Seksualinė aistra – galinga, sunkiai valdoma ir nenuspėjama.Deja, laikui bėgant aistra tarp dviejų žmonių gali imti blėsti. Siekiant išsaugoti santykius, tenka prigalvoti mažų ir didelių gudrybių. Kokios aplinkybės kuria meilės aktui tinkamą atmosferą ir ar visada geras seksas yra toks, kuriam kruopščiai ruošiamasi?

 

kas nuteikia seksui

Geriausias seksas – spontaniškas!

 

Daugelis žmonių pasakytų, kad tobulas seksas yra netikėtas akimirkos geismo proveržis. Australijoje atlikti tyrimai aiškiai parodė spontaniško sekso reikšmę poros gyvenime. 75 % vyrų teigia, kad spontaniškumas – labai svarbi intymiųjų santykių dalis. Net 90 % moterų taip pat teikia pirmenybę ne suplanuotam, o spontaniškam meilės aktui. Farmacijos kompanijai „Bayer“ inicijavus tyrimą, ko santykiuose labiausiai pageidautų abi lytys, taip pat paaiškėjo, kad trokštama spontaniškumo – t. y. kad partneris dažniau inicijuotų spontanišką seksą!

 

JAV psichologė ir žmogaus seksualinės elgsenos specialistė Emily Nagoski turi savo nuomonę apie spontanišką seksą. Ji įsitikinusi, kad daugelio turimos žinios apie aistrą ir būdus jai pakurstyti pasenusios. Pasak E.Nagoski, libido gali būti spontaninis ir reakcinis. Kilęs troškimas pasimylėti, pamačius ypač seksualų asmenį, yra spontaninė aistra. O potraukis, atsirandantis dėl tam tikros stimuliacijos sukelto susijaudinimo yra reakcinė aistra. Reakcinės aistros pavyzdys – vyras apsikabina moterį ir pradeda aistringai bučiuoti jai kaklą, o ši susijaudina ir pagalvoja, kad būtų visai gerai pasimylėti dabar. Teigiama, kad 70 % vyrų būdingiausias spontaniškas lipido, o moterys staigų troškimą mylėtis patiria kur kas rečiau. Spontaniškas libido būdingas tik iki 20 % dailiosios lyties atstovių. Kodėl derėtų atskirti šiuos du skirtingus aistros tipus? Dalis moterų mano esančios neaistringos vien dėl to, kad niekada nepajaučia troškimo pasimylėti čia ir dabar, jei niekas jų nesugundo. Pasak E. Nagoski, tai klaidingas įsitikinimas, galintis sukelti seksualinio gyvenimo nesklandumų.

 

Ar galima daryti prielaidą, kad reakcinį libido turinčios moterys turėtų atsipalaiduoti ir mylėtis tik tuomet, kai partneriai parodo iniciatyvą? Nebūtinai. Pasak seksologų, toks moters nusiteikimas gali būti geras tik jaunystėje arba santykių pradžioje. Bėgant metams vyro organizme mažėja testosterono, be to, į santykius įsisuka rutina, tad spontaninių vyrų aistros proveržių paprastai ryškiai sumažėja. O jų trisdešimtmetėms partnerėms seksualumas atsiskleidžia visu smarkumu, tad jos paprastai nori mylėtis dažniau. Tuomet ir ateina dailiosios lyties atstovių eilė dažniau imtis iniciatyvos.

 

Suplanuoto sekso privalumai

 

Kai kuriems žmonėms seksą reikia suplanuoti, kitaip… jo tiesiog nebus. Tarkime, darbomanai, nuolat kamuojami streso, gali užmiršti net pavalgyti, o ką jau kalbėti apie šėlsmą meilės guolyje su antrąja puse… Auginantiems vaikų tikimybė patirti spontaniškų aistros proveržių virtuvėje ar koridoriuje taip pat gana maža. Kai kurie porų santykių specialistai tikina, kad geras seksas ilgai kartu gyvenančių porų paprastai būna planuojamas, abu partneriai dėl jų privalo stengtis – rasti jiems laiko, ieškoti naujovių, kurias galėtų išbandyti. Tad jaučiantiems, kad rutina pasiglemžia seksualinį gyvenimą, patariama pamėginti vieną dieną per savaitę skirti pasimatymams. Jų metu draudžiama naudotis kompiuteriu, išmaniuoju telefonu ar imtis kitos asmeninės veiklos. Tai laikas pabūti kartu ir, žinoma, mylėtis!Tiesa, apsiriboti vien suplanuotais intymiaisiais santykiais nerekomenduojama. Nors pora iš anksto žino, kurią dieną mylėsis, tačiau nedingsta ir spontaniško sekso galimybė.

