Elegantiškų židinių idėjos tinka tiek senesniems, tiek naujesniems namams. Net jei židinys nenaudojamas, jo erdvė suteikia kambariui išskirtinumo. Tai kur kas daugiau negu paprastas šilumos šaltinis. Šis kūrinys suteikia aplinkai jaukumo, paslaptingumo ir prabangos.

 

zidiniai (8)

 

Pasirinkimų įvairovė

 

Įrenginėjant naujus namus ar remontuojant senus ir planuojant statyti židinį, reikia labai gerai pagalvoti, kokį pasirinkti. Juk nuo to priklauso namų interjeras. Šiais laikais židinių yra labai įvairių: dujinių, tradicinių, mediena kūrenamų, plytinių ar akmeninių, elektrinių arba tvarių, tokių kaip granulių ar bioetanolio židinių. Jie leidžia saugiai ir efektyviai mėgautis šiluma. Dėl plataus pasirinkimo itin sunku išsirinkti trokštamą židinį.

 

Įprastai dauguma įpratę prie tradicinio, malkomis kūrenamo. Jis suteikia savotiško žavesio ir autentikos dėl malkų spragsėjimo, liepsnos ir kt. Tačiau dabar židiniai turi ne tik šildyti, bet ir puošti gyvenamąją erdvę, suteikti elegancijos, žavesio ir rafinuotumo. Šiuo metu vis daugiau populiarumo sulaukia tvarūs židiniai, tačiau ir tradiciniai mėgstami. Tad kokios stiliaus židinį pasirinkti, kad atrodytų gražiai ir derėtų prie bendro namų interjero?

 

zidiniai (9)

   

Centriniai

 

Ten, kur stovi centrinis židinys, arti negali būti baldų ir kitų dažnai naudojamų daiktų, kad pavyktų išvengti jų sugadinimo, nudeginimo ir kt. Kambario centre įrengiami židiniai puikiai dera su minimalistiniu stiliumi dėl taisyklingų ir paprastų linijų. Centriniai netoli lubų kabantys židiniai neužgriozdina kambario ir atrodo lengvi. Puikiai tinka ne tik didelėms erdvėms, bet ir mažesnėms patalpoms.

 

zidiniai (10)

   

Sieniniai-kampiniai

 

Įrengiami sienoje arba kampe ir būna šiek tiek didesni, išsikišę. Sieninio židinio atbraila tampa dar viena dekoravimo vieta. Ją galima puošti nuotraukomis, knygomis, stilingais niekučiais ir kt. Kampiniai-sieniniai židiniai atrodo itin jaukiai ir sukuria atskiros erdvės įspūdį. Kampe galima įrengti įvairių židinių, įskaitant tradicinius, sieninius. Žinoma, laisvai įmontuojamus (krosneles arba minėtus centrinius) lengviau pritaikyti tokioje erdvėje, nes kiti reikalauja daugiau planavimo ir pastangų. Kambario kampai yra tiesiog tuščios erdvės, todėl puikus pasirinkimas gali būti kampinis židinys. Tuomet praktiškai ir gražiai išnaudojamas visas kambario plotas. Be to, jis tampa kur kas įdomesnis ir originalesnis.

 

zidiniai (1)

 

zidiniai (5)

 

zidiniai (7)

 

Įmontuojami

 

Lengvai integruojami į sienas arba baldus. Atrodo tarsi paveikslai, todėl neužima daug vietos. Tokie šiuolaikiniai židiniai tampa puikiais erdvės akcentais. Jų būna įvairių neįprastų ir intriguojančių formų bei dizainų. Lengva pritaikyti beveik visose erdvėse. Šiuolaikiniai židiniai neturi daug bendro su tradiciniais, išskyrus šilumą ir komfortą. Kartais šiluma būna tik simbolinė ir židinys tampa tik dailia interjero detale. Moderniuose namuose įmontuojami židiniai ne tik svetainėje, bet ir, pavyzdžiui, vonios kambaryje.

 

zidiniai (3)

 

zidiniai (4)

 

Įtaka erdvei

 

Prieš įsirengiant židinį reikia gerai pagalvoti, kaip namų aplinkoje atrodys kamino / dūmtraukio sistema. Vieniems tai gali būti autentika, o kitiems gadinti visą namų interjerą. Pats židinys, be abejo, tampa erdvės epicentru, tačiau egzistuoja tam tikros taisyklės kitiems baldams ir elementams.

 

Tiesioginė. Židinys yra centras, o baldai nukreipti į jį. Šiuo atveju puikiai tinka vienpusis į spintelę arba sieną įmontuojamas dujinis židinys. Privalumas tas, kad nelieka suodžių ar kitų nešvarumų, tačiau kartais prarandamas autentiškumas.

 

Netiesioginė. Židinys taip pat gali būti kaip dekoratyvinis elementas, o suaktyvinus jo naudojimą sukuriama tarsi dar viena papildoma erdvė. Tokiai tvarkai sukurti puikiai tinka senovinio sieninio židinio / krosnelės integravimas, o aktyvi aplinka – sofa, stalas, televizorius ar kt. – kuriama šiek tiek toliau. Baldai atitraukiami nuo sienų, todėl židinys tampa erdvės centru, bet ne pagrindiniu. Taip suplanavus erdvę lieka vietos skaitymo arba bendravimo kampeliui: knygų lentynai, kėdėms arba foteliams.

 

zidiniai (8)

   

zidiniai (2)

 

Atskirianti. Tai idealus sprendimas norint atskirti dvi aplinkas, tačiau abejose jausti ugnies šilumą ir jaukumą. Norint tokios tvarkos galima naudoti 2 ar 3 pusių židinį. Jis įterpiamas į sieną, todėl atrodo, kad namuose yra keli židiniai. Paprastai tokia konstrukcija naudojama virtuvės ir svetainės erdvėms atskirti. Ir tai nėra visa siena, tik jos dalis. Taip pat židinį galima įrengti ir kambario viduryje – erdvė atrodo tarsi perskirta. Toks šilumos šaltinis labiausiai tinka atvirai erdvei, todėl ir baldai turėtų būti laisvai prieinami, atitraukti nuo sienų ir langų, taip sukuriant atsitiktinę ne per arti židinio esančią poilsio zoną.

   

zidiniai (6)