Šv. Kalėdų sezonas Italijoje prasideda aštuonias dienas prieš šv. Kalėdas („Novena“) ir tęsiasi tris savaites. Šiuo metų laiku vaikai keliauja po namus, giedodami kalėdines giesmes ir deklamuodami šventinius eilėraštukus. Savaitę iki šv. Kalėdų vaikai, persirengę piemenimis, eina nuo vienų namų durų iki kitų, groja dūdelėmis, gieda kalėdines giesmes ir deklamuoja šventinius eilėraščius. Už pasirodymus vaikai gauna pinigų dovanoms pirkti.

 

Kaip ir lietuviai, italai gruodžio 24 dieną nevalgo mėsos. Kalėdų išvakarėse vaidinama Kristaus gimimo scena, vyksta tradicinės vidurnakčio mišios. Kai kuriose pietų Italijos dalyse šią dieną patiekiami septyni žuvies patiekalai. Todėl šv. Kalėdų išvakarės gavo septynių žuvų šventės arba „La Vagilia“ pavadinimą. Šią dieną tradiciškai valgomas keptas ungurys, rašo santas.net.

 

Po 24 pasninko valandų surengiamos gausios, kalėdinės vaišės, neįsivaizduojamos be milanietiško pyrago „Panettone“ ir šokolado. Šventinių pietų metu vaišinamasi „Tortellini“ makaronais su vištienos sultiniu, kepenėlių paštetu, ėriena su daržovėmis, bulvių koše ir lęšiais. Po pagrindinių patiekalų smaguriaujama itališka nuga „Torrone“, į „Panettone“ panašiu pyragu „Pandoro“, kuris kepamas be vaisių ir razinų, „Panforte“ – meduoliais su lazdyno ir migdolų riešutais bei medumi. Kalėdų vakarienės metu geriamas karštas vynas, kiaušininis likeris „Bombardino“ ir mandarinų arba apelsinų skonio romo punšas.

 

Iš „Likimo urnos“ traukiamos dovanos arba tuščios dėžutės. Urnoje visada būna dovana kiekvienam asmeniui. Nusileidus saulei, aplink šeimos prakartėlę uždegamos žvakės, kalbamos maldos, vaikai deklamuoja eilėraščius.

 

Pagrindines dovanas vaikai gauna per Tris Karalius. Italų legenda byloja, kad dovanas vaikams atneša bjauri ragana Befana ant šluotos. Pasakojama, kai gimė kūdikėlis Jėzus, ragana buvo labai užsiėmusi ir nusprendė aplankyti naujagimį vėliau. Kai ragana išsiruošė – Betliejaus žvaigždė kelio jau neberodė, todėl ragana paliko dovanas kiekvienuose namuose, kuriuose yra vaikų, tikėdamasi, kad viename jų miega kūdikėlis Jėzus. Ragana nusileidžia kaminu ir prikrauna kojines bei batus dovanų geriems vaikams, tačiau blogų vaikų batus ir kojines prikrauna anglių.