Sakoma, kad nuo meilės iki neapykantos – tik vienas žingsnis. Ir tai visai ne apie santykius su priešinga lytimi. Kai moteris įžengia į parduotuvę ir ten pamato dailius batelius, pajunta pirmuosius įsimylėjimo požymius. Ranka savaime tiesiasi prie piniginės – šios poros batų kaip tik ir trūko jos spintoje! Tačiau užtenka juos kartą apsiauti, kad kiltų pyktis. Kojos bateliuose prakaituoja, kieta medžiaga trina iki nuospaudų ir pūslių. Nepaisant to, situacija kartojasi, kai kiekvieną kartą tenka apsilankyti avalynės prekybos vietose.

 

"nauji batai"

Naujų batų kančios nesvetimos ir karaliams. Štai Anglijos karalienė Elizabeth II turi tarną, kuris pranešioja naujus batelius, kad šie būtų patogūs ir nespaustų. Karalienė nebūtų karalienė, jei, kaip eiliniai mirtingieji, sakytų: „Man nepatogu. Daugiau eiti nebegaliu“. Nusispirti batelius, paimti juos į ranką ir eiti basomis kaip paauglei jai nėra priimtina. Todėl ji samdosi žmogų, kuris pranešioja batelius. Iš tiesų tai puikus būdas išvengti nuospaudų ir pūslių. Deja, didžioji dalis pasaulio gyventojų negali sau leisti pasisamdyti tokio tarno. Tačiau nereikia labai nusiminti! Šį bei tą galima padaryti, kad bateliai būtų patogūs ir nespaustų kojyčių.

 

Apsiavus naujus batus gresia ne tik pūslės, nuospaudos, bet ir kojų edema (patinimas). Kaip to išvengti? Šios kojų problemos dažniausiai pasitaiko šiltuoju metų laiku, kai gausiau prakaituojama.

 

Avalynė bus patogesnė, jei:

 
  • Sportinių batelių raišteliai bus suvarstyti taip, kad koja turėtų daugiau vietos laisvai judėti bate. Laisvesni batai bus, jei raišteliai bus veriami ne visą laiką juos kryžiuojant. Tačiau taip suvarstyta avalynė tinka tik laisvalaikiui, bet ne sportui, kai reikia, kad batai laikytųsi tvirčiau.
 
  • Ankštus batus galima pratampyti vidinę batų dalį ištrynus su alkoholiu ir 30 minučių apsiavus su storesnėmis kojinėmis. Alkoholis suminkštins odą ir ją šiek tiek ištemps, apsiavus batus.
 
  • Pūslių galima išvengti vidinę batų dalį patepus dezodorantu, vazelinu arba pabarsčius vaikiškos pudros. Vazelinas, vaikiška pudra ir skaidrus dezodorantas sudrėkins probleminę vietą, kurioje dažniausiai atsiranda pūslių ir nuospaudų, pėdos batuose galės laisviau judėti ir sumažės trintis.
 
  • Trečią ir ketvirtą kojos pirštą (skaičiuojant nuo nykščio) kartu suklijuoti lipniąja juostele – tai padės išvengti kulnų skausmo. Tarp trečio ir ketvirto pėdos pirštų yra nervas, kuris spaudžiamas, avint aukštakulnius batelius. Šių pirštų apvyniojimas medicininiu pleistru šiek tiek sumažina nervo užspaudimą ir dėlto kylantį skausmą.
 
  • Pranešioti batelius galima ir taip: medvilnines kojines 2 minutes džiovinti plaukų džiovintuvo karšto oro srove. Paskui įšilusias kojines apsimauti ir įkišti į ankštą avalynę. Šiek tiek pavaikščioti po namus. Veikiant aukštai temperatūrai batų oda šiek tiek prasitampys ir suminkštės, o kojinės padės suformuoti batus pagal savo pėdas greičiau, negu nieko nedarant.
 
  • Su švitriniu popieriumi šiek tiek pašveisti batų padus, kad būtų geresnis sukibimas su žemės paviršiumi, neslystų. Slidūs batai – dažnai pasitaikanti naujos avalynės problema. Pasirodo, ją išspręsti galima labai paprastai – su švitriniu popieriumi.
 
  • Pratampyti ankštus batelius galima į pirštų zoną įkišus nedidelį plastikinį maišelį su vandeniu ir padėjus į šaldiklį nakčiai. Vandens tūris, sušalęs į ledą, padidės ir taip temps odą. Jau kitą rytą bateliai bus patogesni ir nebe tokie ankšti.
 
  • Ant drėgnos odos dažniau atsiranda pūslių ir nuospaudų, nes padidėja trintis. To galima išvengti prieš aunantis batus, padus ir tarpupirščius pabarsčius kukurūzų krakmolu. Jis sugers drėgmę, tad kojos liks sausos ir be pūslių.
 
  • Būtina kruopščiai ir reguliariai prižiūrėti pėdas: karpyti nagus, pašalinti nuospaudas, pašalinti ir minkštinti suragėjusią odą. Kai nagai yra per ilgi, jie gali remtis į batus arba į šalia esančius pirštus, taip dar labiau sustiprindami nepageidaujamą trintį. Reguliariai atliekama pedikiūro procedūra padės jaustis geriau ir džiaugtis minkštomis, švelniomis ir sveikomis pėdutėmis!
 
  • Jeigu nepavyko išvengti pūslių, pulti į ašaras ir panikuoti nereikia. Jokiu būdu nerekomenduojama trinti, krapštyti, draskyti pažeistos odos, nes taip galima pažeisti dar didesnį odos plotą. Be to, gresia įvairiausios infekcijos. Leisti odai pačiai užgyti. Gijimo metu avėti patogią avalynę, kuri netrintų pažeistos vietos. Pažeistą vietą laikyti švariai, sausai nušluostyti, jei reikia galima naudoti priemones, kurios apsaugotų nuo infekcijos. Pūslių negalima pradurti. Pūslės paviršius – tai natūralus barjeras, apsaugantis nuo nešvarumų, bakterijų ir virusų patekimą į kraujotaką. Jis sumažina infekcijos tikimybę. Trūkus pūslei, patepti dezinfekuojančia priemone, aprišti steriliu tvarsčiu arba užklijuoti medicininį pleistrą. Kai pūslė visiškai sugyja, odą nušveisti su pemza (prieš tai kojas pamirkyti šilto vandens su jūros druska vonelėje). Nuospaudos dažniausiai nesukelia jokių komplikacijų, tačiau jos atrodo neestetiškai ir gali būti skausmingos.
 
  • Jei tinsta kojos, gali padėti masažas iš apačios į viršų, vėsinančios žolelių (kaštonų žiedų, kraujažolių, pipirmėčių, gysločių, druskų, pieno) vonelės. Pavargusias, sunkias kojas taip pat galima pamasažuoti su ledukais.