 

Spontaniško sekso scenarijai

 

Leisti jam užkariauti

 

Aistras veiksmingai kursto vaidmenų žaidimai. Moteris galėtų suvaidinti sunkiai prieinamą nepažįstamąją. Įsipareigojimų saistomiems vyrams tokie žaidimai ypač patinka, nes neprieinamos moters gundymas leidžia vėl pasijusti medžiotojams ir užkariautojams. Dėl to aistros hormono testosterono lygis vyrų organizme stipriai pakyla.

Pageidavimų laiškas

Galima savo partneriui nusiųsti elektroninį laišką, kuriame būtų išvardyti labiausiai jus jaudinantys dalykai, tarkime: ypatingi jo marškinėliai; taurė šampano; apkabinimas iš nugaros; krūtų glamonės ir t. t. Sąrašo pabaigoje galima paminėti, kuo bus atsimokėta už šių norų įgyvendinimą. Partneris negalės sulaukti susitikimo.

 

Dušas dviem

 

Mylimajam prausiantis duše, visada galima prie jo prisijungti ir pasiūlyti nuprausti vienam kitą. Vyrams patinka, kai moterys jais rūpinasi. Karštas vanduo, lėtas masažas, dėmesys kiekvienam partnerio kūno centimetrui, papildomo malonumo suteikimas stipria dušo srove… Kam tai gali nepatikti?

 

Seksuali žinutė balso pašte

 

Į išmanųjį telefoną galima parsisiųsti specialią programėlę, kuri leidžia net nepaskambinus palikti balso pašto žinutę. Tarkime, antrajai pusei galima pasakyti, „Ką tik žurnale perskaičiau keletą puikių patarimų, kuriuos norėčiau išbandyti su tavimi. Tau tikrai patiks.“

 

Karštas sutikimas

 

Jei vyras iš darbo grįžta vėliau, tarpduryje jį pasitikti galima vilkint pačiais seksualiausiais apatiniais ir avint pačiais įspūdingiausiais aukštakulniais. Tai – puiki staigmena, skatinanti laukinį seksą, priverčianti akimirksniu pamiršti darbo problemas.

 

Nesubtili užuomina kišenėje

 

Vyras tikrai maloniai nustebtų ,jei antroji pusė draugų vakarėlyje arba per iškilmingą šventinę vakarienę į jo švarko ar kelnių kišenę staiga įdėtų savo seksualias nėriniuotas kelnaites. Vien mintis, kad draugė be apatinių, kaip reikiant kaitina stipriąją lytį. Spontaniškas seksas garantuotas šventės metu arba tuoj po jos.

 

Aklas masažas

 

Vakare niekas neatsisakytų masažo. Tam, kad jis būtų tik malonumo preliudija, galima antrajai pusei užrišti akis. Tuomet suvilgyti rankas šiltu aliejumi ir lėtai masažuoti, pradedant nuo veido, kaklo, pečių ir užbaigiant intymiąja vieta. Puikus masažas su laiminga pabaiga abiem!

 

Kodėl žmonės mylisi?

 

2007 m. JAV mokslininkai įvairaus amžiaus žmonių paklausė, dėl kokių priežasčių šie mylisi. Labiausiai nustebino atsakymų įvairovė. Mokslininkai suskaičiavo net 237 priežastis mylėtis. Jos buvo suskirstytos į 4 pagrindines kategorijas: fizinės priežastys, tikslo siekimas, emocinė realizacija ir nesaugumo korekcija. Pasirodo, žmonės mylisi ne tik siekdami išreikšti meilę ir švelnumą bei patirti malonumą, bet ir dėl kitokių priežasčių: gauti seksualinės patirties, sumažinti stresą, atkeršyti, padidinti savivertę, įprasminti save. Minimos netgi tokios priežastys kaip noras užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis ar siekis priartėti prie Dievo…

 

Šis tyrimas parodė, kokie skirtingi žmonės ir kokios skirtingos priežastys juos nuteikia seksui. Taip pat galima daryti išvadą, kad visiems vienodų aistrą kurstančių priemonių ar metodų negali būti, nes kiekvieno asmens libido individualus. Tarkime, vienu didžiausių aistros žudikų šiais laikais įvardijamas stresas, tačiau kai kurie tyrimai rodo, kad darbas gali netgi padidinti moterų seksualinį geismą. Atskleista, kad sėkmės lydimos verslininkės seksu domisi labiau nei namų šeimininkės. Taip yra dėl didesnio testosterono kiekio jų organizmuose. Gana dažnas pasiteisinimas, kodėl vengiama sekso, – nuovargis. Tačiau daugiau sportuojančios moterys aistringesnės. 2013 m. Kolumbijos universiteto (JAV) tyrimai tai patvirtina. Pasak tyrėjų, sportuojančios dailiosios lyties atstovės net 169 % stipriau susijaudina (buvo tiriamas kraujo spaudimas genitalijose) ir patiria intensyvesnį orgazmą. Aiškinama, kad fizinis aktyvumas stiprina libido, nes jo metu organizme daugėja augimo hormonų ir hormono testosterono.

