Ateities spėjimas iš kavos ar arbatos tirščių tradiciškai praktikuojamas daugelyje šalių, dažniausiai tarp moterų, kai susirenka šeima ar draugai. burtai iš arbatos lapelių vadinami taseografija, taseomantija arba teomantija, o iš kavos tirščių – kafeomantija.

 

arbata

Tai tikriausiai vienas maloniausių būrimo būdų, nes prieš tai reikia ramiai išgerti karštos ir kvapnios arbatos ar kavos puodelį… Atvirai kalbant, būrimams tinka bet kokie gėrimai, kurie palieka nuosėdų ant indo sienelių. Senovėje ateitis būdavo spėjama iš išgerto vyno nuosėdų ant taurės.

 

Kaip burtis? Visų pirma atsisėsti ir pasimėgauti puodeliu kavos ar arbatos. Tikriausiai nereikia priminti, kad kavą ir arbatą reikia ruošti tradiciniu būdu: į puodelį įdėti žiupsnelį arbatžolių ir užpilti karštu, bet ne verdančiu vandeniu arba įdėti 1 – 2 šaukštelius maltos kavos ir taip pat užpilti karštu, bet ne verdančiu vandeniu. Palaukti, kol pritrauks. Arbatos nenukošti – tirščiai turi likti puodelio dugne. Geriausia, kad puodelis būtų gana žemas, bet platus. Po puodeliu padėti lėkštutę. Nemažai žmonių mano, kad ateities iš tirščių negalima skaityti patiems, tai turi padaryti kitas žmogus. Tačiau iš tikrųjų tai individualu. Kita vertus, kaip ir su bet kuriais burtais, taip ir šiuo atveju sau spėti ateitį ir ženklus įvertinti objektyviai yra daug sunkiau negu kitiems.

 

Neveltui seniau būdavosi buriamasi iš arbatos ar kavos tirščių, kai susirinkdavo daugiau žmonių. Malonus bendravimas ir buvimas tarp žmonių, kurie kelia teigiamas emocijas, padeda atsipalaiduoti ir „surinkti“ savo mintis.

 

Prieš pradedant skaityti ateitį iš arbatos ar kavos tirščių, vertėtų atkreipti dėmesį į šiuo dalykus:

 
 • Burbuliukai arbatos ar kavos paviršiuje reiškia, kad netrukus gausite pinigų.
 
 • Jeigu paviršiuje plaukioja bent vienas arbatos lapelis – ženklas, kad ateis svečių. Plūduriuojančių lapelių skaičius reiškia, už kiek dienų jie apsilankys.
 
 • Jeigu ant lėkštelės yra netyčia padedami du šaukšteliai, galima tikėtis naujienos apie dvynius.
 
 • Jeigu šaukštelis padedamas apverstas ant lėkštelės – naujienos bus blogos: artimo giminaičio liga.
 

Palikti šiek tiek skysčio ant dugno. Laikant puodelį kairėje rankoje pasukti puodelį tris kartus pagal laikrodžio rodyklę. Įsitikinti, kad visi arbatos lapeliai (kavos tirščiai) pasklido po visą puodelį. Tada apversti puodelį ant lėkštelės, kad išbėgtų skystis. Jeigu geriama kava, apversti puodelį ant lėkštelės ir ateitį spėti iš rašto, kuris susidaro ant lėkštelės.

 

Viduriniuosiuose Rytuose prieš pradedant spėti ateitį, arbatos ar kavos gėrėjas turi „atverti širdį“ ir tai jis gali padaryti įbesdamas nykštį į tirščius puodelio dugne ir švelniai pasukiodamas jį pagal laikrodžio rodyklę. Piešinys, kurį palieka toks nedidelis veiksmas, gali būti interpretuojamas, vadovaujantis būrėjo arba to, kuris ir gėrė arbatą (kavą) vidinėmis mintimis bei emocijomis.

 

Puodelį laikyti taip, kad ąselė būtų atsukta į tą, kuris nori sužinoti savo ateitį. Ąselė – tai žmogus, kuris domisi, jos arba jo namai. Į tai atsižvelgiant ir skaitoma ateitis iš arbatos ar kavos tirščių.

 

Tirščiai ant puodelio kraštų nurodo nesenus įvykius. Kuo arčiau tirščiai dugno – tuo tai tolimesnė ateitis. Pats dugnas rodo nesėkmės. Tirščiai dešinėje ąselės pusėje rodo ateitį, kairėje – praeitį. Kuo toliau jie nuo ąselės – tuo toliau tie įvykiai laiko arba atstumo atžvilgiu.

 

Arbatos stiebeliai – tai žmonės. Trumpesni – moterys, ilgesni – vyrai. Sulinkę stiebeliai – nepatiki žmonės. Blyškūs ir tamsūs stiebeliai nurodo tų žmonių plaukų ir akių spalvą, gymį.

 

Dažniausiai arbatos (kavos) tirščiuose matomi simboliai ir jų reikšmės:

 
 • Lašeliai, taškeliai – ašaros.
 
 • Didelis tirščių gumulas – sunkumai (netoli ąselės – dėl paties žmogaus kaltės, toliau nuo ąselės – tai ne paties žmogaus kaltė).
 
 • Širdis – mylimasis. Jeigu simbolis arčiau ąselės – nusimato vedybos su dabartiniu sužadėtiniu, jeigu toliau – greičiausiai netrukus atsiras kitas.
 
 • Dangaus kūnai (Saulė, Mėnulis, žvaigždės) – sėkmė ir laimė.
 
 • Trikampiai – netikėta sėkmė.
 
 • Paukščiai – sėkmė. Jeigu skrendantys – ta kryptimi keliauja naujienos, jeigu ilsisi – pavyks pasiekti galutinį tikslą.
   
 • Inkaras – sėkmė darbuose ir meilėje. Jeigu neryškus – priešingai nesėkmė darbuose ir meilėje.
 
 • Pelėda – liga ir skurdas, įspėjimas vengti rizikos.
 
 • Palmės – geras ženklas. Vienišiems žmonėms gali reikšti santuoką.
 
 • Dramblys – sėkmė, gera sveikata, laimė.