Jei vaikui dažnai skauda galvą, skrandį ar pykina, gali būti, kad jis patiria patyčias. Šie psichosomatiniai simptomai tėvams turėtų būti įspėjamasis ženklas, raginantis atkreipti dėmesį į tai, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, kieme ar per papildomus užsiėmimus. Dažnai apie patyčias galima nė neįtarti, nes vaikai nemėgsta, nenori ar bijo apie tai šnekėti.

 

Pastebėta, kad dažniausiai patiriantys patyčias vaikai skundžiasi skrandžio, pilvo skausmais, galvos svaigimu, kvėpavimo sutrikimais, pykinimu ir nugaros skausmu. Viename garsiausių Italijoje Padujos universitete buvo atliktas tyrimas, siekiant išsiaiškinti ryšį tarp psichosomatinių negalavimų ir vaikų patyčių. Tyrėjai išanalizavo 30 mokslinių darbų, į kuriuos buvo įtraukti beveik 220000 vaikų iš 14 šalių informacija. Jie priėjo išvadą, kad tie vaikai, kurie patyrė patyčias, dažniau kentėjo nuo psichosomatinių negalavimų nei tie, kurie jų nepatyrė. Taigi bet koks dažnai pasikartojantis ir neaiškus simptomas gali įspėti apie tai, kad kažkas verčia vaiką nerimauti. Be to, tokie negalavimai gali būti priežastis neiti į mokyklą ir nesusitikti su nedraugiškais bendraklasiais.

 

Tėvams reikia atidžiai stebėti vaikų elgseną, ypač jei ji pasikeičia. Pirmieji ženklai, išduodantys, kad vaikas patiria patyčias gali būti baimė sulaukti žinutės mobiliajame telefone arba sėdėjimas atsiskyrus nuo visų per pietų pertrauką. Nevalia tėvams nereaguoti, jei vaikas patiria patyčias. Jungtinių Amerikos mokslininkai ištyrė, kad tie vaikai, kurie patyrė patyčias, suaugę dažniau sirgdavo sunkiomis ligomis, pradėdavo rūkyti arba net turėjo psichikos sutrikimų.