Braziliją galima vadinti kontrastų šalimi. Nors šalis priskiriama prie besivystančių pasaulio valstybių, tačiau ji yra viena sparčiausiai besivejančių stipriausias valstybes. Vietos gyventojai – trykštantys gyvenimo džiaugsmu ir kartu be galo tingūs. Atogrąžų klimate paskendę senoviniai miestai ir didmiesčiai – dar ne viskas, kas yra penktoje pagal dydį pasaulio valstybėje.

 

Brazilija

Oficialus valstybės pavadinimas – Brazilijos Federacinė Respublika

Sostinė – Brazilija

Oficiali kalba – portugalų

Oficiali religija – nėra, bet 74 % gyventojų yra katalikai

Valiuta – Brazilijos realas R$ (BRL), 1 R$ = 0,25 €

 

Temperamentingi gyventojai

 

Valstybinė kalba portugalų, todėl susikalbėti galima tik ja, angliškai bendrauti pavyktų tik turistams skirtose vietose, tačiau brazilai mielai bandys pagelbėti kalbėti portugalų kalba. Gyventojai visada optimistiški, nesvarbu, kad jų šalyje ekonominė, socialinė ar politinė padėtis itin prasta. Emocijas reiškia atvirai, jausmai nesuvaidinti, visus sutinka su plačiomis šypsenomis, sveikindamiesi paprastai pakšteli į abu skruostus. Vestuvės, gimtadieniai ir kitos šventės švenčiamos tol, kol patys negali net pajudėti. Tiesa, įžeisti brazilus nesunku, todėl nedera blogai atsiliepti apie futbolą, nes dėl jo gyventojai tiesiog pamišę. Derėtų vengti kritikuoti ekonominę ar politinę situaciją, kalbėti apie korupciją, nes ir patys gyventojai supranta, kokia jų šalyje prasta situacija.

 

Spalvingasis Rio de Žaneiro karnavalas

 

Tai lyg didžiausias vakarėlis visame pasaulyje. Pagrindinis karnavalo akcentas – puošnūs kostiumai. Labai svarbu, kad jie būtų kuo pompastiškesni, todėl naudojama daug blizgučių, plunksnų. Kostiumai siuvami rankomis, įdedama daug darbo, kad rezultatas būtų stulbinantis. Nors nuogybės karnavale uždraustos, tačiau kostiumai yra itin atviri ir palieka daug nuogo kūno.

 

Rio de Žaneiro karnavalas laikomas didžiausiu ir populiariausiu pasaulyje. Jis rengiamas kiekvienų metų pradžioje ir linksmybės trunka net keturias dienas – nuo penktadienio iki antradienio. Kasmet festivalį aplanko apie 5 mln. turistų iš viso pasaulio.

 

Karnavalo metu varžosi geriausios Brazilijos sambos mokyklos ir kasmet išrenkami geriausieji. Dalyviai ruoštis pradeda dar likus keliems mėnesiams iki karnavalo pradžios. Per karnavalą vyksta paradas, į kurį prisijungti gali visi norintys. Muzikantai groja improvizuodami, todėl visa minia juda pagal ritmą. Žmonių susirenka labai daug, todėl gali būti net sunku įsilieti į šokančią minią.

 

Senovinis Olindos miestas

 

Tai geriausiai išsilaikęs kolonijinis miestas Brazilijoje. Miesto centras įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Mieste daug bažnyčių, kurios aktyviai lankomos turistų. Lankytinas objektas – Casa dos Bonecos Gicantes, kuris išvertusreiškia „didelių lėlių namai“. Čia eksponuojamos didžiulės, popierinės karnavalų lėlės. Visai šalia miesto yra paplūdimys, tačiau jame maudytis uždrausta, nes vandenyje knibžda ryklių. Norint ne tik degintis ir gulėti ant smėlio, reikia vykti autobusu 30–45 min. į tolimesnį paplūdimį, kuriame saugu būti ir vandenyje.

