Tėvai rinkdami vaiką naujagimiui praleidžia daug laiko vartydami kalendorių lapelius ir aiškindamiesi patikusių vardų reikšmes. Dažnai manoma, kad vardas tarsi uždeda antspaudą žmogui visam gyvenimui ir jį pasuka viena ar kita linkme. Ar iš tikrųjų vardai yra tokie svarbūs? Juk, tarkime, koks nors Jonas gali tapti ir prezidentu, ir trečiuoju broliu kvaileliu.

 

šeima

Išrinkti vaikui vardą – užduotis ne iš lengvųjų. Jis turi derėti su pavarde. Rekomenduojama rinkti tokį vardą, kuris nekeltų neigiamų asociacijų, kurio trumpiniai, mažybinė forma ir net iškraipymai skambėtų maloniai ausiai.

 

Ar verta vaikui duoti labai retą vardą? Amerikiečių mokslininkai atliko tyrimą, kuriame analizavo žmonių iki 70 metų ir turinčių neįprastus vardus gyvenimą. Manoma, kad žmogaus identitetą iš dalies sudaro tai, kaip kiti asmenys jį vertina. Žmogaus vardas suteikia tam tikrą atspalvį visuomenėje. Pastebėta, kad asmenys, turintys neįprastus vardus, dažniau nei kiti meta mokyklą ir gyvenime lieka vieniši, taip pat jie turi didesnį polinkį į psichologinius sutrikimus. Tačiau tai tik dalis visų analizuotų atvejų. JAV psichologas Richardas Zweigenhaftas pastebėjo, kad turtingi amerikiečiai neįprastais vardais dažniau atranda savo vietą po Saule. Pagal jį nėra jokių ilgalaikių blogų pasekmių turėti keistą vardą.

 

Niujorko universiteto sociologas Daltonas Conley teigia, kad vaikai su neįprastais vardais yra emociškai atsparesni, nes jiems teko kęsti patyčias arba aplinkiniai nuolatos įkyriai klausinėdavo apie jų vardą. Net tokia neigiama patirtis jiems duoda naudos, nes jie išmoksta kontroliuoti savo jausmus ir veiksmus, o tai veda į sėkmę. Tačiau, ko gero, tai labiau priklauso ne nuo vardo, kurį tėvai parinko, bet nuo to, kaip jį auklėjo.

 

Ar nuo žmogaus vardo priklauso jo likimas? Jis, be abejo, turi įtakos, bet sakyti, kad vardas keičia likimą galbūt ne visai tikslu. Vardas turi labai didelę įtaką, kai apie žmogų daugiau nieko nežinoma. Pamačius, kaip žmogus atrodo, automatiškai pirmasis įspūdis, kurį sukelia vardas, pradeda blėsti. Daugiau sužinojus apie žmogaus asmenybę, gyvenimo tikslus, gebėjimus vardas tampa tik nereikšminga detale. Tikriausiai visi pažįsta tokių žmonių, kurių vardai iš pradžių skambėjo neįprastai, kėlė neigiamas asociacijas, tačiau susipažinus atsiskleidė visai kitokios, teigiamos asmenybės savybės.

 

Parapsichologai aiškina, kad kiekvienas vardas skleidžia tam tikrą energiją. Teigiama, kad vardas arba tam tikra tvarka išdėstytos raidės gali lemti tam tikras žmogaus charakterio savybes. Svarbiausia savybė, kuri skiria žmones nuo gyvūnų – tai protas arba gebėjimas mąstyti sąmoningame lygmenyje. Tam, kad mąstytų, reikia mokėti kalbą. Šiam aspektui daugelis neteikia ypatingos reikšmės, nors jis yra gyvybiškai svarbus. Neįmanoma mąstyti be kalbos. Kaip kalba veikia mąstymą? Kalboje yra abėcėlė, kurioje raidės išdėstomos tam tikra seka, pavyzdžiui, lotynų abėcėlėje pirmoji raidė yra A, antroji B ir t. t. Apkeitus jas vietomis, atsiranda sumaištis, nes kiekvienas simbolis yra atpažįstamas pagal jo rašytinę formą ir skambesį. Tačiau abėcėlė – tai ne tik forma ir garsas. Numerologai kiekvieną abėcėlės raidę sutapatina su tam tikru skaičiumi ir tų skaičių suma padeda nustatyti žmogaus vardo likimo skaičių. Būtent šis skaičius gali lemti gyvenime daug daugiau negu tiesiog įprastas ar nelabai įprastas žmogaus ausims raidžių derinys.

 

Numerogai pataria vaikui rinkti tokį vardą, kuris yra suderintas su gimimo kelio skaičiumi. Pavyzdžiui, jei gimimo kelio skaičius yra 1, tai ir vardo skaičius numerologijoje turėtų būti 1. Tokiu atveju, vardas ir gimimo data papildys vienas kitą, suteiks stiprybės, pasitikėjimo savimi, gali padėti išvystyti nepaprastus gabumus, talentus.

 

Įdomu, kad vardai yra labai svarbūs judaizme. Tikima, kad vardas yra kanalas, per kurį ateina žinios iš aukščiau. Kabalos išpažinėjai tiki, kad, kai tėvai duoda vardą vaikui, jie tarsi išpranašauja dalelę jo ateities. Jie taip pat, kaip šių laikų numerologai, tiki, kad vaiko likimą lemia tam tikra tvarka išdėstytos hebrajų raidės.

 

Jeigu vardas žmogui daro tokį didžiulį poveikį, ar vardo keitimas gali pakeisti to žmogaus gyvenimą? Tie patys judėjai, kai kas nors iš artimųjų sunkiai suserga, kartais suteikia tam žmogui papildomą, apsauginį vardą, kuris, kaip tikima, gali išgydyti. Krikščionims taip pat krikšto metu suteikiamas papildomas vardas, kuris saugo, globoja.