Naujai sutiktą žmogų galima lyginti su knyga – jeigu nesudomina viršelis, nekyla noras pažinti ir turinį. Štai kodėl taip svarbu puoselėti išvaizdą, juk pagal ją esame sutinkami… Norint kuo ilgiau mėgautis savo atspindžiu veidrodyje, reikėtų žinoti svarbiausius grožio puoselėjimo patarimus skirtingais amžiaus tarpsniais.

 

grožis

Kaip išsirinkti tinkamą šukuoseną?

 

Kaip keičiantis amžiui rekomenduojama keisti drabužių stilių ar kosmetiką, derėtų keisti ir šukuosenas. Tinkamo kirpimo pasirinkimas – greitas ir nebrangus būdas suspindėti naujomis spalvomis.

 

Kai per 20 m. Tokiame amžiuje dauguma žmonių vis ar ieško savęs, bando įsitvirtinti pasaulyje. Galima eksperimentuoti su įvairiomis šukuosenomis bei plaukų spalvomis, ilgiais. Tik išmėginus įvairius kirpimus galima atrasti tinkamiausią prie veido formos, bendro įvaizdžio. Nereikia bijoti trumpinti plaukų – jaunystėje jie auga greitai. Tik reikia būti atsargiems, kad trumpas kirpimas neprimintų „mamos šukuosenos“. Jaunystėje itin tinka itin trumpi plaukai. Taip pat tai pats tinkamiausias amžius puikuotis įspūdingai ilgais plaukais, vėliau jie gali atrodyti tiesiog juokingai, trukdyti kasdienei veiklai, ypač kai atsiras vaikų. Žaviai atrodo ir žaismingi, originalūs pynimai. Štai itin griežtų, konservatyvių kirpimų bei pedantiškai tvarkingų šukuosenų derėtų vengti, nes jos siejasi su brandesniu amžiumi. Eksperimentuoti svarbu su saiku – pasirinkta šukuosena turėtų atitikti gyvenimo būdą. Net jeigu vis dar sėdima studento suole, renkantis įvaizdį derėtų pagalvoti, ar jis dera prie pasirinkto gyvenimo kelio bei trokštamų ateities perspektyvų.

 

Kai per 30 m. Tai gyvenimo tarpsnis, kai dauguma jau yra sukūrę šeimas, turi mažų vaikų, karjera jau įsibėgėjusi. Tapus šeimos žmonėmis verčiau pamiršti ilgus, iki klubų banguojančius plaukus. Gražus ir praktiškas pasirinkimas – plaukai iki pečių, pavyzdžiui, karė kirpimas. Tvarkant buities darbus tokio ilgio plaukus galima surišti, o einant vakare linksmintis susukti seksualių bangelių. Svarbiausia nepamiršti, kad galima sau leisti šukuoseną pagyvinti kokia nors įdomia detale, pavyzdžiui, išmėginti asimetrišką kirpimą, ryškią plaukų spalvą. Tik ji turi būti skoninga, o ne atrodyti kaip maištaujančių paauglių.

 

Kai per 40 m. Klaidingai manoma, kad sulaukus brandaus amžiaus privalu trumpai nusirėžti plaukus. Niekas nedraudžia toliau žavėti skoningais, įdomiais ir seksualiais plaukų kirpimais. Tiesa, perkopus 40-metį plaukai iš tiesų gali tapti trapesni, plonesni, labiau slinkti, būtina į tai atsižvelgti renkantis šukuoseną. Visuomet verta atsiminti, kad geriau trumpesni, bet sveiki, negu ilgi ir nutriušę plaukai. Kad plaukai atrodytų tankesni, rekomenduojama išmėginti laiptuotus kirpimus, vizualiai šukuosenai suteikiančius daugiau apimties. Nusprendus rinktis trumpą plaukų kirpimą, būtina jį itin kruopščiai pasirinkti, mat netinkama trumpų plaukų šukuosena gali pridėti net 10 papildomų metų! Geriausiai atrodo trumpų plaukų kirpimas, kai iš šonų ir nugaroje plaukai nukerpami trumpiau, o viršugalvyje paliekami šiek tiek ilgesni. Tai ne tik atrodo jaunatviškai, bet ir suteikia plaukams daugiau purumo. Kalbant apie plaukų spalvas, sulaukus šio amžiaus itin dailiai atrodo subtilūs žemės atspalviai, itin ryškios spalvos šiuo metu tinka tik tiems, kas propaguoja menišką gyvenimo stilių.

