Ko gero, visi tėvai anksčiau ar vėliau išgirsta vaikų prašymą nupirkti šuniuką arba kačiuką. Psichiatrai sako, kad nupirkti reikėtų, tačiau rekomenduoja didelį dėmesį skirti gyvūno veislei ir rūšiai, nes toli gražu ne visi naminiai gyvūnai tinka šeimoms, auginančioms mažylį.

 

Šunys

 

vaikams-tinkamiausi-augintiniai

Be abejo, vaikų labiausiai trokštamas augintinis yra šuo. Šunys paprastai būna prieraišūs, mylintys vaikus, pasiduodantys jų glamonėms ir kartais net grubiems žaidimams, tačiau ne visi šunys mėgsta mažylių kompaniją, todėl patariama šį augintinį rinktis atsižvelgiant į draugišką jo charakterį ir kantrybę.

 

Labradoro retriveriai – puikus pasirinkimas. Šios veislės šunų charakteris – idealus pasirinkimas šeimoms, turinčioms vaikų: draugiškas, mėgstantis bendrauti, paklusnus, neagresyvus, myli vaikus, mielai su jais žaidžia. Šie šunys – atsparūs stresui, juos sunku išvesti iš kantrybės. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad Labradoro retriveriai gausiai šeriasi du kartus per metus. Dažniausiai auginami juodi, gelsvi ar rudi Labradoro retriveriai, nors jie gali būti ir kitokių spalvų, pavyzdžiui, sidabriniai arba lapės rudumo.

 

Auksaspalvis retriveriai – kaip ir labradorai, labai mieli ir draugiški vaikams. Pasižymi puikia fizine forma, todėl šiam augintiniui patiks nuolat dūkti su vaikais. Šios veislės šunys labai protingi (neveltui juos naudoja net policija ir kriminalistai, ieškodami dingusių asmenų ar neleistinų medžiagų) ir gali tapti tikrais šeimos pagalbininkais. Jie lengvai dresuojami, todėl gali atlikti jiems pavestas užduotis, pvz., ką nors atnešti. Be to, šie šunys jautrūs ir užjaučiantys – išgirdę verkiantį mažylį iškart bėgs jo guosti ir raminti. Šios veislės šunys dažnai naudojami šunų terapijoje. Kaip ir Labradoro retriveriai šeriasi porą kartų per metus.

 

Škotų aviganiai– nors šios veislės šunys turi ilgą ir iš pirmo žvilgsnio problemišką kailį, tačiau priežiūros daug nereikalauja. Škotų aviganiai labai protingi ir paslaugūs šunys, labai prisiriša prie šeimininkų. Jie švelnūs, meilūs, gerai sugyvena ne tik su mažyliais, bet ir su kitais naminiais gyvūnais. Škotų aviganiai neagresyvūs, žaismingi, energingi. Gali tapti puikiais vaikų draugais.

 

Katės

 

Meino meškėnai – vadinami švelniaisiais gigantais arba milžinais. Iš pirmo žvilgsnio šios katės atrodo grėsmingai, tačiau šie augintiniai labai prisiriša prie savo šeimininkų, jiems labai svarbi šeima, ypač mėgsta žmonių kompaniją. Meino meškėnai gali tapti puikiais šeimos draugais: jie mielai žaidžia su mažyliais, šie augintiniai ramūs, švelnūs, neagresyvūs, tačiau mėgsta, kai šeimininkai pildo jų norus. Neprisiriša prie vieno šeimos nario – bendrauja su visais.

 

„Ragdoll“ katės – dar vadinamos skudurinėmis lėlėmis dėl savo itin minkšto kailio, kuris atrodo tarsi medžiaginis. Šios veislės katės labai protingos, meilios, žaismingos, mėgsta dėmesį. Puikiai sutaria ne tik su mažais vaikais, bet ir kitais naminiais gyvūnėliais. Užgautos arba supykdytos nepuola kąsti ar drėksti, o bėga slėptis, todėl šios veislės katės puikiai tiks šeimoms su mažyliais, nes tėvai galės būti ramūs, kad ši miela augintinė neužgaus vaiko.

 

Birmos katės šios katės švelnios, romios, mėgsta tylą ir ramybę, tačiau mėgsta ir bendrauti su žmonėmis. Dažniausiai prisiriša prie šeimininko, mėgsta žaisti, nors kartais ir atrodo labai tingios. Tai – kantrios katės, todėl rekomenduojamos šeimoms su mažyliais. Puikiai sutaria ir su kitais augintiniais.

 

Gyvūną reikėtų rinktis pagal vaiko amžių

 

