos specialistas atkreipia dėmesį, kad galimos ir kitos pilvo raumenų prasiskyrimo priežastys: didelis vidinių pilvinių riebalų kiekis, intensyvus svorių kilnojimas, tam tikros jungiamojo audinio ligos, vyresnis nei 35 metai amžius. Taigi, prasiskyrę pilvo raumenys gali varginti ne tik moteris.

 

Paklaustas, kaip žinoti, kad pilvo raumenys prasiskyrę, gyd. K. Černauskis pirmiausia išskiria pasikeitusį pilvo vaizdą: jis tampa atsikišęs, praradęs plokštumą, pavalgius išsipučia, o lieknesnės moterys gali net užčiuopti ar matyti tarpą tarp pilvo tiesiųjų raumenų. „Pasikeitęs kūnas, netenkinantis jo vaizdas neretai skatina kompleksus ir sumažėjusį pasitikėjimą savimi“, – pastebi specialistas.

 

Ne tik estetinė problema

 

Būtina žinoti, kad prasiskyrę pilvo raumenys – didelė medicininė problema. Gali atsirasti apatinės nugaros dalies skausmai, formuotis netaisyklinga laikysena. Susilpnėja dubens raumenys, galimi šlapimo nelaikymo epizodai. Nukenčia lytinis gyvenimas, nuolat vargina virškinimo sutrikimai. O tarp prasiskyrusių pilvo raumenų dažniau formuojasi ir išvaržos.

 

„Tiesiuosius pilvo raumenis jungia jungiamojo audinio plėvė – baltoji linija. Tai labai stiprus audinys, išlaikantis mūsų raumenis vieną šalia kito. Pvz., augant vaisiui didėja slėgis pilvo viduje, baltoji linija plonėja, dėl to tiesieji pilvo raumenys nustumiami į šonus, atsiranda tarpas tarp jų. Išplonėjusi baltoji linija (diastazė) tampa nebe tokia stipri, kaip anksčiau, ir pro ją gali prasiveržti pilvo ertmės organai – formuotis išvaržos, – pasakoja gydytojas. – Išvaržos pasireiškia kaip iššokęs darinys, guzelis tam tikroje pilvo vietoje, kurį pirštais lengvai galime grąžinti į pilvo ertmę. Guzo turinys dažniausiai pilvo riebalai, tačiau didelių išvaržų atveju gali būti ir pilvo ertmės organai, pavyzdžiui, žarnos. Dažniausiai esant diastazei formuojasi bambos srities išvaržos. Simptomų iš pradžių gali ir nebūti. Vėliau, ypač fizinio krūvio metu, buvęs mažas guzelis palaipsniui gali virsti vis didėjančiu guzu ir sukelti skausmą, diskomfortą. Grėsmingiausia išvaržos komplikacija – jos strigimas, kai guzas tampa be galo skausmingas ir jo negalima grąžinti į pilvo ertmę. Tokia būklė turi būti skubiai operuojama, nes gali grėsti sunkios sveikatos problemos.“

 

Apčiuopti prasiskyrimą galime patys

 

Plastinės chirurgijos specialistas pasakoja, kad raumenų prasiskyrimas dažniausiai nustatomas per apžiūrą pas gydytoją. Tiksliai nustatyti diastazę, jos plotį, galimas išvaržas padeda pilvo ultragarsinis tyrimas. Tačiau jau iki gydytojo vizito moterys dažniausiai žino, kad raumenys prasiskyrę, nes jaučia ar mato minėtus simptomus, čiuopia tarpelį tarp pilvo raumenų. Jei tarp raumenų telpa 2 ar 3 pirštai – greičiausiai pacientė turi diastazę.

 

„Per savo praktiką teko koreguoti 12–14 cm prasiskyrusius pilvo raumenis. Tačiau tokia diastazė buvo komplikuota gigantiška pilvo sienos išvarža, kurioje buvo nemažai pacientės žarnyno. Esant tokiai patologijai, naudojami specialūs pilvo sienos rekonstrukcijos metodai bei sintetiniai tinkleliai, – atskleidžia gyd. K. Černauskis ir priduria, kad yra prevencinių priemonių nuo raumenų prasiskyrimo. – Geriausia prevencija yra pilvo sienos bei dubens raumenų stiprinimas iki nėštumo. Laukiantis ir pagimdžius galima speciali kineziterapija. Sveikos, visapusiškos mitybos propagavimas, žalingų įpročių atsisakymas – taip pat svarbu prevencijai.“

 

gijos

 

Apie operaciją

 

Pilvo plastikai reikia ne tik pasiryžti, bet ir pasiruošti. Gydytojas išskiria svarbiausius akcentus.

 

Anot jo, pasiruošimas operacijai gana paprastas. Svarbu mesti rūkyti ir atsisakyti kitų žalingų įpročių. Rūkymas stipriai blogina pooperacinių žaizdų gijimą. Taip pat kūno masės indeksas turi neviršyti 28. Moteris po gimdymo apie pilvo plastiką turėtų galvoti ne anksčiau nei praėjus 6–8 mėnesiams po to, kai baigia maitinti krūtimi. Be to, svarbu išbandyti kineziterapiją, sportą ir tik negavus norimo rezultato galvoti apie operaciją.

 

Po pilvo plastikos operacijos, kai kartu koreguojama diastazė, 6–8 savaites svarbu nešioti specialų kompresinį korsetą arba diržą. Apie porą mėnesių vengti fizinio krūvio, o pratimus pilvo raumenims pradėti tik praėjus 3 mėnesiams po operacijos. Pooperaciniam tinimui mažinti rekomenduojami limfodrenažiniai masažai.

 

Gyd. K. Černauskis atkreipia dėmesį, kad pilvo plastika gali būti atliekama su kitomis procedūromis – įvairių sričių riebalų siurbimu: juosmens, nugaros, šlaunų. „Viena dažniausių kombinacijų – kai pilvo plastika atliekama kartu su krūtų korekcine operacija, dar žinoma „mommy makeover“ pavadinimu. Pilvo plastiką taip pat galima derinti su žastų plastika, akių vokų ar antakių pakėlimo operacijomis. Tačiau kiekvienu atveju dėl kombinacijų sprendžiama individualiai, atsižvelgiant į paciento kraujo rodiklius, turimas gretutines ligas ir bendrą medicininę būklę“, – žiniomis dalinasi profesionalas.

 

Įdomu

 
  • Pilvo tiesiųjų raumenų diastazė pasitaiko apie trečdaliui gimdžiusių moterų.
  • Diastazės rizika padidėja, jei nėštumas daugiavaisis arba gimdoma pamečiui.
  • Rizikos veiksnys – silpnas pilvo presas, todėl prieš nėštumą ir laukiantis jį reikia stiprinti.
  • Kai kuriais atvejais diastazė sumažėja nešiojant pilvuką suveržiantį korsetą.
  • Veiksmingas būdas – specialiai pritaikyta kineziterapija, stiprinanti giliuosius pilvo raumenis.
  • Pilvo raumenų patikra rekomenduojama po gimdymo praėjus 1,5–2 mėn., kai gimda pasiekia įprastą dydį.