Daugiabučių namų atnaujinimo programą administruojančios Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) užsakymu buvo atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas*, atskleidės, kad net 89 proc. šalies gyventojų pritaria, jog renovacija prisideda prie tvaraus išteklių naudojimo. Gauti duomenys, lyginant su 2019 m. atlikto tyrimo duomenimis, taip pat parodė, jog gyventojų suvokimo rodiklis išaugo 4 procentiniais punktais.

 

DJI_0816_Moment

   

Ar žinote, kad pastatų sektorius, remiantis Europos Komisijos duomenimis, suvartoja apie 40 proc. energijos ir sudaro daugiau nei 35 proc. visos CO2 emisijos Europos Sąjungos (ES) šalyse? Lietuva, kaip ES narė, taip pat turi atitinkamų įsipareigojimų – iki 2050 m. atnaujinti didžiąją dalį šalies daugiabučių.

 

2021-2022 m. šildymo sezonas itin skaudžiai patuštino gyventojų pinigines dėl žymiai išaugusių sąskaitų už šildymą, todėl daugelis jau šiandien ieško būdų, kaip galėtų sutaupyti ateityje. APVA primena, jog šią situaciją gali išspręsti ne tik daugiabučio renovacija, bet ir alternatyvių šaltinių įsidiegimas jos metu, kuris ne tik padės sumažinti sąskaitas, bet ir prisidės prie klimato kaitos mažinimo. Tyrimas parodė, jog 57 proc. respondentų gąsdina ekstremalūs gamtos reiškiniai, kurie kaskart primena, jog klimato kaita vyksta ir ji nesustos, jeigu nesiimsime atitinkamų veiksmų. 31 proc. respondentų nerimą kelia tirpstantys ledynai ir kylantis vandens lygis, 25 proc. – besikeičianti gamta (tam tikrų augalų ir gyvūnų išnykimas) ir kt.

 

80 proc. gyventojų pritaria, jog renovacija prisideda prie klimato kaitos stabdymo – lyginant su 2019 m., šis rezultatas padidėjo 2 procentiniais punktais. Taip pat absoliuti dauguma gyvenančių daugiabučiuose norėtų įsidiegti inovatyvias energijos taupymo priemones, o 9 proc. apklaustųjų pažymėjo, jog jau yra suplanavę tai padaryti.

 

„Pagrindinė motyvacija diegtis alternatyvius energijos šaltinius, renovuojant daugiabutį, išlieka galimybė sutaupyti – taip teigė 53 proc. respondentų. 25 proc. svarbu patogumas, o 22 proc. – draugiškumas gamtai. Palyginus su 2020 m. atliktu tyrimu, patogumo svarba išaugo 5 procentiniais punktais. Ir nors gyventojų priežastys diegtis inovatyvius energijos taupymo šaltinius yra skirtingos, džiugu, jog jie supranta to naudą“, – teigia APVA direktorius Vytautas Vrubliauskas.

 

zenklas_2015 04 13

Gyventojai pateikė 138 paraiškas

APVA duomenimis, nuo 2020 m. gegužės 28 d. pagal Klimato kaitos programos kompensacinių išmokų saulės energijos technologijų, šilumos siurblių ir šilumos saugyklų panaudojimas šilumos energijai gaminti, karštam vandeniui ruošti ir (ar) elektros energijai gaminti atnaujintuose (modernizuotuose) daugiabučiuose namuose aprašą, buvo paskelbtas kvietimas teikti paraiškas atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimo daugiabučiuose namuose projektams įgyvendinti. Kvietimui baigus galioti (2021 m. gruodžio 31 d.) iš viso gautos 138 paraiškos, o į finansuojamųjų projektų sąrašą įtrauktas 131 projektas.

Net 100 daugiabučių pasirinko įsirengti saulės elektrines, 18 – šilumos siurblius (keturiuose iš jų įrengiant saulės elektrines, dvejuose – saulės kolektorius), 6 – geoterminis šildymas (iš kurių keturiuose taip pat ir saulės elektrinės), kolektorius karšto vandens ruošimui taip pat įsidiegs 6 daugiabučiai, o viename daugiabutyje bus įrengtos saulės elektrinės, akumuliacinės talpos bei šilumos siurblys.

 

Svarbu nepamiršti ir šiandieninės geopolitinės situacijos, kurioje alternatyvių šaltinių diegimas daugiabučiuose gyventojams suteikia galimybę užsitikrinti energetinę nepriklausomybę. Net 70 proc. respondentų sutinka su teiginiu, kad šis taupymo būdas yra itin svarbus ir aktualus – 26 proc. visiškai sutinka, 44 proc. sutinka. 75 proc. respondentų sutinka su teiginiu, kad dabartinėje geopolitinėje situacijoje daugiabučių namų atnaujinimas kaip energijos taupymo būdas yra itin svarbus ir aktualus.

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB

 

Tvarumo, ekologiškumo ir žalios energijos, kaip draugiškos aplinkai, naudojimo svarba Lietuvoje vis dar laukia proveržio tarp gyventojų – nuo 2019 m. kiek daugiau nei 4 procentiniais punktais pakilo renovacijos, kaip prisidedančios prie tvaraus išteklių naudojimo suvokimas.

 

*„Spinter tyrimai“ 2022 m. birželio 18-28 d. atliktas reprezentatyvus tyrimas. Jo metu buvo apklausta 101518-75 m. žmonių. 42 proc.iš jų gyvena nerenovuotame senos statybos daugiabutyje, dar 18 proc.gyvena renovuotame arba naujesnės statybos būste, o dar 40 proc.– vieno ar dviejų butų name.