Kai pučia šiaurinis vėjas, nieko nuostabaus, kad šąla plaštakos ir pėdos net su šiltomis pirštinėmis ir kojinėmis. Tačiau kai kuriems žmonėms jos šąla labiau nei kitiems. Kartais dėl šalčio pirštai gali prarasti jautrumą, pabalti ir parausti. Vis daugiau žmonių pasaulyje kenčia nuo kraujotakos sutrikimo, kuris pažeidžia galūnes ir sukelia deginantį skausmą. Remiantis statistika, vien Didžiojoje Britanijoje šis sindromas vargina apie dešimt milijonų žmonių. Jiems net menkiausias oro temperatūros nukritimas sukelia nemalonius ir skausmingus simptomus.

 

Reino sindromas

Reino sindromas pasireiškia tada, kai dėl šalčio susitraukia kraujagyslės rankų ir kojų pirštuose, todėl šios kūno dalys nebeaprūpinamos krauju. Dažniausiai atsiranda pirminis Reino fenomenas, kai nerandama jokios kitos sindromą galinčios sukelti priežasties. Spėjama, kad jis gali atsirasti dėl genetikos arba, kitaip tariant, paveldėjimo. Tačiau neretai ši problema kamuoja tik vieną šeimos asmenį. Pastebima tendencija, kad iš dešimties šį sindromą turinčių žmonių aštuonios yra moterys, daugelis iš jų yra patyrusios pirmą širdies priepuolį dar prieš keturiasdešimtmetį.

 

Kartais Reino sindromą lygi kitos ligos, pavyzdžiui, reumatoidinis artritas, dėl kurio kraujagyslės labiau reaguoja į aplinkos faktorius. Tuomet pasireiškia antrinis Reino sindromas.

 

Taip pat sutrikimą gali sukelti kontraceptinių tablečių ir vaistų nuo širdies nepakankamumo, beta adrenoblokatorių, vartojimas. Sunkiais atvejais odoje net gali atsirasti sunkiai gyjančių opų. Medicinos darbuotojai sindromą atpažįsta iš pabalusių ir nutirpusių rankų ir kojų pirštų, kai reaguojant į šaltį, prasideda kraujagyslių spazmai. Priepuolis gali trukti nuo kelių minučių iki valandos. Kai kraujotaka atsinaujina, pirštai pamėlsta, paskui parausta ir tampa labai skausmingi.

 

Deginantis skausmas atsiranda, nes pirštuose išsiskiria pieno rūgštis. Tai cheminė medžiaga, kurią gamina organizmas, jei per ilgai užsiimama aktyvia fizine veikla, pavyzdžiui, sportuojama, bėgiojama. Pieno rūgšties sumažėja, kai sustoja kraujotaka ir deguonies aprūpinimas pirštuose. Kai kraujotaka atkuriama šiose vietose gausiau išsiskiria minėta rūgštis, sukeldama nemalonų pojūtį.

 

Dažniausiai Reino sindromo priepuoliai pasireiškia šaltais žiemos mėnesiais, tačiau taip pat gali atsirasti ir dėl oro kondicionierių arba tiesiog imant maisto produktus iš šaldiklio arba dedant į jį. Taip pat labiau rizikuoja, kad pasireikš šis simptomas rūkantys asmenys, nes nikotinas skatina kraujagyslių susitraukimą.

 

Reino sindromas kenkia gyvenimo kokybei. Žmonės turi vengti bet kokio tiesioginio kontakto su šalčiu. Priepuolis gali ištikti net pakišus ranką po tekančiu iš čiaupo šaltu vandeniu arba vėsią vasaros dieną išėjus į lauką be kojinių ir pirštinių. Jie turi vengti staigių temperatūros pokyčių. Pirštų kraujotaka gali sutrikti, pavyzdžiui, išsimaudžius karštoje vonioje, o paskui išlipus iš jos ir basomis atsistojus ant šaltų plytelių. Kai pasireiškia simptomas reikia stengtis kuo greičiau sušildyti atšalusias kūno dalis. Asmenims, kuriuos vargina šis simptomas, tampa sunku atlikti kasdienius, įprastus veiksmus: rašyti, naudotis telefono klaviatūra, atidarytuvu, užsisegti sagas ir atlikti kitus veiksmus, kuriems reikia pirštų.

 

Vaistų, skirtų, gydyti Reino sindromą, nėra. Retais atvejais gydytojai skiria nebent pailginto atpalaidavimo vaistus, kurių sudėtyje yra nifedipino. Šie vaistai dažniausiai išrašomi pacientams, kuriuos kamuoja aukštas kraujo spaudimas ir angina. Vaistai turi kraujagysles atpalaiduojantį poveikį. Vaistai padeda, ištikus priepuoliams, bet negydo pagrindinės priežasties, kuri juos sukelia. Be to, šie vaistai kai kuriems asmenims sukelia nemalonius šalutinius poveikius, pavyzdžiui, stiprų galvos skausmą. Tokiais atvejais žmonės neretai atsigręžia į natūralią mediciną ir pradeda vartoti augalinius preparatus ir vaistažolių nuovirus, kurie gerina kraujotaką. Pavyzdžiui, gali padėti kvapiosios sosiūrijos, islandiškos samanos, anyžių vaisiai, ginkmedžių lapai, gysločių lapai, gudobelių lapai ir žiedai bei daugelis kitų Lietuvoje bei egzotiškuose kraštuose augančių augalų dalių arba jų ekstraktų.