 

Aistrą keliantys maisto produktai. Tarp mitų ir tiesos

 

Nuo seniausių laikų buvo aiškinamasi, koks maistas labiausiai nuteikia seksui. Vakarų kultūroje didžiausiais afrodiziakais laikomos jūrų gėrybės, šokoladas ar braškės. Dalis žmonių šventai tiki kone stebuklingomis jų aistrą žadinančiomis savybėmis. Tačiau jomis suabejoti verčia tai, kad skirtingose kultūrose įvairiais laikmečiais beveik visi maisto produktai būdavo laikomi afrodiziakais. Tarkime, kol bulvės Europoje buvo retenybė, tikėta, kad jų valgantys gali tapti sekso dievais. Skirtingose kultūrose afrodiziakais buvo laikomi ir svogūnai, kopūstai, morkos, burokėliai, agurkai ar pomidorai, taip pat beveik visi vaisiai, sūris, kiaušiniai, grybai, arbata, kava, medus… Pasak psichologų, afrodiziakų poveikis daugiausia psichologinis. Vien mintys, kad afrodiziakai stiprina aistrą, gali nuteikti pasimylėti. Vyras, tikintis, kad bulvės stiprina potenciją, valgydamas bulvinius blynus galvos apie seksą ir, visai tikėtina, po vakarienės aistringai pamylės juos iškepusią žmoną.

 

Kodėl laikomi afrodiziakais?

 

Tikėti afrodiziakų poveikiu ar ne – kiekvieno pasirinkimas. Tačiau įdomu, dėl kokių priežasčių tam tikri produktai galėtų turėti seksualumą skatinantį poveikį.

 

Saldumynai

 

Saldus maistas nuo pat vaikystės siejasi su malonumu. Jie – lyg geidžiamas ir kartu uždraustas vaisius. Seksas dažnam asocijuojasi su saldumu, tai rodo tokie jo apibūdinimai: „saldus malonumas“, „skanus seksas“ ir pan. Nors nėra jokių mokslinių įrodymų, kad purškiama grietinėlė stiprina libido, ji Vakarų visuomenėje laikoma afrodiziaku. Tikriausiai vaizduotė gali įkaisti, vien prisiminus keletą matytų filmų apie erotines šėliones su šiuo saldžiu produktu. O štai valgant didžiausiu saldžiu afrodiziaku vadinamą šokoladą išsiskiria serotonino – hormono, padedančio atsipalaiduoti. Taip pat teigiama, kad šokolade yra tam tikros smegenis stimuliuojančios medžiagos (PEA), kuri padeda susijaudinti ir patirti didesnį malonumą…

 

Jūrų gėrybės

 

Kai kurios jūrų gėrybės gali priminti vyrų ar moterų lyties organus. Tarkime, vienu populiariausių afrodiziakų laikomos austrės primena moteriškas genitalijas. Be to, jos valgomos skrupulingai ir kiek seksualiai – liečiamos rankomis, apčiulpiamos… Teigiama, kad austres kaip afrodiziaką išpopuliarino Kazanova, per dieną jų suvalgydavęs iki 60. Tikinama, kad austrėse esantis cinkas gali paskatinti spermos gamybą. Austrėse yra ir dopamino, kuris stimuliuoja smegenų centrus, atsakingus už susijaudinimą.

 

Aštrus maistas

 

Dažnai tarp afrodiziakų minimi ir įvairūs aštrūs maisto produktai ar patiekalai. Aiškinama, kad mėgaujantis aštriu maistu paspartėja širdies ritmas ir imama prakaituoti, o tai primena seksualinio susijaudinimo būseną. Organizmas tarsi įaudrinamas ir paruošiamas meilės žaidimams. Tarkime, aitriosiomis paprikomis pagardintas patiekalas gali suteikti žvalumo ir stimuliuoti laimės hormonų endorfinų gamybą.