 

Kai 50 m. ir daugiau. Sulaukus tokio amžiaus sparčiau ryškėja senėjimo požymiai. Labai svarbu, kad šukuosena jų dar labiau nepabrėžtų. Didžiausia klaida – pernelyg prašmatnios, griežtos šukuosenos, nes tokios itin sendina. Kur kas geriau rinktis kokį nors lengvą kirpimą, jeigu tinka prie veido – lengvas bangeles. Jos įvaizdžiui suteikia švelnumo, todėl atrodo jaunatviškai. Sulaukus tokio amžiaus daugumai tenka susitaikyti su plaukų žilimu. Apie šią problemą verta atminti renkantis plaukų spalvą. Jeigu plaukai bus dažomi tamsiai, žilė išryškės kur kas greičiau, bus aiškiai pastebimos prastai nudažytų plaukų sruogos. Vyresniame amžiuje paprasčiau ir patogiau turėti šviesius plaukus, mat juose sunkiau pastebimi žili plaukai. Žinoma, šviesūs plaukai pirmiausia turi tikti prie gymio. Natūraliam tamsiaplaukiam, turinčiam tamsią odą ir rudas akis, verčiau rinktis tamsų plaukų dažymą, paįvairinant jį šviesesnėmis sruogomis.

 

Plaukų priežiūros patarimai

 
  • Sveikų plaukų pamatas – subalansuota mityba. Pirmiausia būtina suvartoti pakankamai skysčių. Individualiai reikiamo vandens kiekį per parą galima paskaičiuoti pagal formulę 0,03 x svoris (kg) = reikiamas vandens kiekis per parą litrais. Taip pat svarbu gauti visų maisto medžiagų, plaukams itin reikšmingi vitaminai A, C, D, E, B grupės, taip pat kalcis, geležis, cinkas ir varis.
  • Kas 6–8 savaites pakirpti plaukų galiukus, antraip jie skilinės, pamažu bus pažeidžiami tolesni plaukų sluoksniai.
  • Plaukus trinkti vėsiu vandeniu, mat karštas juos alina, atveria plaukų žvynelius ir padaro plaukus jautrius žalingiems aplinkos veiksniams. Be to, karštu vandeniu trenkami plaukai greičiau riebaluojasi, todėl juos tenka dažniau trinkti.
  • Naudoti kuo natūralesnes plaukų priežiūros priemones. Ypač vengti tų, kurių sudėtyje yra alkoholio, mat jis labai sausina plaukus, todėl jie tampa trapesni.
  • Rinktis iš natūralių medžiagų (medžio, kaulo, šerių) gamintas šukavimo priemones. Jos švelniau šukuoja, neskatina plaukų elektrintis. Jeigu plaukai trumpi, tiesūs ir reti, šukavimui rinktis šukas, jeigu ilgi, tankūs, banguoti – šepetį.
  • Prieš miegą 5 min. švelniai pašukuoti plaukus, ypač viršugalvį. Toks masažas suaktyvina galvos odos kraujotaką, todėl plaukai bus geriau aprūpinami maisto medžiagomis.
 

Makiažo tendencijos

 

Tinkamas makiažas pabrėžia gražiausius veido bruožus ir paslepia tai, ko aplinkiniai neturėtų matyti. Štai nemokšiškai padarytas ne tik atrodo neskoningai, bet dar ir sendina.

