JAV kompiuterių gamintoja „IBM“ 2017 metų pavasarį nuotolinius darbuotojus privertė grįžti į biurus, o kitos pasaulinės bendrovės, pavyzdžiui „WordPress“ išformavo savo biurus ir leido visiems dirbti iš namų.

 

darbas

Daug diskusijų kyla dėlto, kaip geriau. Kai kurie cituoja mokslinius tyrimus, teigiančius, kad nuotoliniai darbuotojai uždirba daugiau, rečiau išeina iš darbo ir yra produktyvesni negu tie, kurie darbo valandas leidžia biure. Kiti atkreipia dėmesį į įrodymus, kad darbuotojai iš namų yra mažiau produktyvūs ir mažiau inovatyvūs negu tie, kurie dirba šalia vienas kito.

 

Kurie iš jų yra teisūs? Gali būti, kad ir tie, ir tie. O gal nė vieni. Ko gero, yra tik vienas teisingas atsakymas, į klausimą, kaip dirbti geriau: viskas priklauso nuo konkrečios situacijos. Šis atsakymas daugelio netenkina, nes nieko gero nepasako, bet tokia realybė.

 

Dauguma tyrimų net nebando ištirti nuotolinio darbo bendrąją prasme. Jie labiau tiria, kokį poveikį specifiniai darbai, kuriuos atlieka nuotoliniai darbuotojai, organizacijų viduje. Pavyzdžiui, vienas Europos bankas atliko tyrimą ir nustatė, kad pardavimų komandos, kuriose darbuotojai galėjo bendrauti akis į akį, dirbo pelningiau negu tos, kurios dirbo nuotoliniu būdu. 2014 metais Stanfordo universiteto tyrėjai stebėjo, kaip sekasi dirbti darbuotojams kinų kelionių agentų skambučių centre. Pastebėta, kad darbuotojai iš namų buvo 13 % produktyvesni, padarydavo daugiau telefono skambučių ir praleisdavo daugiau laiko, kalbėdami telefonu.

 

Tačiau šių dviejų darbo vietų aplinkybės yra skirtingos. Pardavimų specialistai gauna naudos, mokydamiesi iš kitų, kaip atlikti darbą geriau. Didesnė tikimybė, kad vienas darbuotojas savo asmeninėmis darbo našumo paslaptimis pasidalys su kitais.

 

Skambučių centro darbuotojai dirba tokį darbą, kuriam nėra būtina bendradarbiauti su kitais, aptarti naujas idėjas ir dirbti komandose. Darbas iš namų nėra panacėja. Tai nėra kažkas, ką reikėtų padaryti su visais darbais. Yra daug kitų galimybių, kaip padidinti darbuotojų produktyvumą ir patenkinti darbdavių reikalavimus, negu tiesiog leisti darbuotojams dirbti iš namų.

 

Tyrėjai išskyrė daug kitų kintamųjų, kurie daro poveikį nuotolinio darbo kokybei ir produktyvumui. Štai keletas jų:

 
  • Darbo valandos per savaitę, kurias darbuotojai dirba iš namų. Darbas iš namų vieną dieną per savaitę gali turėti visai kitokį poveikį negu darbas iš namų visą laiką. Kai kurie tyrimai parodė, kad pasitenkinimas darbu yra didesnis tarp darbuotojų, kurie dirba nuotoliniu būdu ne visą laiką.
 
  • Bendroji organizacijos kultūra. Pasitenkinimui darbu tarp nuotolinių darbuotojų gali daryti tie patys veiksniai, kurie skatina pasitenkinimą darbu dirbantiems biure: atsiliepimai, santykiai su bendradarbiais ir vadovais. Lankstumas ir autonomija taip pat siejami su didesniu nuotolinių darbuotojų pasitenkinimu darbu.
 
  • Komandinis darbas. Viename tyrime darbuotojai, kurie turėjo didesnį priklausomybės nuo kitų lygį, teigė, kad tapo mažiau produktyvūs, tapę nuotoliniais darbuotojais.
 
  • Inovacijos. Bendravimas akis į akį neatsiejamas nuo kūrybinio darbo. Harvardo universiteto tyrime nustatyta, kad tyrėjai, kurie dirbo daug bendraudami tiesiogiai, parašė kokybiškesnius darbus.