 

Seksualūs vaisiai

 

Dar viena rimta priežastis į valgiaraštį įtraukti daugiau vaisių – daugelis jų taip pat laikomi afrodiziakais. Jie ryškūs, sultingi, neapsunkina skrandžio, juose gausu energijos teikiančių vitaminų ir mikroelementų. Be to, kai kurie vaisiai yra itin seksualių formų. Braškes kaip afrodiziaką veikiausiai išpopuliarino filmai, kuriuose jos itin geidulingai valgomos. Taip pat teigiama, kad jose esantis cinkas didina seksualinį potraukį, o vitaminas C padeda plūstelėti kraujui į visas kūno vieteles. Bananai asocijuojasi su vyrišku lytiniu organu ir taip pat valgomi gana erotiškai. Vyro varpos formos vaisiuje gausu enzimų, skatinančių testosterono gamybą, o vaisių rūgštys ir vitaminas B, kaip tikinama, gali padidinti seksualinę energiją. Perpjautos figos primena moteriškus lytinius organus. Arbūzai kelia asociacijų su moteriškais apvalumais, o juose esantis cirulinas atpalaiduoja kraujagysles, aktyvina kraujotaką.

 

Svaiginantis kvapų pasaulis

 

Afrodiziakais specialistai laiko ir įvairius kvapus. Uoslė – labai individualus pojūtis. Žmonės įvairius kvapus suvokia nevienodai. Tai lemia genetika, kultūrinė aplinka, patirtis. Tas pats kvapas vieniems gali pasirodyti itin stiprus, kitiems – silpnas, vieniems nuostabus ir jaudinantis, kitiems, atvirkščiai, bjaurus. JAV mokslininkai susidomėjo, kas sieja kvapus ir seksą, pastebėję, kad 18 % žmonių, praradę uoslę, patiria rimtų seksualinių sutrikimų. Jie nusprendė ištirti, kokie kvapai jaudina. Tiriamiesiems uodžiant skirtingus kvapus buvo matuojamas kraujo spaudimą vyrų varpose ir moterų makštyse. Pasirodo, šventa tiesa, kad kelias į vyro širdį (šiuo atveju į meilės guolį) eina per skrandį… Moliūgų pyrago ir levandų kvapų mišinys 40 % padidino spaudimą vyrų varpose. Cinamoninių bandelių ir saldymedžio kvapų mišinys – 31,5 %, o moliūgų pyrago ir spurgų kvapų mišinys – 20 %. Moterų susijaudinimui kvapai turėjo mažau reikšmės, tačiausaldymedžių ir agurkų kvapo mišinys 13 %, o moliūgų pyrago ir levandų kvapų mišinys 11 % padidino kraujo spaudimą moterų genitalijose.

 

Raudoni drabužiai skirti gundyti

 

Žmogaus apranga neabejotinai turi reikšmės jo seksualumui. Naujausių tendencijų medžiotojų nusivylimui, daugeliui vyrų patys seksualiausi moters garderobo elementai yra klasikiniai ir kiek banalūs daiktai – raudoni, juodi arba balti nėriniuoti apatiniai, prisegamos kojinės, kojų neslepiantys sijonėliai, šortukai, taip pat siauri vidutinio ilgio sijonai, kojas aptempiančios kelnės ir, žinoma, moteriškumą pabrėžiančios suknelės. Kokius drabužius vilkintys vyrai labiausiai jaudina dailiosios lyties atstoves? Niujorke atlikta apklausa parodė, kad 58 % moterų nėra nieko seksualesnio nei džinsus ir marškinėlius dėvintys vyrai. 19 % seksualumo viršūne laiko marškinius ir šortus, 17 % – klasikinį kostiumą. Seksualiausia drabužių spalva? Tai neabejotinai raudona. 2008 m. Ročesterio universitete (JAV) atlikti tyrimai parodė, kad raudonais drabužiais vilkinčios moterys pačios geidžiamiausios. 2012 m. tyrimas JAV restorane tai patvirtino. Mat paaiškėjo, kad padavėjos, vilkinčios raudonos spalvos drabužiais, gauna daugiau arbatpinigių. 2010 m. Ročesterio universiteto (JAV) tyrimai atskleidė, kad ne tik vyrai, bet ir moterys neabejingos raudonai spalvai. Nes šios spalvos drabužiais vilkintys stipriosios lyties atstovai buvo apibūdinti kaip patys seksualiausi.

