Mūsų patrauklumas priklauso nuo to, kaip jaučiamės patys. Sunku atrodyti patraukliai rudens sezonu, kai už lango pliaupia lietus, o šaltas vėjas po kiemą blaško nukritusius medžių lapus, stiprūs vėjo gūsiai stumdo net praeivius. Tokiu oru nesąmoningai pagreitiname žingsnį ir svajojame apie tai, kaip būsime šiltuose ir jaukiuose namuose, gersime karštą arbatą su šeima ar draugais, pasidalysime įspūdžiais apie orą ir pasiskųsime greitai už lango besikeičiančiu gamtovaizdžiu. Dar visai neseniai oranžinių rudens atspalvių paletė mus žavėjo, o dabar, užsidėję kepures ir vilnonius gobtuvus, taškydamiesi per balas, lekiame per purviną ir slidžią rudą lapiją ant žemės. Vietomis jau ir sninga, skruostai parausta nuo šaltuko, balas vis dažniau padengia ledas.

 

citrinas

Rudens pabaiga yra lapkritį. Tai liūdniausias ir niūriausias metų laikas, kai organizmas atiduoda visas jėgas nusilpusio imuniteto išsaugojimui. Tai laikotarpis, kai moteriai reikia daugiau nei įprastai pastangų ir gudrybių, kad atrodytų vis dar nenugalima ir geidžiama. Šiuo laikotarpiu galima patarti pradėti vartoti specialius multivitaminų kompleksus, daugiau gerti citrusinių vaisių sulčių, ypač valgyti mandarinų ir apelsinų – juose daugiausia vitaminų A, B ir C (viename apelsine yra suaugusio asmens vitamino C dienos norma). Tai, kad organizmui per vasarą pavyko prikaupti pakankamai vitaminų tėra tik iliuzija, nes vitaminai iš organizmo pasišalina gana greitai.

 

O ką apie šį laiką pasakyti mineralogijos specialistas? Kuris akmuo turi stiprų antidepresinį poveikį mūsų organizmui? Kokia spalva padės padidinti savivertės jausmą ir produktyvumą? Kuris akmuo padės jaustis labiau pasitikinčiais savimi ir linksmeniais? Ir galiausiai – koks yra labiausiai į citrusus panašus mineralas? Žinoma, pirmiausiai jis prisimins citriną, nes net jo pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „citrus”, kurį verčiame kaip „citrina”. Jo spalva pripildo žmogų gyvybinės energijos, kaip saulė pripildo pasaulį šildančia šviesa, todėl citrinas suteikia gyvenimui džiaugsmo ir pripildo pasaulį džiugiais saulėtos spalvos atspalviais. Jis – geranoriškas ir draugiškas, džiugins, išvarys iš gyvenimo niūrumą ir melancholiją, užpildys erdvę ryškiomis gyvybę patvirtinančiomis spalvomis.

 

Didelis akmens tankis, geras tvirtumas ir apdirbamumas padarė šį akmenį daro šį akmenį tinkamu juvelyriniams dirbiniams gaminti. Natūralus citrinas gali būti geltonas, oranžinis ir žalsvas, viskas priklauso nuo geležies, aliuminio ir ličio priemaišų kiekio jo sudėtyje. Tai gana kietas mineralas, galintis subraižyti stiklą. Paprastai jis slypi magminio pobūdžio uolienose, kristalas išsiskiria šešiakampe piramidės formos prizme, dažnai randamas susiliejęs su kitais uolienų kristalais. Citrinų telkinių yra Rusijoje, Kazachstane, Prancūzijoje, Ispanijoje, Madagaskare, Škotijoje, JAV, tačiau aukščiausios kokybės akmenys kasami Brazilijoje. Brazilija yra pagrindinis citrinų tiekėjas pasaulinei rinkai.

 

Užtenka pažvelgti į šį gamtos stebuklu vadinamą akmenį, kad liūdesį ir nuovargį tarsi ranka nuimtų. Citrinas džiugina savo atspalviais ir padidina savigarbą. Skatina prisiminimus apie malonias saulėtas dienas ir auksinę Bobų vasarą. Ir nieko blogo, jei gatvėje pučia stiprūs vėjai, prasideda šlapdriba. Nėra ko jaudintis – viskas vyksta taip, kaip ir turi būti. Tereikia laiku pakeisti automobilio padangas į žiemines, šiltai apsirengti, geriausia ryškiais ir gražiais drabužiais, nepamiršti papuošalo su citrinu ir mėgautis kiekviena gyvenimo diena.