 

Kai per 20 m. Šiuo metu veidas atrodo gaivus, spinduliuoja jaunyste ir energija, todėl nereikia persistengti naudojant makiažo priemones. Pakaks pabrėžti gražiausius bruožus, pavyzdžiui, tušu paryškinti blakstienas, lengvais skaistalais pabrėžti skruostikaulių liniją. Pudra nebūtina, nebent vargina spuogai, veidas netolygus, dėmėtas ir norisi sulyginti jo tekstūrą. Tam galima rinktis tonuojantį kremą.

 

Kai per 30 m. Veidas vis dar stangrus, jaunatviškas, bruožai ryškūs. Visgi kasdieniai rūpesčiai palieka įspaudą veide, todėl tokio amžiaus moterys neretai skundžiasi patamsėjusiais paakiais. Juos lengviausia maskuoti tam skirtomis priemonėmis, pavyzdžiui, specialiais pieštukais. Veidą rekomenduojama padengti lengvos tekstūros kremine pudra, o ją sutvirtinti kompaktine, taip pat subtiliai paryškinti skruostikaulius. Toliau lieka apsispręsti, ką ryškinti – akis ar lūpas. Akims puikiai tiks ne per ryškus dūminis makiažas, bet tuomet lūpos turi likti natūralios, nebent paryškintos skaidriu blizgiu. Nusprendus ryškinti lūpas, akis užteks padažyti blakstienų tušu, paryškinti kontūrų pieštuku. Nevalia pamiršti antakių. Geriausia išsaugoti daugmaž natūralią jų formą ir šiek tiek paryškinti.

 

Kai per 40 m. Nebe laikas vaikytis madų, geriau rinktis klasiką. Šiuo metu itin svarbios patamsėjusius paakius, veido nelygumus, papilkėjusią odą ir smulkias raukšleles maskuojančios priemonės. Rekomenduojamas makiažo pagrindas su šviesą atspindinčiomis dalelėmis, suteiksiantis veidui jaunatviško švytėjimo. Naudingi ir skaistalai, padėsiantys veidui suteikti aiškesnę formą. Jaunina ir subtiliai paryškinta akių vokų linija, suteikianti žvilgsniui energijos. Nevalia pamiršti blakstienas ilginančio ir tankinančio tušo. Prieš blakstienų dažymą jas naudinga užriesti – žvilgsnis atrodys atviresnis, tai ypač svarbu, jei viršutiniai vokai pasmukę. Lūpas rekomenduojama dažyti šviesia, gaivia, natūraliai atrodančia spalva, nes tokia asocijuojasi su jaunyste. Jas verta ryškinti blizgiu.

 

Kai 50 m. ar daugiau. Perkopus šį amžių tarsi imama blukti – nyksta griežti veido kontūrai, retėja blakstienos, šviesėja antakiai, blykšta odos spalva. Pagrindinė užduotis – išsaugoti ryškumą, tik nepersistengti. Būtina išsirinkti vieną veido sritį, kurią norima akcentuoti – jeigu patinka akys, tegul tai būna jos, jeigu lūpos – suteikti charizmos joms. Perkopus 50-metį patariama vengti itin tamsių spalvų, verčiau rinktis švelnius, natūralius, skaistumo ir gyvumo suteikiančius atspalvius. Derėtų vengti įmantrių akių vokų šešėlių, o akis ryškinti blakstienų tušu bei kontūro pieštuku, tik nebrėžti pernelyg griežtų linijų. Retėjančius antakius padės atgaivinti antakių pieštukas. Būtina patamsėjusių paakių maskavimo priemonė, lengvos tekstūros kreminė pudra. Birios pudros verčiau vengti, nes ji gali sausinti odą ir išryškinti raukšleles.

