Šią pirmadienio pavakarę 17.05 val. „Yra kaip yra“ laida pradeda laidų ciklą apie „Barnevernet“ vaiko teisių apsaugos tarnybą Norvegijoje. Kas iš tiesų vyksta Norvegijoje ir dėl kokių priežasčių gali būti paimti vaikai iš šeimos?

 

vlcsnap-2015-03-16-14h40m19s218_1680x945

Laidos viešnios – mamos, kurios neteko savo vaikų gyvendamos Norvegijoje. Tik vienai iš  jų pavyko atgauti vaiką teisiniu keliu. Kitoms teko grobti. Visos jos vienbalsiai tikino, kad „Barnevernet“ – vaikus iš šeimos paima be jokios pateisinamos priežasties, be išankstinio perspėjimo. Tačiau ar tai tikrai tiesa? Kur jos gyvena ir koks yra jų vaikų likimas šiandien?

Laidoje dalyvavusiam psichiatrui Linui Slušniui atrodo, kad Norvegijos sistema veikia taip, kaip priklauso. Tai ne norvegų, o lietuvių problema, juk Lietuvoje yra norma bausti vaikus fizinėmis bausmėmis, vartoti alkoholį jų akivaizdoje ar aiškintis santykius jiems matant. Norvegijoje tai nėra normalu, todėl natūralu, kad socialiniai darbuotojai į tai reaguoja. Tiesa, L. Slušnio nuomonei pritarė mažuma.

 

Laidoje viešėjo ir du svečiai iš Norvegijos: advokatas Marius Reikeras ir informacinių technologijų specialistas ReymondasSkorstadas.Reymondas pasakojo savo istoriją: vaikai Norvegijoje paimami ne tik iš imigrantų, bet ir iš norvegų šeimų. Taip nutiko ir jam su žmona: šeimyninio konflikto metu juos išgirdo kaimynai, iškvietė socialinius darbuotojus ir  „Barnevernet“ . Netrukus vaikai buvo paimti. Atgauti juos pavyko tik po teismų maratono ir ilgų įrodinėjimų, kad žmona gali jais pasirūpinti. Tam, kad vaikai grįžtų pas mamą, Reymondas turėjo išsikraustyti iš namų – išsiskirti su žmona, mat „Barnevernet“ mano, kad jis – agresyvus, pavojingas asmuo. Nors jokio smurto šeimoje nėra buvę– savo istoriją laidoje pasakojo Norvegijos pilietis.

 

Paklaustas, ką patartų lietuviams, kurie vyksta į Norvegiją, Reymondas pasakė: „Pirmiausia, jei ten vykstate – nemuškite savo vaikų, nesipykite ir nesiginčykite jų akivaizdoje, nevartokite alkoholio jiems matant, būkite normalūs, malonūs aplinkiniams ir neturėsite jokių rūpesčių. Tačiau, jei Barnevernet pradės bylą – imkite pirmą lėktuvą ir skriskite namo”.

 

„Ar vaikai gali būti paimti be priežasties? O gal norvegų socialinės apsaugos sistema ir kontrolė yra ta organizacija, kuri išmokys gerbti vaikus ir jų teises šeimoje? – apie tai bus diskutuojama laidoje „Yra kaip yra“ pirmadienį ir antradienį 17.05 val. per LNK.