Gyvename laikais, kai namų įrengimo galimybės tiesiog neribotos, o spalvų įvairovė nesunkiai susuka galvą. Visgi ne visos vaivorykštės spalvos ir tūkstančiai jų atspalvių turėtų būtų mūsų namuose. Kokiuose kambariuose kas tinka, o kurių spalvų iš tolo vengti?

 

Raudona – nebūtinai miegamajameTop,View,Of,Architects,Hands,Drawing,Of,Modern,House,With

 

Raudona siejama su lyderyste. Ji skatina ryžtą, padeda įveikti sunkumus, apatiją, nepasitikėjimą savimi. Taip pat didina seksualinį potraukį, gerina apetitą ir stimuliuoja nervų sistemą. Visgi per daug raudonos spalvos interjere gali kelti įtampą, erzinti, trikdyti miegą, todėl ji miegamajame neturi būti intensyvi. Ją prislopinti padeda tamsios, ramios spalvos. Geriau raudonai nudažyti vieną sieną arba pasitelkti kelis raudonus akcentus – patalynę ar pagalvėles, pufą, galbūt paveikslą, kur dominuoja raudona. Raudoni akcentai taip pat puikiai tinka valgomajame ir virtuvėje, nes žadina apetitą, skatina bendrauti, keistis energija.

Raudona netinka vaikų kambaryje, nes pernelyg stimuliuoja, taip pat nepopuliari vonios kambaryje.

 

Geltona maloniai stimuliuoja

 

Pagrindinis geltonos poveikis – stimuliuoti gyvybinę energiją. Saulės spalva padeda lengviau priimti naujas idėjas, įveikti kūrybinę krizę, skirtingus požiūrius, skatina veiklumą, gerina atmintį ir smegenų veiklą. Būtent todėl geltonos gausu vaikų darželiuose, mokyklose, darbovietėse, net gydymo įstaigose. Geltona puikiai tiks vaikų ir darbo kambaryje. Norint, kad svečiai jaustųsi kuo jaukiau, bendrautų laisvai ir nesivaržydami, geltonos spalvos interjero detalėmis galima papuošti svetainę. Taip pat geltoni atspalviai tinka patalpose, į kurias patenkame vos atidarę lauko duris – geltona kviečia užeiti ir pabūti. Verta įsidėmėti, kad kai geltonos aplinkoje per daug, ji vargina, juk ir saulėje praleidę per daug laiko nuvargstame. Todėl patariama rinktis ne pačius ryškiausius, bet švelnesnius atspalvius ir derinti geltoną su ruda, žalia, balta, pilka, mėlyna, juoda.

 

Geltona netinka vonios kambaryje ir miegamajame, nes pernelyg stimuliuoja. Dėl šios priežasties geltonai geriau dažyti ne visą vaikų kambarį, bet sieną ar jos dalį, kur stovi rašomasis stalas, arba žaidimų erdvę.

 

Oranžinė neskirta ilsėtis

 

Oranžinė padeda išgyventi negandas, lengviau priimti permainas, taip pat suteikia energijos ir yra puikus priešnuodis prieš liūdesį, baimę. Ši spalva padeda atsiskleisti ir save realizuoti. Namuose puikiai tinka virtuvėje, valgomajame, aplinkoje, kurioje bendraujama su artimaisiais ir svečiais. Tiesa, nepatariama šia spalva dažyti poilsiui skirtų zonų, nes joms bus per daug aktyvi. Vaikų kambaryje oranžinė tinka tik žaidimams skirtai erdvei, taip pat naudingi keli oranžiniai akcentai – koks nors vienas baldas ar namų tekstilės gaminys, šviestuvas ar dekoracija. Tai suteiks žaismingumo, pakels nuotaiką, bet pernelyg nesuaktyvins, todėl vaikai galės ramiai miegoti naktį.

 

Jei oranžinė – pati mėgstamiausia spalva ir ja norisi papuošti kuo daugiau erdvių, derinkite ją su pilka, kuri įžemins, suteiks subtilios estetikos.

