Skydliaukė – tai nedidelė drugelio formos endokrininė liauka, esanti po ryklės skydine kremzle. Skydliaukės sutrikimai vis dažniau diagnozuojami visame pasaulyje. Juos ne visada paprasta nustatyti, todėl dažnai net tie pacientai, kurie vartoja vaistus, vis tiek dažnai jaučia nuovargį, nerimą, kenčia nuo depresijos ir miego sutrikimų, sąnarių skausmų, išgyvena dėl slenkančių plaukų, sausos odos, lūžinėjančių nagų.

 

Per pastaruosius 20 metų diagnozuota 240 procentų daugiau kritinių skydliaukės hormonų veiklos sutrikimų. Skydliaukės vėžys šiame dešimtmetyje pasiglemžia vis daugiau asmenų gyvybių. Prognozuojama, kad 2019 metais jis taps dažniausiu vėžio tipu pasaulyje.

 

Skydliaukė – bene svarbiausia liauka žmogaus organizme. Nuo jos priklauso medžiagų apykaita, energijos lygis, svorio augimas ir kritimas, miego kokybė, kūno termoreguliacinė sistema (todėl sutrikus jos veiklai dažnai šąla rankos ir kojos) ir t. t. Moterims skydliaukės sutrikimai diagnozuojami dažniau, nes jų organizme nuolatos kinta hormonų kiekis (perimenopauzės, nėštumo metu). Liūdniausia tai, kad šiuo metu neretai skydliaukės sutrikimai diagnozuojami net vaikams ir paaugliams (JAV kasmet nustatomi 2 procentai ligos atvejų).

 

Seniai įrodyta, kad mityba ir sveikas gyvenimo būdas gali įveikti net sunkiausias ligas. Kai kurie maisto produktai gali pabloginti arba pagerinti sutrikusios skydliaukės simptomus. Normaliai skydliaukės veiklai labai svarbūs tokie mikroelementai kaip jodas, selenas, nepakeičiamos riebalų rūgštys, varis ir geležis. Daug naudingųjų medžiagų yra braziliškuose riešutuose, menkėje ir jūros gėrybėse. Taip pat svarbu reguliariai mankštintis ir vengti streso.

 

Kaip pačiam patikrinti skydliaukę?

 
  • Paimkite nešiojamą veidrodį taip, kad jame matytumėte apatinę kaklo dalį (virš raktikaulių, bet žemiau gerklų). Šioje vietoje yra skydliaukės liauka.
  • Galvą truputėlį atloškite ir nurykite gurkšnelį vandens arba seilę.
  • Rydami apžiūrėkite kaklą, ar nėra jokių guzų ir iškilimų (tai sutrikusios skydliaukės požymiai). Tik nesupainiokite skydliaukės su Adomo obuoliu, skydliaukė yra žemiau jo, maždaug raktikaulių lygyje.
  • Jeigu pastebėsite kokių nors pakitimų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kad jis nustatytų tikslią padidėjimo priežastį, ar gumbelis yra gerybinis, ar piktybinis.