Visi kūdikiai yra maži stebuklėliai, o ypač gimę per anksti. Nuostabu stebėti, kaip per anksti gimę kūdikiai užauga laimingais ir sveikais vaikais. Tačiau jie vis tiek turi didesnę riziką vėliau gyventi susiduri su tam tikromis sveikatos problemomis.

 

ankstukai

11 problemų, kurios gali kilti paaugusiems ankstukams:

 

 • Kvėpavimo problemos. Kūdikio plaučiai visiškai susiformuoja iki trečio trimestro pabaigos. Todėl kūdikis, gimęs per anksti, gali vėliau gyvenime turėti kvėpavimo sutrikimų. Priešlaikinis gimdymas gali būti astmos, bronchopulmoninės displazijos priežastimi.

 

 • Silpnesni raumenys. Vaikai, gimę per anksti, dažnai turi silpnesnius raumenis, negu gimę laiku. Gimę anksčiau nei 37 savaitės paprastai nesijaučia tokie patys fiziškai stiprūs kaip bendraamžiai, nors nėra atlikta tyrimų tai pagrindžiančių.

 

 • Daugiau socialinių ir mokyklinių sunkumų. Rod Ailando universiteto tyrimai rodo, kad ankstukai turi didesnę riziką mokykliniame amžiuje turėti daugiau socialinių sunkumų. Jiems gali būti sunkiau mokytis, bendrauti su bendraamžiais, sutarti su kitais žmonėmis. Jie dažniau turi protinių ir raidos sutrikimų.

 

 • Širdies problemos. Širdies sutrikimai ankstukus dažnai vargina nuo gimimo, bet ir paaugę gali turėti problemų su širdimi. Gimę per anksti žmonės turi didesnę riziką sirgti aukšto kraujospūdžio ligas.

 

 • Klausos praradimas. Vaikas gali gimti su klausos negalia, bet ankstukai gali prarasti klausą vėliau gyvenime dėl mažo naujagimio svorio, nenormalaus vidinės ausies vystymosi arba dėl infekcijų, kurios vėliau sukels sveikatos problemų.

 

 • Žarnyno sutrikimai. Dažnai ankstukams įtariamas nekrozinis enterkolitas – liga, galinti pažeisti anksti gimusio kūdikio žarnyną. Paaugus dažniausiai liga praeina, bet dėl randėjimo ir kitų problemų, gali būti blokuojamas žarnynas ir gali prireikti vėliau gyvenime atlikti operaciją.

 

 • Neurologiniai sutrikimai. Suaugę ankstukai neretai turi neurologinių sutrikimų ir turi didesnę riziką sirgti cerebriniu paralyžiumi.

 

 • Elgesio ir psichologinės problemos. Tai viena iš priešlaikinio gimdymo komplikacijų. Šiuos vaikus dažnai kamuoja aktyvumo ir dėmesio sutrikimas, nerimas ir autizmas.

 

 • Dantų problemos. Anksti gimę vaikai kenčia nuo emalio hipoplazijos, dėl kurios dantims trūksta emalio apsaugos, dantys linkę greičiau gesti, atsiranda dėmių ant dantų. Pažeidžiami pieniniai dantys. Be emalio ankstuko dantyse dažniau atsiranda skylučių ir ėduonis.

 

 • Infekcijos ir imuninės sistemos sutrikimai. Gimę per anksti dažniau serga, bet ši tendencija gali tęstis ne tik vaikystėje, bet ir suaugus. Ankstukus dažniau kamuoja lėtiniai sveikatos sutrikimai, infekcijos, autoimuninės ligos, todėl jie yra mažiau atsparūs ligoms negu gimę savo laiku.

 

 • Regėjimo sutrikimai. Ankstukai turi didesnę riziką turėti sunkių regėjimo sutrikimų, apakti. Žinoma, tai gresia tikrai ne visiems neišnešiotiems kūdikiams.