Slenkantys plaukai, lūžinėjantys nagai ar dygstantys spuogai… Su grožio problemomis kartkartėmis susiduria visi. Kai kuriais atvejais tai daugiau nei estetinė problema, mat tokie ženklai gali įspėti apie sveikatos sutrikimus.

 

grozis

Ką rodo plaukai?

 

Slinkimas. Normalu per dieną netekti iki 100 plaukų. Jeigu jie slenka gausiau, pirmiausia reikėtų peržiūrėti naudojamas priežiūros priemones. Galbūt išbandėte kažką naujo ir tai jums netinka? O gal dažėte plaukus agresyvios sudėties dažais? Kartais net dažnas plaukų rišimas į uodegą paskatina jų netekimą. Taip pat ši problema dažnai vargina, kai organizmui trūksta maistinių medžiagų, ypač C, B grupės vitaminų, geležies, cinko, seleno. Plaukų slinkimą gali paskatinti stiprus stresas, ūminės infekcijos, neseniai atlikta operacija, kai kurios autoimuninės ligos, grybelinės galvos odos infekcijos. Tai dažnai susiję su hormonų pusiausvyros sutrikimais. Plaukų slinkimą gali sukelti ir kai kurie vaistai, pvz., antidepresantai, kraują skystinantys preparatai, kontraceptinės tabletės ir kt.

 

Pažeidimai. Jeigu plaukai lūžinėja, skilinėja jų galiukai, dingo sveikas žvilgesys, greičiausiai kalta netinkama priežiūra. Tokias problemas paskatina per dažnas plaukų trinkimas (ypač karštu vandeniu), netinkamas šampūnas ir kitos priemonės, reguliarus džiovinimas džiovintuvu, tiesinimas ar garbanojimas žnyplėmis nenaudojant apsauginių priemonių nuo karščio, netinkamas šukavimas, dažymas ir kt. Taip pat tai gali būti atšiaurių aplinkos sąlygų padarinys. Plaukai pažeidžiami, kai šaltymečiu ar plieskiant saulei nedėvimi galvos apdangalai. Kaip ir slinkimo atveju, kaltas gali būti maistinių medžiagų trūkumas, todėl reikėtų pergalvoti, ar jūsų mityba yra visavertė. Jeigu plaukais rūpinatės tinkamai, bet problema išlieka, gali būti, kad kalti vartojami vaistai (tie patys, kaip ir slenkant plaukams) arba yra lėtinių sveikatos problemų, pvz., sergate anemija, medžiagų apykaitos sutrikimais, turite hormonų pusiausvyros problemų.

 

Gausus riebalavimasis. Galvos oda išskiria natūralų sebumą, būtiną odos drėgmės pusiausvyrai palaikyti. Sebumo kiekis priklauso nuo plaukų tipo – kai kurie iš prigimties linkę riebaluotis labiau nei kiti. Visgi, jeigu ryte išsiplovus galvą vakare plaukau jau susiriebalavę, tai nėra normalu. Galbūt naudojamos netinkamos plaukų priežiūros priemonės – reikėtų rinktis skirtas specialiai riebiems plaukams. Ironiška, bet gausų plaukų riebalavimąsi skatina ir per dažnas galvos trinkimas, mat oda stengiasi atkurti pašalintą apsauginį sluoksnį. Taip pat ji reaguoja į agresyviai veikiančias priemones, pvz., itin nepalankios sudėties plaukų dažus. Riebalų liaukos pernelyg aktyviai gali veikti ir sutrikus hormonų pusiausvyrai, nesveikai maitinantis.

 

Įspėjantys požymiai odoje

 

Išsausėjimas ir niežulys. Dažniausiai dėl išsausėjusios odos kaltas nepakankamas jos drėkinimas. Būtina du kartus per dieną tepti kremu, losjonu ar kita drėkinamąja priemone. Svarbu, kad ji atitiktų odos tipą ir būklę. Odos išsausėjimą ir sudirgimą gali skatinti alergizuojantys bei agresyviai veikiantys cheminiai higienos ir kosmetikos priemonių komponentai. Oda sausėja ir vartojant per mažai vandens. Problemą gali paskatinti maistinių medžiagų trūkumas, ypač B grupės vitaminų, geležies, cinko. Sausėjimą skatina UV spindulių poveikis, ypač nenaudojant apsauginių priemonių nuo saulės. Jeigu oda ypač sausa, niežtinti, sudirgusi ir nepadeda jokios įprastos priemonės, tikėtina, kad po tuo slepiasi lėtinės ligos, pvz., atopinis dermatitas, egzema. Jeigu oda išsausėjusi tik vietomis, gali būti kalta grybelinė infekcija.

 

Inkštirai ir spuogai. Jeigu jie – nuolatinis jūsų palydovas, pirmiausia reikėtų pagalvoti, ar tinkamai rūpinatės odos higiena. Galbūt per retai ją valote, naudojate netinkamas priemones, pamirštate reguliariai šveisti (1–2 kartus per savaitę)? Spuogai ir inkštirai veido zonoje gali būti nulemti kasdienio dekoratyvinės kosmetikos naudojimo, mat ji užkemša poras ir skatina uždegimų vystymąsi. Labai dažnai spuogai kamuoja esant hormonų sutrikimams. Tokiu atveju jie mėgsta dygti ant nugaros bei apatinėje veido dalyje – ant smakro, skruostikaulių. Po lūpomis dygstantys spuogai gali perspėti apie vidinius parazitus. Ant kaktos atsirandantys spuogai dažnai susiję su netinkama mityba arba virškinimo problemomis. Spuogų radimąsi gali paskatinti ir stiprus stresas.

