Su plaukų slinkimu susiduria vis jaunesni. Pakitus išvaizdai didėja nepasitenkinimas savimi, formuojasi kompleksai, neleidžiantys visiškai realizuoti savęs. Šiandien gausu inovatyvių procedūrų ir gydymo būdų, padedančių susigrąžinti vešlią šukuoseną.

 

Konsultuoja specialistė

Gydytoja dermatovenerologė-trichologė Renata Kliunkienė 

 

Slenka dėl daugybės priežasčiųNourish,Hair,Of,Shampoo,Or,Serum.,Repair,Damaged,Hair.,3d

 

Įprastai kasdien nuo skalpo natūraliai išslenka apie 60 plaukų. Tačiau procesas gali suintensyvėti dėl įvairių veiksnių. „Viena dažniausių plaukų slinkimo priežasčių – paveldėjimas. Tai vadinamoji androgeninė alopecija, būdingesnė vyrams dėl hormono testosterono pertekliaus. Plaukų išretėjimą skatina stresas, mikroelementų ir vitaminų trūkumas, šalutinis vaistų poveikis. Neigiamai veikia netinkamos šukuosenos, pavyzdžiui, rišimas į standų kuodą ar arklio uodegą. Nors žmonės nežiūri rimtai, dėl šios priežasties kaktos skalpo linija gali išretėti iki 50 %. Išplikimas gali būti sisteminių ligų, tarp jų skydliaukės disfunkcijos, simptomas“, – sako gydytoja dermatovenerologė-trichologė Renata Kliunkienė.

 

Specialistė primena, kad pastebėjus pirmuosius požymius nereikėtų užsiimti savigyda. „Žmonės masiškai perka reklamuojamus šampūnus, kaukes ir kitas prekes. Tačiau pirmiausia reikėtų kreiptis į gydytojus ir diagnozuoti problemos priežastį. Ne visada išoriškai naudojami produktai yra veiksmingi ir tikslingi. Kartais užtenka pašalinti slinkimą sukėlusius veiksnius ir plaukai atsigauna savaime“, – aiškina ji.

 

Ne tik estetinė problema

 

Šiais laikais išvaizda turi didelę reikšmę, todėl pokyčiai gali sukelti daug neigiamų jausmų. „Per paskutinius metus labai pasikeitė savęs vertinimas, grožio suvokimas ir noras atitikti visuomenės standartus. Kreipiamas didesnis dėmesys į išvaizdą apskritai: aprangą, figūrą, odos, dantų sveikatą, taip pat plaukų būklę. Populiarėja tiek profilaktinės, tiek terapinės priemonės, kurios padeda atitolinti senėjimą“, – pasakoja R. Kliunkienė.

 

Žmonės kreipiasi ne tik dėl užgaidų atsijauninti ar pasigražinti. Tam tikrais atvejais po procedūros atstatoma prarasta funkcija, pagerėja psichologinė savijauta ir gyvenimo kokybė. „Plaukų transplantacija tikslinga, jeigu po patirtos galvos traumos liko išretėjęs plotas – randas ir asmuo priverstas maskuoti defektą peruku. Kreipiasi jauni vyrai, kurie nupliko labai anksti, todėl išvaizda neatitinka biologinio amžiaus. Kartais prireikia atstatyti antakių lanką, kurį sudarko po traumų ar operacijų susidarę randai. Jei moterys gali koreguoti kosmetika ar permanentiniu makiažu, vyrai neturi daug galimybių. Be to, antakių plaukeliai turi ne tik estetinę reikšmę – jie sulaiko prakaitą ir apsaugo akis“, – specialistė pabrėžia funkcijų rekonstrukcijos svarbą.

 

Pirmiau gydymas, paskui transplantacija

 

Vyrams reikėtų kreiptis į gydytoją dermatovenerologą-trichologą, jei sumažėjo plaukų tankis, kaktos plaukų linija pasislinko pakaušio link, retėja viršugalvis. Moterims rekomenduojama konsultuotis, jei stiprus slinkimas tęsiasi ilgiau nei kelis mėnesius.

 

„Kai pacientai kreipiasi pagalbos, mūsų tikslas – sustabdyti plaukų retėjimą. Pirmiausia atliekama diagnostika ir skiriamas gydymas. Tik tada, kai sustabdomas plaukų slinkimas, matoma, kad nėra kitų būdų, kaip paskatinti naujų ataugimą, galima atlikti persodinimą“, – teigia pašnekovė. Transplantacijos procedūra neatliekama, jei diagnozuota onkologinė ar vyrauja aktyvi nekontroliuojama autoimuninė liga, lėtiniai virusiniai susirgimai, atvira žaizda ir pažeistas odos barjeras.