 

Sendinančios makiažo klaidos

 
  • Odos atspalvio neatitinkantis makiažo pagrindas. Pasirinkus per šviesų makiažo pagrindo atspalvį veidas atrodys išblyškęs, kaip negyvas. Per tamsus jo tonas paryškins esamus odos trūkumus, veidą apsunkins, sukurs kaukės efektą.
  • Per tamsūs lūpų dažai. Tamsios spalvos lūpas vizualiai mažina, siaurina, o jaunos ir seksualios lūpos kaip tik asocijuojasi su putlumu.
  • Tik apatinių vokų linijų paryškinimas. Tai vizualiai mažina akis, „smukdo“ apatinius vokus, dėl to žvilgsnis atrodo pavargęs, senas.
  • Per storos akių vokų linijos. Jos apsunkina akis, prideda net keletą papildomų metų. Reikėtų stengtis akių liniją brėžti kuo arčiau natūralios blakstienų augimo linijos, kad ji atrodytų natūraliau. Apatinių vokų linija turi būti šiek tiek plonesnė negu viršutinių.
  • Netinkama skaistalų spalva. Per tamsūs skaistalai sendina, o pernelyg šviesūs, skaisčios spalvos primena lėlės žandus. Norint išsirinkti tinkamą jų atspalvį, rekomenduojama švelniai žnybtelėti skruostą ir stebėti pakitusią jo spalvą – panašaus atspalvio turėtų būti ir skaistalai.
  • Netinkama skaistalų tepimo vieta. Jais reikėtų paryškinti skruostikaulių liniją. Lengviausia ją rasti nusišypsojus – labiausiai iškilusios skruostų linijos ir turi būti padengiamos skaistalais. Jeigu skaistalais skruostai bus patepti žemiau, veidas atrodys kaip pasmukęs.
  • Per ploni ar per tamsūs antakiai. Ploni antakiai siejasi su senatviniu plaukų retėjimu, veidui suteikia per daug griežtumo. Taip pat veikia ir itin tamsi jų spalva. Antakių pieštuko atspalvis turėtų būti kuo artimesnis natūraliai antakių spalvai ar truputį tamsesnis.
 

Mityba pagal amžių

 

Sveika mityba – ne tik geros savijautos, bet ir dailios išvaizdos pagrindas. Jaunystėje galima sau leisti šiek tiek daugiau, bet vyresniame amžiuje tenka vis labiau galvoti, kas keliauja į skrandį.

 

Kai per 20 m. Nors šiuo gyvenimo etapu medžiagų apykaita paprastai būna greita ir papildoma maisto porcija taip greitai nenusėda ant kūno, bet sveikos mitybos pamatus būtina kloti jau dabar. Tyrimai rodo, kad šios amžiaus grupės žmonės suvalgo daugiausia nesveikų užkandžių ir greitojo maisto – net 25 % daugiau negu vyresnio amžiaus žmonės. Juk jaunystėje nuolat kažkur bėgama, skubama, nelieka laiko normaliai pavalgyti, greitos energijos gaunama iš užkandžių. Mitybos specialistai rekomenduoja energijos semtis iš baltyminių produktų: kiaušinių, žuvies, pieno produktų, neriebios mėsos. Baltymai ne tik užtikrina ilgalaikę energiją, bet ir reikalingi kaip organizmo statybinė medžiaga. Jaunimui labai dažnai stinga kalio – tyrimai rodo, kad šios amžiaus grupės atstovai jo gauna vos 50 % rekomenduojamos paros dozės. Patariama valgyti daugiau jo šaltinių: bananų, džiovintų abrikosų, brokolinių kopūstų, špinatų ir kt. Ši maisto medžiaga itin svarbi širdžiai bei raumenims. Šiame amžiaus tarpsnyje itin reikšmingos ir riebalų rūgštys omega 3, didinančios serotonino kiekį organizme, padedančios jaustis žvaliems, veikliems ir laimingiems. Taip pat jos svarbios stipriam imunitetui, geroms kognityvinėms funkcijoms, normaliai odos būklei. Riebalų rūgščių omega 3 šaltiniai: riebios žuvys, aliejai, riešutai, sėklos ir kt.