 

Tamsūs paakiai. Dažniausiai tai ženklas, kad neskiriama deramo dėmesio poilsiui ir miegui. Taip pat toks požymis gali išduoti įprotį trinti akis. Patamsėję paakiai gali būti susiję su maistinių medžiagų trūkumu, ypač geležies. Jeigu paakiai ne tik patamsėję, bet ir paburkę, labai tikėtina, kad dėl to kalti žalingi įpročiai – rūkymas, besaikis alkoholio vartojimas. Kartais problemą sukelia alerginė reakcija, bet tuomet jaučiamas ir odos niežulys, akių paraudimas, ašarojimas. Rečiau tamsūs ir paburkę paakiai byloja apie širdies, inkstų, endokrininės sistemos ligas.

 

Į ką atkreipti dėmesį žvelgiant į nagus?

 

Lūžinėjimas, sluoksniavimasis, išsausėjimas. Tai gali būti mechaninio ar cheminio poveikio padarinys. Pvz., turint įprotį plauti indus ir atlikti kitus buities darbus nemūvint guminių pirštinių. Dėl susilpnėjusios nagų struktūros dažnai galima kaltinti prastos kokybės manikiūro priemones – žalingų komponentų turinčius nagų lakus bei jų valiklius. Ypač kenkia produktai su acetonu. Taip pat gali būti netaisyklingai atliekamas manikiūras – netinkamai kerpami, dildinami nagai, pvz., naudojama metalinė dildė ir ja braukoma pirmyn atgal, karpomos nagų odelės. Nagai lūžinėti, sluoksniuotis ir sausėti gali esant maistinių medžiagų stygiui, ypač trūkstant B grupės vitaminų, geležies, kalcio, cinko. Taip pat gali įspėti apie dehidratuojantį organizmą. Dažnai pamirštama, kad nagų drėkinimu reikia rūpintis ir išoriškai – kaip ir odą reguliariai tepti kremu (tinka skirtas rankoms), odeles galima pamaitinti natūraliais aliejais (pvz., ricinų), kurie tinka ir nagų struktūrai stiprinti.

 

Spalvos pokyčiai. Dažniausiai vargina pageltę ir patamsėję nagai. Įprastai taip nutinka juos dažant tamsiu nagų laku ir nenaudojant pagrindo. Tuomet nagų lake esantys tamsūs pigmentai įsigeria į nago plokštelę. Pageltę nagai būdingi ir rūkaliams. Rečiau šis požymis įspėja apie sutrikusią kepenų veiklą (pagelsta ir oda, gleivinės). Jeigu nagai tapo labai blyškūs, tai gali rodyti sutrikusią kraujotaką arba anemiją.Jeigu išbalę ne visi nagai, o ant jų tėra baltos dėmelės, galbūt trūksta kalcio. Jos gali atsirasti ir po įvairių traumų, pvz., privėrus durimis pirštą. Netolygi nagų spalva gali perspėti apie padidėjusią inkstų ligų riziką. Taip pat tokią būklę gali lemti žalingi įpročiai ir nesubalansuota mityba.

 

Nelygumai. Ant nagų susidarę horizontalūs grioveliai gali būti įvairių traumų pasekmė.Rečiau tai šalutinis medikamentų poveikis, trikdantis natūralų nagų augimo procesą. Retais atvejais toks ženklas gali rodyti itin sunkius sveikatos sutrikimus, dėl kurių organizmas pristabdo gyvybiškai nereikalingas funkcijas, tarp jų ir nagų augimą, dėl ko nago plokštelei užsistovėjus vienoje vietoje lieka įduba. Vertikalūs grioveliai įprastai atsiranda dėl senatvinių procesų ir yra tokie pat natūralūs, kaip raukšlės odoje. Jų radimąsi gali paskatinti ir magnio bei vitamino B12 trūkumas. Duobutėmis nusėti nagai – virškinimo sistemos veiklos sutrikimo požymis.

 

Specialistės komentaras

Kosmetologė Ieva Žiukaitė-Damaševičienė

 

Klientėms atliekant grožio procedūras, galima pastebėti ne tik rūpinimąsi grožiu, bet ir sveikatos būklę. Tarkime, kaktos srityje atsiradęs bėrimas įsėja apie virškinimo sistemos sutrikimus, žarnyno užterštumą, nesveikus mitybos įpročius. Bėrimai ant žandikaulių ir smakro atspindi hormonų svyravimus, todėl šias vietas moterims dažnai beria per menstruacijas. Labai iškalbingos akys. Pageltę jų baltymai gali rodyti sutrikusią kepenų veiklą, o baltas žiedas aplink rainelę – padidėjusį kenksmingojo cholesterolio kiekį kraujyje. Apie akis atsiradę tamsūs ratilai ar paburkimas signalizuoja inkstų ligas. Svarbu atkreipti dėmesį ir į veido odos spalvą. Jeigu veidas paraudęs, tai gali rodyti padidėjusį kraujospūdį. Žalsva veido oda gali būti susijusi su kepenų ligomis ar net vėžiu. Tamsi spalva rodo inkstų sutrikimus, o išbalęs veidas atspindi silpną plaučių veiklą.