 

Žalia suteikia harmonijos

 

Viena palankiausių žmogui, nes tai gamtos ir gyvybės spalva. Dovanoja harmoniją, vidinę pusiausvyrą, yra susijusi su gausa, materialine gerove. Žalia leidžia pasijusti arčiau gamtos, įveikti emocinį susikaustymą ir, be abejo, veiksmingai ramina. Puikiai tinka tiek suaugusiųjų, tiek vaikų miegamuosiuose, dera ir vonios kambaryje, ypač jei yra galimybė pagulėti vonioje. Žalių akcentų gali būti kiekviename kambaryje, tai suteikia namams gyvybės, juose gera ir jauku būti. Tinka žaliuojantys augalai, tapetai ar namų tekstilė su augalų motyvais, dekoratyvios žalios detalės. Žalia galima dažyti ir vieną ar kelias sienas. Jei mėgstate sodrią žalią spalvą, reikalingas intensyvesnis apšvietimas, žaidimas su šviesiais akcentais, kad namai nebūtų tamsūs. Beje, kambarys, nudažytas šviesiai žaliai, atrodo erdvesnis.

 

Violetinė atkleidžia kūrybinį potencialą

 

Ši spalva simbolizuoja kūrybinį mąstymą, valdžią, savigarbą, tačiau mažina darbingumą ir fizinį pajėgumą. Violetinė tinka miegamiesiems ir poilsio kambariams, nes sukuria ramybės atmosferą. Violetiniais tonais nepatariama dažyti erdvių, kur reikia būti susikaupusiems ir darbingiems, nes jie gali sukelti mieguistumą. Taip pat nerekomenduojami virtuvėje, nes mažina apetitą ir norą bendrauti. Netinka ir vonios kambaryje.

 

Verta įsidėmėti, kad violetinė žadina kūrybiškumą, todėl jos atspalviai tinka erdvėse, kur užsiimama kūryba, raminamosiomis terapijomis.

 

Universali mėlyna spalva

 

Kaip ir žalia, mėlyna mums itin palanki. Šios spalvos poveikis irgi susijęs su gamta – niekas taip neramina, kaip vandens telkinių stebėjimas, maudymasis upėse, ežeruose, jūrose. Mėlyna skatina susikaupti, išvalo mintis, išlaisvina nuo nerimo, leidžia įsiklausyti į vidinį balsą. Padeda kenčiantiems nuo nemigos, todėl puikiai tinka miegamajame. Tiesa, pernelyg daug mėlynų atspalvių vienoje erdvėje gali slėgti, kelti melancholiją. Ši spalva netinka į melancholiją ir depresyvias mintis linkusiems žmonėms. Mėlyna galima puošti tiek darbo, tiek poilsio erdves, tačiau reikėtų nepamiršti ją paįvairinti šiltų tonų akcentais, kad interjeras neatrodytų pernelyg šaltas, depresyvus. Idealiai tinka geltoni atspalviai, šiltas gelsvas apšvietimas. Mėlyna netinka virtuvėje, nes slopina apetitą.

 

Turkio spalva sukuria švaros, gaivos, ramybės pojūtį, lengvina bendravimą. Šia spalva patariama dažyti kambarius, kuriuose bus ilsimasi.

 

Rožinė sukuria saugumo jausmą

 

Rožinė šiais metais išgyveno tikrą renesansą dėl visą pasaulį sužavėjusio kino filmo „Barbė“. Visgi interjere ši spalva vertinama kontrastingai – arba labai patinka, arba sukelia pasidygėjimą. Verta žinoti, kad rožinė palanki spalva, nes atpalaiduoja, mažina agresyvumą, sukuria saugumo bei komforto jausmą, dovanoja žaismingumą ir pakilią nuotaiką, išlaisvina nuo įkyrių minčių. Tam, kad rožinė neatrodytų pernelyg saldi ar vaikiška, interjere šią spalvą patariama derinti su pilka, ruda arba juoda.