 

Kai per 30 m. Jaunystė tęsiasi, bet organizmas jau sunkiau susidoroja su dideliais fiziniais krūviais, reikia daugiau laiko jėgoms atgauti. Deja, darbų nemažėja: prie profesinių iššūkių prisideda vaikai, buitis. Dauguma tokio amžiaus žmonių dėl laiko stokos apleidžia sveikos mitybos įpročius. Verta atminti, kad tos pačios mitybos klaidos, kurios buvo daromos 20 m. amžiaus, dabar padaro dvigubai didesnę žalą. Šiuo gyvenimo metu būtina atidžiai stebėti savo svorį, ypač jei neseniai susilaukėte vaikų. Dauguma šios amžiaus grupės atstovų sveria bent 10 % daugiau nei derėtų. Norint sureguliuoti svorį, pakaktų šiek tiek sumažinti porcijas ir bent tris kartus per savaitę sportuoti po 30–60 min. Perkopus 30-metį rekomenduojama vartoti daugiau produktų, kuriuose gausu folio rūgšties: žalialapių daržovių, kiaušinių, kepenų, avokadų, grūdinių produktų ir kt. Ši maisto medžiaga svarbi ląstelių regeneracijai, padeda ilgiau išsaugoti jaunystę. Dar viena medžiaga, lėtinanti senėjimą, yra antioksidantai fitonutrientai. Jie saugo organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio, užkerta kelią DNR pokyčiams, naudingi kardiovaskulinei sistemai. Fitonutrientų šaltiniai: juodasis šokoladas, žalioji arbata, riešutai, kava. Galiausiai labai svarbi geležis, padedanti palaikyti reikiamą energijos lygį, normalias kognityvines funkcijas, stiprų imunitetą, slopina nervingumą, sergsti nuo anemijos. Jos šaltiniai: raudona mėsa, burokėliai, moliūgų sėklos, pupelės, moliuskai ir kt.

 

Kai per 40 m. Vaikai jau gana savarankiški, galbūt net gyvena atskirai. Vėl galima daugiau laiko skirti sau. Sulaukus vidutinio amžiaus mitybai privalu skirti daugiau dėmesio. Vertėtų atsisakyti riebių produktų, rinktis liesesnius jų pakaitalus. Būtina valgyti kuo įvairesnį maistą, geriausia šviežią, kad organizmas gautų kuo daugiau maisto medžiagų. Šiuo gyvenimo periodu sumažėja organizmo gebėjimas įsisavinti maisto medžiagas, todėl jų gali stigti. Itin svarbus kalcis ir vitaminas D, kurie padeda išsaugoti sveikus dantis bei kaulus, palaiko stiprią imuninę sistemą. Kalcio gausu kopūstuose, figose, pieno produktuose, migdoluose, sezamų sėklose ir kt. Vitamino D – pieno produktuose, riebiose žuvyse, kepenyse, kiaušinių tryniuose ir kt. Kadangi perkopus 40-metį medžiagų apykaita pastebimai lėtėja, todėl naudinga valgyti kuo daugiau skaidulų turinčio maisto, padėsiančio palaikyti normalų metabolizmą. Skaidulų gausu šviežiuose vaisiuose ir daržovėse, nesmulkintuose grūdiniuose produktuose.

