Verta prisiminti V. Nabokovo romano „Lolita“ ekranizaciją, kai naiviai žvelgia mažoji nimfetė, seksualiai laižanti ledinuką ant pagaliuko. Nužvelgdamas viliokės aprangą nesuabejoja nė vienas vyras – šiai mergaitei jau tikrai neįdomūs nei Barbė, nei Kenas. Gundantis mažosios koketės žavesys dera su nuodėmingu 12-metės skaistumu. Tik realiame gyvenime tėvams tai nekelia jokio žavesio, jei toks sparčiai bręstantis vaikas auga jų namuose. Ką reikia žinoti apie pernelyg anksti prabudusį mergaitės seksualumą?

 

lolita

Lolitos auga…

 

…turtingų tėvų šeimoje

 

Mažosios nimfetės flirtuoti išmoksta anksčiau, nei dauginti stulpeliu. Psichologai įsitikinę, kad pagrindinė ankstyvo seksualumo priežastis – meilės šeimoje trūkumas. Dažniausiai pernelyg užsiėmę tėvai vaiko auklėjimą perleidžia auklėms arba močiutėms. Dėl to ši problema būdinga iš pažiūros itin sėkmingoms, turtingoms šeimoms. Tokia mergaitė dažniausiai mokosi prestižinėje mokykloje, nuo mažens kalba keliomis kalbomis, nuo vaikystės turi tris skirtingo amžiaus gerbėjus.

 

…su išsiskyrusia mama. Tai mergaitei netinkamas pavyzdys, kai likusi viena gimdytoja nusprendžia pašėlusiai mėgautis gyvenimu. Ji keičia partnerius po keliskart per savaitę, juos dažnai parsiveda į namus. Naivu būtų tikėtis, kad po skyrybų vaikas netenka tėvo, dažniausiai jis netenka dar ir motinos. Moteris, pasinėrusi į asmeninio gyvenimo kūrimą, dažnai tampa nė kiek nepanaši į tą iki smulkmenų pažįstamą mylimą mamą. Maža to, ji kartais paprašo prie pašalinių žmonių nevadinti „mama“.

 

Jausdami meilės trūkumą šeimoje, vaikai jos ieško kitose vietose. Ankstyvas seksualumas pradeda reikštis sulaukus 11–12 metų. Tuo metu klasės berniukai dar paišo lėktuvėlius sąsiuvinio paraštėse. Tad mažajai nimfetei gerokai įdomesni tampa vyresnių klasių vaikinai – tie, kurie į tą susidomėjimą geba atsakyti. Tik vienas meilės romanas emocinio alkio nuslopinti nepajėgia. Todėl jos partneriai keičia vienas kitą ir paskutinėje mokyklos klasėje lolitos savo patirtimi jau lenkia motinas.

 

Aš jau suaugau!

 

Yra ir dar viena priežastis, kuri niekaip nesusijusi su bandymu išvengti vienatvės. Tai vaiko bandymas įrodyti aplinkiniams, kad jau suaugo. Mergaitė bando mamai įrodyti savo moteriškumą ir seksualumą ar tėčiui parodyti, jog yra patraukli kitiems vyrams. Ir skirtingai nei emociškai apleisti vaikai, šios mergaitės puikiai suvokia bręstančio kūno privalumus ir sumaniai juo manipuliuoja.

 

Lolita nėra kvailutė. Puikiai žino, kaip elgtis ir ką rengtis. Suvokia, kur jos žavesys ir todėl siekia nepersistengti. Jei ji atrodys pernelyg suaugusi, praras vaikišką žavesį, jei bus perdėm vaikiška – niekuo nesiskirs nuo bendraamžių. O ji juk nori būti visa galva aukštesnė už jas. Apie tokias dažniausiai sakoma – anksti subrendo. Nekalbama tik apie vieną: kodėl noras įrodyti tėvams savo nepriklausomybę tapo gyvenimo tikslu?

 

Popkultūros ikona

 

Lolitos įvaizdis itin populiarus ir tarp režisierių, ir tarp dailininkų. Lolita seksuali, vadinasi, madingas mergaitiškas infantiliškumas, į kurį bando lygiuotis visų amžių moterys. Lolitos žingsniuoja svarbiausiais pasaulio podiumais, padabintos mezginiais ir vaikiško stiliaus basutėmis. 30-metės kartais atrodo lyg mokinukės, pasikuitusios mamos spintoje.

 

Madingi žurnalai rekomenduoja avėti bateliais su 10 cm pakulne drauge su baltomis kojinėmis iki kelių. Kaip tik šis nuodėmingai naivus derinys sukūrė klasikinį mergaitišką įvaizdį. „Lolita“– gundančio ryškiai raudono „Chanel“ lūpdažio pavadinimas. Lolita tapo pasauline sekso ikona. Ir jei su ja bando tapatintis suaugusios moterys, tai kaip tokiam įvaizdžio modeliui gali atsispirti bręstanti mergaitė?