 

Įdomu

 

  • 43 % moterų turi menką libido įvairiais gyvenimo tarpsniais arba nuolatos.
  • 58 % moterų nepatenkintos savo seksualiniu gyvenimu.
  • 2015 m. pabaigoje JAV rinkoje pasirodė moteriška „Viagra“. Tai pirmasis oficialiai pripažintas medikamentas, stiprinantis moterų libido. Jo galima įsigyti tik su gydytojo receptu.
  • Švedų moksliniai tyrimai atskleidė, kad vyro erekcijos sutrikimai gali sumažinti moters lytinį potraukį net 40 kartų!
  • Psichoanalizės pradininkas S. Freudas buvo įsitikinęs, kad patys veiksmingiausi seksualinio potraukio stimuliatoriai yra moliūgų sėklos, džiovinti vaisiai, ruginė duona, grybai ir dilgėlės.
  • Kadaise Tibeto vienuoliai, užvalgę česnakų, būdavo neįleidžiami į vienuolynus, nes tikėta, kad česnakai seksualiai įkaitina.
  • Vienu didžiausių seksualumo stimuliatorių laikomas pats seksas. Kuo dažniau mylimasi, tuo daugiau norisi. Celibatas aistrą slopina.

 

Specialisto komentaras

Vitalijus Žukas, psichoterapeutas

 

Koks seksas geresnis – spontaniškas ar suplanuotas?

 

Spontaniškas seksas, kai aistra kyla netikėtai, yra daug geresnis. Jo metu išsiskiria žymiai daugiau pasitenkinimo hormono dopamino, taip pat streso hormono noradrenalino. Intymųjį aktą suplanavus valandų tikslumu dingsta nežinomybės jaudulys ir jis būna kur kas mažiau aistringas, nes tuomet tikimasi įprasto, monotoniško lytinio akto.

 

Tiesa, kad vyrams labiausiai patinka spontaniškas seksas, o moterims – suplanuotas?

 

Spontaniškas seksas labiau žavi abiejų lyčių atstovus. Toks seksas paprastai būna labai aistringas ir kūrybingas. Vadinamasis greitukas abiem lytims teikia labai ryškių ir jaudinančių pojūčių. Žinoma, tik tuo atveju, jeigu pora seksualiai gerai susiderinusi ir empatiškai vienas kitą jaučia. Toks spontaniškas ir geras seksas turėtų būti visų porų siekiamybė.

 

Kas yra patys tikriausi afrodiziakai: maistas, drabužiai, kvapai?

 

Jei tarp dviejų žmonių aistros nėra, joks maistas jos neįžiebs. Afrodiziakais laikomas maistas pasižymi tik placebo efektu. Seksualūs drabužiai, žvakės, muzika gali porai padėti pabėgti nuo santykių monotonijos, tačiau tai – tik pagalbinės priemonės. Geriausiai seksualumą žadina gilus partnerių emocinis ryšys ir vienas kito supratimas. Moteriai vienas geriausių afrodiziakų yra taiklus komplimentas, o vyrui – moters elgsena.

 

Kaip išsklaidyti monotoniją ilgai kartu esančioms poroms?

 

Reikėtų stengtis apgauti smegenis, t. y. sugrąžinti jas į tą būklę, kuri buvo ką tik įsimylėjus. Tarkime, nuvažiuoti į restoraną, kur vyko pirmasis pasimatymas, į kurortą ar viešbutį, kuriame kažkada atostogauta, netikėtai prisiliesti prie savo partnerio, pagirti gražią šukuoseną. Tai paprasti dalykai, tačiau būtent jie skatina vėl vienas kito geisti.

 

Pavydas kursto aistrą miegamajame? Gal verta priversti partnerį šiek tiek pavydėti, kad labiau geistų?

 

Pavydas yra didelis aistros katalizatorius, ypač vyrams. Stipriosios lyties atstovai linkę konkuruoti. Jei prieš akis išdygsta konkurentas, vyras stengiasi tapti geriausiu patinu. Pajutęs, kad į jo teritoriją gali įsiveržti kitas, mėgina jį nukonkuruoti. Pavydūs vyrai – labai dažni psichoterapeutų pacientai. Moterims pavydas dažniau perauga į savivertės smukimą ir depresiją. Nepatartina užsiimti manipuliacijomis ir skatinti partnerio pavydėti. Derėtų ieškoti kitų aistros kurstymo būdų, t. y. stengtis labiau suartėti psichologiškai, geriau vienas kitą pažinti. Net ilgai kartu gyvenantys partneriai paprastai pažįsta tik nedidelę dalį, 30–40 %, vienas kito asmenybių. Kai visiškai atsiveriama, išsakomos kadaise nutylėtos nuoskaudos, neįvardytos erzinančios vienas kito savybės, neįgyvendintos svajonės, taip pat seksualinės fantazijos, seksualiniai potyriai sustiprėja. Deja, toks psichologinis poros suartėjimas – gana retas reiškinys.