 

Kai 50 m. ar daugiau. Vis dažniau kyla sveikatos problemų, todėl sveika mityba svarbi kaip niekada. Būtina dar griežčiau apriboti riebių, itin kaloringų produktų vartojimą, ypač tų, kurie didina žalingojo cholesterolio kiekį kraujyje. Naudinga valgyti kuo daugiau termiškai neapdorotų, lengvai virškinamų produktų, ypač daržovių ir vaisių. Jie padės aprūpinti organizmą vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Tokio amžiaus moterys susiduria su menopauze, todėl joms labai naudingi maisto produktai, kuriuose gausu fitoestrogenų – medžiagos, veikiančios panašiai kaip moteriškieji lytiniai hormonai. Jie lėtina senėjimo procesą bei stiprina visą organizmą. Fitoestrogenų yra sojose, grybuose, grūdinėse kultūrose, aliejuose ir kt.

 

Simona Markauskaitė, kosmetologė

 

Puoselėjant odą būtina atsižvelgti į savo amžių. 20-mečiams speciali priežiūra nebūtina, ląstelės gerai regeneruoja, oda atrodo lygi, tampri ir elastinga. Jeigu vis dar vargina inkštirai, reikėtų pasitarti su endokrinologu. Kosmetiką naudoti pagal sezoną, reguliariai atlikti veido valymus, drėkinamąsias procedūras.

 

Sulaukus 25–30 m. prasideda odos senėjimas, atsiranda pirmosios raukšlės. Pirmiausia nukenčia silpniausi veido raumenys prie akių kampučių. Reikėtų naudoti priemones su mineralinėmis medžiagomis ir vitaminais, kurie skatintų elastino, kolageno gamybą. Šiuo gyvenimo laikotarpiu vis dar gaminamos gana jaunos ląstelės, kurias reikia saugoti nuo UV spindulių. Taip pat būtinas odos drėkinimas, maitinimas, paviršinis šveitimas.

 

Esant 30–35 m. amžiaus silpsta veido raumenys, išryškėja raukšlės tarp nosies ir lūpų, šalia akių ir kaktos. Priežiūra turėtų būti skirta raumenų tonusui ir drėgmei palaikyti. Palankūs šveitimai su enzimais ir rūgštimi.

 

Sulaukus 35–40 m. senėjimo procesas įsibėgėja, todėl pokyčiai vyksta gilesniuose odos sluoksniuose ir reikia naudoti aktyvesnes priemones. Oda sustorėja, tampa mažiau elastinga, kolageno gamyba sulėtėja, pagilėja mimikos raukšlės. Kadangi derma plonėja, gali išryškėti išsiplėtusios venos ar kapiliarai. Priežiūra: drėkinimas, maitinimas, stangrinimo procedūros, vidutinio gylio šveitimai, injekciniai metodai.

 

40–45 m. organizme mažėja estrogenų, todėl nyksta odos elastingumas, ji deformuojasi, sausėja, daugėja raukšlių. Šiuo laikotarpiu svarbi tinkama mityba, skysčių vartojimas, sveika gyvensena bei reguliari veido priežiūra. Tai yra drėkinimas, maitinimas, apsauga nuo UV spindulių, stangrinimo procedūros, regeneruojanti kosmetika, vidutinio gylio šveitimas, injekciniai metodai.

 

Sulaukus 45–50 m. plonėja poodinis riebalinis sluoksnis. Estrogenų mažėjimas ir vyriškųjų hormonų daugėjimas gali sukelti bėrimų, spuogų atsiradimų. Reikėtų naudoti kosmetikos priemones su bioaktyviosiomis medžiagomis, tai gerina odos tamprumą, lygina raukšles. Priežiūra: maitinimas, apsauga, stangrinimo procedūros, biostimuliantai, vidutinio gylio šveitimai, injekciniai metodai.

 

Po 50-mečio odoje išryškėja pigmentinių dėmių, ji dar labiau išsausėja. Būtina naudoti priemones su bioaktyviosiomis medžiagomis. Taip pat priemones, pritaikytas hormoniniams odos pokyčiams. Galima naudoti kosmetiką su bioaktyviais peptidais. Priežiūra: drėkinimas, maitinimas, biostimuliantai, UV apsauga, plastinė chirurgija, intervencinės procedūros.