Sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis Lietuvoje yra vienas iš didžiausių Europos Sąjungoje. Pasaulyje šios ligos taip pat yra labai paplitusios, ypač išsivysčiusiose šalyse. Ar sveika jūsų širdis? Teigiama, kad 3 iš 4 suaugusių amerikiečių širdys yra senesnės negu jie patys. Dėl to padidėja priešlaikinio širdies priepuolio arba insulto rizika.

 

"širdys"

Širdies amžius apskaičiuojamas, įvertinus asmens kraujo spaudimą, blogus įpročius (pvz., rūkymą), cukraus kiekį kraujyje (diabetą), kūno masės indeksą (antsvorį ir nutukimą). Pastebėta, kad širdies amžius skiriasi nuo lyties, gyvenamojo regiono, tautybės, rasės ir kitų sociodemografinių rodiklių. Pasak JAV statistikos, 69 milijonų suaugusiųjų nuo 30 iki 74 metų širdis yra vyresnė negu jie iš tikrųjų yra. Tačiau tai ne nuosprendis. Pasenusią širdį galima pajauninti. „Visi turi teisę būti jauni ar bent jau neturėti senos širdies“, – teigė Jungtinių Amerikos Valstijų ligų prevencijos ir kontrolės centro direktorius dr. Tomas Friedenas.

 

Įdomios amerikiečių tyrimo išvados, kurios gali būti aktualios ir lietuviams:

 
  • Vyrų vidutinis širdies amžius yra 7,8 metų didesnis negu tikrasis jų amžius. Moterų – 5,8 metais.
 
  • Širdies amžius didesnis visose amžiaus, rasinėse ir tautinėse grupėse, tačiau didžiausias tarp Afrikos kilmės amerikiečių vyrų ir moterų. Jų širdis net 11 metų senesnė negu chronologinis amžius.
 
  • Moterų ir vyrų širdies amžius didėja senstant ir mažėja su didesnėmis pajamomis ir aukštesniu išsilavinimu.
 

Kaip pajauninti širdį? Gydytojai rekomenduoja sveikai maitintis, reguliariai daryti mankštą, apskritai daugiau judėti, mesti rūkyti ir (arba) vartoti vaistus, reguliuojančius kraujo spaudimą. Tačiau širdį stiprina ne tik tai. Pagerinti savijautą ir pasijusti lyg nusimetus 10 ar daugiau metų naštą gali padėti visiškai netikėti dalykai.

 

10 netikėtų patarimų, kaip stiprinti širdies raumenį:

 
  • Dažniau apsikabinti. Tyrimai parodė, kad prisiglaudus prie mylimojo, kūnas pradeda išskirti daugiau oksitocino, stresą slopinantį hormoną ir taip padeda malšinti kraujo spaudimą.
 
  • Juoktis. Juokas praplečia kraujagysles 22 %, gerina kraujo tekėjimą ir mažina kraujo spaudimą.
 
  • Valgyti juodąjį šokoladą, turintį ne mažiau nei 70 % kakavos masės. Tokiame šokolade apstu antioksidantų, maistinių medžiagų, stiprina imuninę sistemą ir padeda kovoti su laisvųjų radikalų žala organizmui.
 
  • Apkabinti gyvūną. Įrodyta, kad žmonės laikantis naminį gyvūną turi mažesnį kraujo spaudimą ir riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Gali būti, kad taip yra dėlto, nes žmonės, auginantys gyvūnus, turi daugiau fizinės veiklos negu tie, kurie jų neturi.
 
  • Bent vieną dieną per savaitę nevartoti mėsos. Vakarų pasaulyje populiaru mėsos gaminių atsisakyti pirmadieniais, bet galima pasirinkti bet kurią savaitės dieną, kuri patinka. Vegetarinė diena sumažina širdies ligų riziką net 32 %.
 
  • Atsistoti. Šiais laikais daugelis žmonių didžiąją dalį dienos sėdi darbe, važiuodami namo autobusu ir namuose prie kompiuterio ar žiūrėdami televizorių. Sėslus gyvenimo padidina širdies ligų riziką. Todėl kas kelias valandas rekomenduojama darytis pertraukėles: atsistoti ir pasivaikščioti biure, trumpai pašnekėti su bendradarbiais ar apsukti kelis ratus aplink kiemą. Laikantis šios taisyklės jau netrukus bus galima džiaugtis geresne savijauta ir širdies sveikata.
 
  • Miegoti. Reikia atsiminti, kad sveikatai nenaudinga nei per ilgai, nei per trumpai miegoti. Per ilga miego trukmė gali 38 % paskatinti širdies ligų išsivystymą, o per trumpa – 48 %. Norint būti sveikiems, reikia miegoti nuo 7 iki 8 valandų  kiekvieną naktį.
 
  • Saikingai vartoti kavą. Geros naujienos kavos mėgėjams! Kava gali padėti stabilizuoti širdies ritmą asmenims, kurie turi problemų dėl nenormalaus širdies ritmo. Per dieną galima išgerti 1 – 3 puodelius šio gėrimo.
 
  • Stengtis mažiau laiko praleisti kelyje. Tyrimai parodė, kad širdies priepuolių rizika padidėja 12 %kas 10 decibelų, kuriuos sukelia greitkelių eismas.
 
  • Susituokti. Laimingai susituokę žmonės turi sveikesnes širdis. Moterims 10 metų santuokos sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką net 13 %!
 

10 simptomų, kurie gali įspėti apie artėjantį širdies priepuolį: skausmas viršutinėje nugaros dalyje, pečiuose, rankose, kakle, gerklėje, žandikauliuose ir ausyse, dusulys, neįprastas arba labai stiprus nuovargis, gausus prakaitavimas ir karščio bangos, stiprus nerimo jausmas, galvos svaigimas, pykinimo jausmas ir vėmimas, nevirškinimas ir skrandžio skausmas, užsitęsusi nemiga, diskomfortas krūtinės srityje.