 

Sprendžiant apie procedūros indikacijas, ne paskutinėje vietoje – paciento motyvacija. Išretėję plaukai ypač neramina moteris, o vyrai reaguoja nevienodai. Vieni priima išvaizdos pokyčius, kiti ieško išeičių. Procedūrą siūloma atlikti tik tada, kai tikrai nori pats asmuo, o ne pataria artimieji ar draugai.

 

Kartais nuo permainų atgraso nežinomybė ir baimės, informacijos stoka. „Dažniausiai išgirstame dvejones dėl rezultato ilgaamžiškumo. Baiminamasi, kad persodinti plaukai iškris po 2–3 metų. Visada skubame patikinti, kad svogūnėliai persodinami visam gyvenimui“, – sako gydytoja dermatovenerologė, taikanti DHI metodą.

 

Laukia ilgas kelias

 

Pasak R. Kliunkienės, plaukų persodinimo procedūra mažai skiriasi nuo vizito pas odontologą. Nereikia jokio ypatingo pasiruošimo. „Pirmiausia atliekama nejautra pakaušio srityje. Taikant mūsų metodą, neskutame plikai, tik patrumpiname donorinę zoną. Tai didelis pranašumas, nes nepablogėja paciento išvaizda, nenukenčia įvaizdis. Iš donorinės zonos pakaušio srityje paimti plaukų svogūnėliai perkeliami į norimą vietą. Vienu sykiu paprastai persodinama apie 3000 plaukų“, – atskleidžia specialistė. Ji pabrėžia, kad transplantacijai nenaudoja kūno plaukelių, kurie skiriasi nuo galvos plaukų. Nors yra žmonių, kurie to pageidauja, reikia žinoti, kad galutinis rezultatas gali būti ne toks estetiškas, kokio tikimasi. Kūno plaukai auga trumpi, jų struktūra skiriasi nuo galvos odos plaukų.

 

Atlikus procedūrą gyjant tenka laikytis tam tikrų apribojimų. „Pirmas penkias dienas vengti vandens telkinių, pirčių ir baseinų, nedėvėti šalmo siekiant išvengti bakterinio užkrato ir infekcijos. Taip pat vengti tiesioginių saulės spindulių, naudoti purškiamas apsaugos priemones su SPF“, – pataria R. Kliunkienė.

 

Gydytoja įspėja, kad gyjant gali niežėti, juntamas odos traukimo pojūtis. Svarbu nekasyti ir nesužaloti skalpo. Retsykiais, išsivysčius plauko šaknies uždegimui – folikulitui, donorinę zoną išberia mažais spuogeliais. Problemą išsprendžia išoriškai naudojamos priemonės. „Gijimo laikotarpis trunka iki savaitės, o rezultatai priklauso nuo persodintų plaukų augimo fazės. Vieni iškrenta anksčiau, kiti vėliau. Pasitaiko, kad po procedūros praėjus 3–4 mėnesiams iškrenta didžioji dalis persodintų plaukų, kas labai išgąsdina pacientus. Tačiau ši reakcija normali, o visi persodinti plaukai atauga“, – ramina specialistė. Galutinis rezultatas matomas po 9–12 mėn.

 

Ateityje taps norma

 

Anot gydytojos trichologės, plaukų transplantacijos procedūrų populiarumas nuolat auga: „Galiu palyginti iš patirties. Prieš šešerius metus Lietuvoje su tokiomis problemomis kreipdavosi pavieniai pacientai, iš nuogirdų sužinoję apie galimybę atkurti skalpo tankį. Daugelis įsivaizduodavo, kad norint pasigražinti reikia vykti į Turkiją. Mūsų šalyje tai buvo didelė naujovė. Kitose Baltijos šalyse plaukų transplantacijos procedūrų niekas nedarė, o Lietuvoje atlikdavome tik kelias per mėnesį. Tačiau per tiek metų situacija kardinaliai pasikeitė – susidomėjimas kūno estetika yra milžiniškas.“

 

R. Kliunkienė atskleidžia, kad specialistų, atliekančių plaukų persodinimą, nėra daug dėl vienos priežasties – ilgo, kruopštaus, beveik juvelyrinio ir monotoniško darbo. Kartais per dieną tenka išsėdėti po 6–8, net iki 10 val. Tačiau ji tiki, jog ateityje paslauga taps labiau prieinama, o lankytis pas gydytoją trichologą dėl plaukų atstatymo bus įprasta, kaip šiandien gydytis dantis odontologo kabinete. Tokia praktika jau stebima Vakarų Europos šalyse, pavyzdžiui, Graikijoje, Italijoje, Prancūzijoje.