„Kokie mes esame, kaip mes šnekame, galvojame, kokie mūsų darbai – tai  ir yra Lietuva. Jeigu mes blogi, pikti, vagiantys, žudantys, smurtaujantys, tyčiojantys tai ir Lietuva tokia. Jeigu mes geri, kūrybingi, einantys į priekį, esame stiprūs, saugome savo vertybes, tai ir Lietuva tokia yra.  Tik štai klausimas kiek žmonių bus toje geroje pusėje? Kaip sakoma, aš vienas negaliu nieko padaryti – pasakė trys milijonai žmonių ir nieko nepadarė“, –  jau šį penktadienį 20.50 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją laidoje „PasaulisX“ apie tai kodėl vieniems duoti patriotiniai jausmai, o kitiems ne, kalbės žinomas muzikantas, visuomenininkas, neformalaus ugdymo pedagogas Gabrielius Liaudanskas – Svaras.

 

 

LR_TV_PasaulisX_G. Liaudanskas-Svaras

Patriotizmas kaip ir daugelis kitų vertybių šiais laikais nyksta dėl įvairiausių priežasčių.  Didžiausia rykštė globalizacijos procesai, visiškai  kitokioje aplinkoje augusio jaunimo požiūrio  į šiuos dalykus. Tačiau, kai šiandien iš Ukrainos pusės ataidi karo šūviai, žuvusiųjų artimųjų aimanos ir tragiškos naujienos iš viso pasaulio apie mirtį nešiančius karinius veiksmus, o Lietuvoje kila naują nerimo banga dėl brangiausio turto laisvės, kyla klausimas: kiek patriotų stovėtų pirmose eilėse ir gintų mūsų taip sunkiai iškovotą  laisvę?

 

„Aš manau, kad iškilus bet kokiam kataklizmui, bet kokiai suirutei, visada žmonės mobilizuojasi, visada sutelkia jėgas ir suglaudžia pečius ir bet koks išbandymas žmones tik suvienija“, – sako

kino režisierius, vertėjas, žurnalistas, visuomenininkas Jonas Ohman.

 

Laisvės samprata ir kova dėl jos gimdo iškiliausius patriotinius jausmus, kurie vienus aplanko, o kitiems tampa pirmuoju baimės ir pavojaus signalu. Apsaugoti savo laisvės erdvę, savo žemę nuo atėjūnų, neužtenka per šventes išsikelti trispalvę ir giedoti patriotines dainas. Pasaulis pakeitė mus. Ir tai akivaizdu. Tačiau pasaulis niekuomet neturėtų pakeisti kiekvienos tautos istorinės atminties, jos svarbumo, atsilaikant prieš bet kokias politines nelaimes ir karo negandas.

 

„Jeigu tektų pakartoti iš naujo visą šitą kelią, tai  lygiai tą patį pakartočiau, kadangi darėme viską iš širdies, kiek suprasdami, kaip sugebėdami. Ir mums atrodo, kad tai yra tikra, teisinga, mes meldėmės ir  prašėm Dievo palaimos, globos“, – sako Lietuvos partizanas Jonas Kadžionis, kuris visą savo jaunystę praleido miškuose, patyrė mirties siaubą ir nežmoniškas gyvenimo sąlygas bunkeryje.

 

Tame pačiame bunkeryje gimė gražiausi meilės jausmai būsimai žmonai taip pat partizanei Malvinai Gedžiūnaitei – Kadžionienei, o vėliau tame pačiame bunkeryje gimė ir tos meilės vaisius. „Be jokios medicinos pagalbos, šitokiose sąlygose gimė mano sūnus. Tai  buvo neeilinis įvykis.  Partizanavimo metai ėjo į pabaigą, mes jautėm, kad ilgai negalėsime išbūti, todėl vaikelio laikyti negalėjome, o šis vos gimęs, lyg žinodamas, lyg jausdamas pavojų,  tylėjo ir visai neverkė, kaip nebylys“, – prisiminimais dalijasi partizanas Jonas Kadžionis, kuris  šį penktadienį  20.50 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją, laidoje „Pasaulis X“  taps tikru patriotizmo dvasią įkūnijančiu pavyzdžiu. Dėl laisvės ir meilės Tėvynei paaukojęs ne tik jaunystę ir visas savo svajones, dėl savo gerovės sovietų valdžios neprašė malonės net tada, kai buvo nuteistas kalėti  25 – erius metus lageryje, o į tėvynę jam buvo leista grįžti tik 1992 –aisiais metais.

 

„Pasaulis X“  – penktadieniais, 20.50 val. per „Lietuvos ryto“ TV.