Kartais įsivaizduojame, kad anksčiau visi žmonės buvo nešvarūs ir plaukuoti. Tačiau iš tiesų jau nuo senų laikų moterys ir vyrai šalindavo kūno plaukelius.Tiesa, vakariečiai depiliuotis neskubėjo. Tačiau kai pradėjo, jau negalėjo sustoti. Vis dėl to kyla klausimas: „Ar tai tikrai neturi neigiamų pasekmių?“

 

Depiliacija – ne naujiena

 

shutterstock_157913006

Vidurio Rytuose ir kituose tolimuose kraštuose plaukeliai šalinti daugybę amžių. Rasta duomenų, kad Indijoje gaktos plaukai šalinti dar 3–4 tūkst. pr. Kr. Senovės Egipto kunigai kasdien depiliuodavo visą kūną, nes manė,kad tik švarus kūnas gali stoti prieš dievų atvaizdus. Tačiau išpažįstantieji islamą teigė, kad pranašas Mahometas jiems liepė šalinti pažastų ir gaktos plaukus. Šis religinis higienos veiksmas vadinamas „fitrah“. Todėl netgi dabar patariama jį atlikti bent kas 40 dienų. Europiečiai ilgus šimtmečius net nesvarstė depiliuotis. Jie apie depiliaciją sužinojo tik iš kryžiuočių, kariavusių arabų šalyse.Ten gyvenančios moterys jau viduramžiais šalindavo gaktos arba viso kūno plaukus. To reikalavo Turkijos sunitai.Šią naujovę kariai parsivežė į gimtąją Europą. Tačiau ji neprigijo. Gaktos plaukus pradėjo šalinti tik kurtizanės. Natūralu, kad padoriai aukštuomenės damai tai negalėjo būti priimtina. Tačiau ne aristokratiško kraujo dailiosios lyties atstovėms gyvenimas pateikdavo rimtesnių problemų…

 

Kaina, mokama už grožį

 

Plaukelių šalinimo revoliucija vakarietiškame pasaulyje įvyko XX a. antroje pusėje. Tuomet pradėjo trumpėti sijonai, populiarėti marškinėliai be rankovių, o maudymosi kostiumus pakeitė bikiniai. Kūnas turėjo būti lygus ir glotnus, todėlmoterys ir vyrai vis drąsiau pradėjo bandyti įvairias depiliacijos priemones. Šiuo metu kūno plaukelių šalinimas – pelningas verslas. Amerikoje depiliacijos priemonėmis prekiaujančių įmonių ir jas atliekančių salonų metinė apyvarta siekia apie 5 mlrd. litų. Tačiau plaukelių šalinimas turi daug pasekmių. Viena jų – odos problemos. Anotvienos amerikiečių gydytojos, bet kokia depiliacija odoje palieka mikroskopines žaizdeles, dėl kurių gali kilti įvairių infekcijų. Kojų ar rankų oda ne tokia jautri, todėl ir problemų kyla mažiau. Tačiau intymių vietų depiliacija kelia kur kas didesnę riziką. Gydytoja aiškina, kadpašalinus plaukelius galima greičiau užsikrėsti lytinių organų pūsleline ar bet kokia lytiniu keliu plintančia liga. Dar neseniai gimdančioms moterims buvo šalinami visi tarpvietės plaukeliai. Tačiau dauguma ligoninių ir akušerių šios praktikos jau atsisako, nespastebėta, kad depiliacija padidina infekcijų riziką.

 

Bėda po vieną nevaikšto

 

Depiliuotas moters kūnas Vakarų pasaulyje visų pirma siejamas su didesniu seksualiniu pasitenkinimu. Kitaip tariant, dailiosios lyties atstovių kūnai tapo dar labiau seksualizuoti. tačiqau ėl to kyla vis daugiau problemų, nes kūną nori depiliuoti vis jaunesnės merginos. Ne tik kojas ar pažastis, bet ir gaktą. Verslas tuo naudojasi.Prieš kelerius metus Niujorke veikiantis depiliacijos salonas pasiūlė išskirtinę 50 % nuolaidą jaunesnėms nei 15 m. klientėms… Psichoanalitikai taip npat atkreipia dėmesį ir į popkultūros žvaigždes. Jų oda tobulai lygi ir švari. Jos atrodo tarsi nekaltos mergaitės, kurios rengiasi drabužiais iš vaikų skyriaus. Šios žvaigždės atvirai pasakoja apie tarpvietės depiliaciją arba lipdamos iš automobilio netyčia per aukštai pakelia kojas ir pan.Natūraliai plaukuota gakta tapoitinneįprasta. Rytų kultūrose kūnas depiliuojamas tam, kad po to vėl būtų uždengtas,vakaruose – kad jį būtų galima dar atviriau parodyti. Anot psichoanalitikų, visuomenei, ypač jaunajai kartai, tai daro neigiamą įtaką. Žinoma, tai nereiškia, kad turime visiškai atsisakyti depiliacijos. Svarbiausia, kad viskas vyktų tinkamu metu.

 

Įdomu

 
  • Yra kultūrų, kuriose šalinti plaukus griežtai draudžiama. Sikhų religinė bendruomenė, gyvenanti Pakistane ir Indijoje, draudžia žmonėms kirpti ar skusti bet kokius kūno plaukus. Sikhų vyrai netgi nešiojasi durklą, jei kas nors sumanytų versti juos elgtis kitaip, nei liepia tikėjimas.
  • Prievartinis galvos arba kūno plaukų nuskutimas gali būti bausmės ir pažeminimo išraiška. Kai vykdavo raganų medžioklė, įtariamųjų kūnus nuskusdavo, kad būtų lengviau surasti „raganų ženklus“. Galvas nuskusdavo koncentracijos stovyklų kaliniams ir moterims, kurios bendradarbiavo su naciais arba su jais užsiėmė seksu. Arabų šalyse kaliniams taip pat skutamos galvos, nes taip norima juos pažeminti.
  • Anot antropologo Jospeh’o Deniker’io, labiausiai plaukuotą kūną turi iraniečiai, Australijos aborigenai, malaiziečiai, dravidai bei etninių grupių ainu ir todu žmonės.
  • Mažiausiai kūno plaukelių turi arba išvis neturi Amerikos indėnai, Vakarų Afrikos gyventojai, Pietų Afrikoje gyvenantys bušmėnai ir mongolai.
  • Antropologas pastebėjo, kad didesnį kūno plaukuotumą turintys žmonės taip pat pasižymi tankesne barzda, blakstienomis ir antakiais. Tačiau plaukų ant galvos jiems auga mažiau.