Apskritai, renkantis gyvūną specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį į vaiko amžių. Pavyzdžiui, vaikai iki 3–4 metų dažniausiai būna labai aktyvūs, su gyvūnais dar nemoka elgtis švelniai, neapskaičiuoja savo jėgų, kurias naudoja gyvūnui paniurkyti, be to, tokio amžiaus vaikams dar labai įdomu viską pačiupinėti, stipriau patempti, ištyrinėti, todėl šuniui ar katei gali būti sunku susitaikyti su tokiu elgesiu ir gyvūnas pradės vengti mažylio ar net jį užgauti. Tam, kad vaikas po truputį priprastų kuo nors rūpintis, rekomenduojama pradėti auginti žuvytes: jas užteks pašerti 1 – 2 kartus per dieną ir vaikui tai padaryti tikrai nebus per sunku. Be to, moksliškai įrodyta, kad akvariumas namuose padeda nusiraminti ir net stiprina imuninę sistemą. Akvariumą ypač rekomenduojama įsigyti šeimoms, auginančioms hiperaktyvų vaiką. Paukščiai bus tinkamas augintinis jautriam vaikui, kuris dažnai pravirksta, liūdi. Stebėdamas savo čiulbančių draugų gyvenimą vaikas pralinksmės, bus ramesnis. Kita vertus, prieš perkant vaikui paukščius, reikėtų atsižvelgti į tai, kad jų negalima leisti skraidyti namuose, mat ant plunksnų prilipusios išmatos gali užkrėsti maistą ir sukelti įvairių infekcinių ligų. Tačiau paukščiai namuose vaikui bus kaip namų dekoro dalis ir greičiausiai jam trūks fizinio artumo su augintiniu. Žiurkėnai ir kiti graužikai yra labai mieli gyvūnėliai, tačiau nėra draugiški augintiniai. Paprastai šie gyvūnai aktyvūs naktį, o dieną praleidžia tingiai snausdami, todėl nebus patenkinti, jeigu mažylis bandys juos per prievartą iškrapštyti iš jaukaus guolio ir priversti žaisti. Būtent dėl to reikėtų būti itin budriems: supykdyti graužikai gali skaudžiai įkąsti, o jų įkandimai dažnai sukelia įvairias infekcijas.

 

Ar vaikui apskritai reikalingas augintinis?

 

Specialistai teigia, jog vaikui augti su kokiu nors augintiniu netgi naudinga. Gyvūnas namuose kelia ne tik džiaugsmą, bet ir ugdo atsakomybės jausmą, mažina agresiją, gali net padėti raiškiau kalbėti, reikšti emocijas ir mintis. Pirmiausia, pirkdami gyvūną vaikui, suaugusieji turėtų suprasti, kad augintinį perka sau, nes vaikas pats vienas negalės pasirūpinti gyvūnu. Įrodyta, kad poreikis turėti augintinį yra trumpalaikis: naminio gyvūno nori visi vaikai iki maždaug 10-ties, o vėliau šis poreikis mažėja, tačiau tie, kurie vaikystėje turėjo mylimą augintinį, dažniausiai tokį turi visą likusį gyvenimą. Negana to, specialistai ragina būtinai atkreipti dėmesį į alergijų riziką: labai svarbu išsiaiškinti, ar šeimoje ir giminėje yra gyvūnams alergiškų žmonių, nes ši alergija gali būti paveldėta. Jeigu vaikas yra alergiškas konkrečiam gyvūnui, geriau tokio nesirinkti, o jeigu alergiją sukelia gyvūnų plaukai – teks vaiką nudžiuginti beplaukiu augintiniu. Kita vertus, įvairiais tyrimais patvirtinta, kad vaikai, kurie užaugo su naminiais gyvūnais, mažiau rizikuoja susirgti alergijomis ir astma.

 

Geriau nelaikyti, jei turite mažų vaikų

 

Specialistai nerekomenduoja namuose laikyti laukinių, egzotinių gyvūnų (gyvatės, vorai, iguanos, šeškai ir kt.) jeigu turite mažų vaikų. Pirmiausia, tokius gyvūnus prižiūrėti, auginti ir su jais bendrauti kur kas sudėtingiau nei auginti kačiuką, todėl vaikas net ir labai norėdamas negalės pats pasirūpinti tokiu gyvūnu. Negana to, įsigijus laukinių ar egzotinių gyvūnų, asmens higiena tampa dar svarbesnė, todėl vaikams, kurie vis dar siekia visko paragauti, kiša rankas į burną ir pan., kur kas padidėja rizika užsikrėsti įvairiomis infekcinėmis ligomis. Be to, specialistai teigia, kad egzotinės rūšys nėra prijaukinamos, jos yra prisitaikiusios gyventi laisvėje ir net nelaisvėje užauginti egzotiniai gyvūnai vis tiek yra linkę būti laisvi, todėl žmonės, augindami tokius gyvūnus namuose, negali patenkinti tokių augintinių poreikių. Negana to, net ir nelaisvėje užauginti laukiniai gyvūnai vis tiek išlaiko savo laukinę prigimtį ir jų elgesys gali būti neprognozuojamas. Norint apsaugoti savo vaikus, specialistai tokių gyvūnų rinktis nerekomenduoja.

 

Įdomu

 
  • Kasmet pagalbos į medikus dėl šunų įkandimų Lietuvoje kreipiasi daugiau nei 5,5 tūkst. žmonių. Iš jų 1,7 tūkst. – vaikai iki 15 m.
 
  • Daugelis tyrimų dalyvių mano, kad augintinis žmogui suteikia teigiamų emocijų, padeda atsipalaiduoti. Beveik trečdalis sutinka, kad gyvūnai skatina atsakomybės jausmą.
 
  • JAV buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 537 vaikai, 2003 – 2008 metais gydęsi ligoninėse dėl šunų įkandimų į veidus. 68 % įkandimų buvo 5 m. ir jaunesnio amžiaus vaikams, aukščiausias dažnis 3-jų metų amžiaus grupėje. Daugeliu atvejų vaikas šunį pažinojo – jis priklausė šeimai, draugui ar kaimynui. Daugiau nei pusė įkandimų įvyksta dėl to, kad vaikas pernelyg agresyviai šunį glamonėjo, jį nustebino ar ant jo lipo.
 
  • Gyvūnai, turintys stipriausią šeimos ryšį: šimpanzės, liūtai, delfinai, orkos, vilkai, drambliai.
 

gyvūnai gyvūnai