 

Tinka visose erdvėse, išskyrus virtuvę, taip pat rečiau sutinkama vonios kambaryje. Tamsesnė rožinė arba avietinė spalva skatina permainas, padeda pakeisti įprastą gyvenimo būdą, mažina irzlumą. Avietinė palankiai veikia intymius santykius, todėl rekomenduojama jos akcentais papuošti miegamąjį.

 

Pilka – nebūtinai nuobodi

 

Pilka spalva pabrėžia oficialumą, profesionalumą, todėl tinka darbui ir pokalbiams skirtuose kambariuose. Tai neutrali spalva ir, kad neatrodytų pernelyg nuobodžiai, ją reikia derinti su kitomis spalvomis. Puikiai dera su geltona, raudona, oranžine, sukurdama ekspresyvų šiuolaikinį interjerą. Šie deriniai tinka darbo kambariui bei virtuvei. Pilka su žalia, violetine, rožine, mėlyna dera svetainėje, miegamajame, vaiko kambaryje, koridoriuje. Jei rinksitės pilkos ir juodos ar baltos spalvinius derinius, jais galite drąsiai puošti vonios kambarį.

 

Beje, niekada neprašausite išsirinkę pilkos spalvos minkštuosius baldus, nes jie tiks bet kokiame interjere, reikės tik padėti spalvotų pagalvėlių, kurios atkartotų kitas erdvėje esančias spalvas.

 

Balta simbolizuoja ramybę ir švarą

 

Balta skatina abstraktų mąstymą, padeda siekti tikslų. Neribotų naujų galimybių spalva, tad jei norite atsikratyti slogių prisiminimų, nemalonių patirčių, kambarį nudažykite baltai – padės įžengti į naują gyvenimo etapą. Tinka visuose kambariuose, tačiau jai reikalingos pagyvinančios spalvos. Dėl neutralumo dera su visomis spalvomis, tad nesudėtinga pasirinkti individualiai gražiausią derinį. Tai švaros spalva, todėl puikiai tinka vonios kambaryje ir virtuvėje. Tam, kad nebūtų pernelyg sterilu ir šalta, nepamirškite kitų atspalvių akcentų, atsispindinčių balduose, tekstilėje, dekoracijose.

 

Balta didina daiktų apimtį, plečia erdvę ir suteikia laisvės pojūtį, todėl ypač palanki mažesniuose butuose, erdvėse, kur žemos lubos. Nepageidautina patalpose, kur susitinka nepažįstami žmonės ir valgomuosiuose, nes neskatina bendrauti.

 

Prisijaukinti juodą

 

Daugeliui asocijuojasi su gedulu, tačiau kartu skleidžia paslaptingumą, vaisingumą, seksualumą ir nepriklausomybę. Juodi baldai ir interjero detalės bet kurios spalvos interjerui suteikia solidžios elegancijos, skatina veikti, įkvepia. Tačiau pernelyg daug juodos spalvos ir jos akcentų netinka vaikų, poilsio ir svečių kambariuose, nes slopina, gali slėgti. Nerekomenduojama ant sienų ir lubų kabinti juodų daiktų, nes sukuria psichologinį grėsmės įspūdį. Juoda tinkamiausia žemiau akių lygio.

 

Interjere populiaresnė juodos „sesuo“ ruda. Ji padeda susikaupti siekiantiems numatyto tikslo, skatina nepriklausomybę nuo kitų nuomonės, suteikia stabilumo, saugumo, pastovumo, dovanoja šilumos pojūtį. Simpatijos rudai medžio spalvai keliauja iš kartos į kartą dar nuo pirmųjų trobesių. Įvairūs šilti rudos atspalviai sukuria jaukius namus, tinka visiems kambariams. Visgi rudai reikalingi ryškūs akcentai. Puikiai dera su smėline, geltona, kremine, žalia, oranžine, turkio spalvomis.

 

Autorius Laima Samulė