 

Didelės mažų mergaičių bėdos

 

Iš pradžių ji draugėms giriasi brangiomis gerbėjų dovanomis. Draugių dėmesys tokiai mergaitei be galo malonus. Draugės nulydi ją pavydžiu žvilgsniu ir šnabždasi už nugaros, nimfetė jaučia, kad iš tikrųjų gaudomas kiekvienas jos, tokios patyrusios, žodis. Netgi tuomet, jei šioms koketėms pavyksta išvengti ankstyvo nėštumo ir problemų, kurios dažnai lydi palaidą lytinį gyvenimą, sulaukus pilnametystės susiduriama su nauja problema – subrendusia lolita.

 
Subrendusios lolitos

 

Specialistai pastebi, kad tokios moterys, atėjusios pas psichologą, iš pradžių giriasi itin turtinga seksualine patirtimi ir demonstruoja atsainų požiūrį. Tik po kurio laiko psichologui sumaniai vedant pokalbį išaiškėja, jog kabinete sėdi ne patyrusi moteris, o ta pati mergaitė, iš kurios vaikystėje atimta kai kas labai svarbaus. Suaugusios lolitos problema – infantiliškumas, su kuriuo ji tapatinasi. Juk ji įprato būti vertinama už vaikišką naivumą. Baisiausia tai, kad ir po 10–20 m. buvusi nimfetė, kaip ir anksčiau, tebevaidina mergaitę. Nuo vaikystės ji įprato prie vieno ir to paties santykių modelio. Jai būna be galo keista sužinoti, kad vyrai visiškai netrokšta susieti gyvenimo su partnere, kuri yra nepilnametė ne pagal metus, o pagal tai, kaip atrodo, elgiasi ir mąsto.

 

Viskam skirtas savas laikas. Norint gauti vairuotojo pažymėjimą, reikia sulaukti tam tikro amžiaus. O santykiai – gerokai sudėtingesni nei automobilio vairavimas. Ankstyvas seksualumas ne pažadina moterį, o ją užslopina. Su tokiu užslopintu moteriškumo pojūčiu ji gyvena visą gyvenimą.

 

Niekas negaili

 

Specialistai pastebi dar vieną itin liūdną faktą, siejantį visas lolitas. Į jų problemas niekas nereaguoja rimtai. Mergaitė su provokuojamai trumpu sijonėliu ir čiulpinuku ryškiose rožinėse lūpose niekam nekelia nė menkiausio gailesčio. Prestižinės privačios gimnazijos mokinukei, susitikinėjančiai su eiliniu draugeliu po muzikos mokyklos pamokų, dažniausiai tik pasakoma, jog ji – išlepintas ir sugadintas vaikas. Ji daug ką gyvenime gavo už dyką, turėjo per daug brangių žaislų ir puošnių suknelių. Niekuomet neklausė suaugusiųjų ir neruošė pamokų. O ir vėliau jos niekas neatveda pas psichologą. Nes gėda.

 

Psichologų patarimai tėvams

 

Visų pirma vaikui reikia skirti daug dėmesio arba bent jau kiek įmanoma stengtis kompensuoti jo trūkumą. Visų antra – gebėti laiku pastebėti ankstyvo seksualumo požymius. Juos gali parodyti įprasti vaikiški žaidimai su seksualine potekste, išsiblaškymas ir visiškas nesidomėjimas mokslu bei padidėjęs susidomėjimas priešinga lytimi. Taip pat verta prisiminti V. Nabokovo sukurtą heroję Lolitą, kuri neturėjo drovumo jausmo, ją įkaitindavo žinojimas, kad viskas galima, ypač prisiliesti prie to, kas draudžiama.

 

Svarbiausia – nepamiršti pagrindinės bendravimo su paaugliais taisyklės. Paaugliui drausti reiškia skatinti jo susidomėjimą. Nereikia kritikuoti abejotinų vertybių, kur kas veiksmingiau parodyti naujas. Sudominti nauju gyvenimo būdu, padėti sukurti savitą stilių. Galite nė neabejoti, jog mergaitė pamirš tą provokuojantį draugės sijonėlį, vos tik gaus dovanų stilingą suknelę iš madingo mergaitiško žurnalo. Paauglystė tuo ir žavi, kad idealai šiame amžiuje keičiasi lengviau nei nuotaikos.

 

Kiekvienos lolitos istorija – atskiras romanas, kuriame yra ir vienatvė, ir aklas bent kažkokios atramos paieškos, ir savojo moteriškumo atradimas, ir negebėjimas su juo susitvarkyti. Deja, bet visa tai ignoruoja mados pasaulis, kuriame itin populiarus seksualios jaunos mergaitės įvaizdis. Tik kiekviena mergaitė turi teisę likti mergaite. O suaugusiesiems kartais tereikia pasirūpinti tuo, jog viskas eitų natūralia eiga. Vaikystė be gašlumo atspalvio galėtų tapti madinga siekiamybe.