 

Kristus atpirkėjas

 

Tai Jėzaus Kristaus statula Rio de Žaneire ant 700 metrų aukščio Korkovado kalno. Ji buvo statyta penkerius metus ir viešai pristatyta 1931 m. Statulos aukštis – 39,6 m, o svoris – 635 tonos. Pastatyti statulą kainavo apie 250 tūkst. dolerių (apie 230 tūkst. Eur). Ši statula ne tik krikščionybės, bet ir viso Rio de Žaneiro simbolis. Reikia paminėti, kad nuo šio kalno atsiveria įspūdinga miesto panorama, rekomenduojama čia atvykti vakare, kai leidžiasi saulė, nes vaizdas būna neapsakomas. Ant šio kalno galima patekti elektra varomu traukiniu. Iki pačios statulos dar yra 222 laiptai, tačiau, kad būtų patogiau, turistams įrengti ir panoraminiai liftai bei eskalatoriai.

 

Gyvoji atogrąžų gamta

 

Brazilijoje itin palankus pusiaujo klimatas, todėl biologinė įvairovė čia milžiniška – mokslininkai nustatė, kad galėtų būti apie 4 mln. skirtingų gyvūnų ir augalų rūšių. Augalai pasižymi dydžiu, pavyzdžiui, Brazilijoje auga vienos didžiausių dekoratyvinių gėlių – amazoninės viktorijos (lot. Victoria amazonica). Tai didžiausias pasaulyje vandens augalas, išvaizda panašus į lelijas, tik viktorijų lapų skersmuo yra apie 2,5 m ir gali išlaikyti apie 50 kg svorį. Šio augalo žiedai yra apie 30 cm skersmens, kurie pražydę būna balti, o vėliau tampa šviesiai rožiniai.

 

Paukščiai iš visos gyvūnijos išsiskiria savo spalvingumu: papūgos aros, mažiausi pasaulyje paukščiai kolibriai, didžiulius snapus turintys tukanai.

 

Gyvūnija neįsivaizduojama be beždžionių, skruzdėdų, tinginių ir pekarių. Yra ir pavojingų gyvūnų: didžiausios pasaulyje gyvatės anakondos, dideli plėšrieji paukščiai harpijos, nuodingos varlės mėlynosios medlaipės, pavojingos žuvys piranijos ir, žinoma, krokodilai. Plėšriųjų kačių rūšių yra net kelios: jaguarai, pumos, ocelotai.

 

Įspūdingieji Igvasu kriokliai

 

Kriokliai jungia Braziliją su Argentina. 80 % krioklio yra Argentinos teritorijoje, o Brazilijos – 20 %. Vietomis krioklių aukštis siekia apie 80 m, o visas ilgis – beveik 3 km. Šis gamtos stebuklas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Krioklius galima apžiūrėti ne tik pėsčiomis, bet ir iš laivo. Grožintis šiuo gamtos stebuklu, didelė tikimybė sušlapti, nes vanduo šniokščia didžiule jėga ir vietomis atrodo, kad lyja. Kriokliai yra Igvasu nacionaliniame parke, todėl aplinkui yra daug turistinių takelių ir įvairiose vietose įrengta apžvalgos aikštelių.

 

Tradicinių patiekalų gausa

 

Panašiai kaip ir amerikietiška, Brazilijos virtuvė taip pat susiformavusi dėl skirtingų tautų įtakos. Neretai skirtinguose Brazilijos regionuose tų pačių patiekalų gamyba skiriasi, pavyzdžiui, ne visur naudojamas aliejus arba į patiekalą gali būti įmaišoma daugiau ingredientų ir pan. Naudojama daug vaisių, nes jų Brazilijoje itin daug, prie pagrindinių patiekalų dažniausiai tiekiamos pupelės arba ryžiai, o populiariausia mėsa – jautiena. Reikia paminėti, kad žuvis ir jūrų gėrybės taip pat svarbūs ingredientai tradiciniuose patiekaluose.

 

Barbekiu. Nors pagrindinė Brazilijoje valgoma mėsa yra jautiena, tačiau mėgstama ir kiauliena. Mėsa kepama naudojant mažai prieskonių, paprastai tik truputį pasūdžius. Neakcentuojamas gražus patiekimas, svarbus patiekalo skonis.

 

Moqueca–jūrų gėrybių troškinys, gaminamas iš kelių rūšių žuvų ir jūrų gėrybių. Visiškai nenaudojama vandens, sumaišoma su svogūnais, pomidorais, česnaku ir kalendra. Dėl tirštumo pilami palmių ir kokosų arba alyvuogių ir sojų aliejai. Troškinama tradiciniame moliniame puode kelias valandas, kol gaunama itin tiršta masė, kad įsmeigus šaukštą šis stovėtų.

 

Coxinha – tai riebaluose kepti lašo ar vištienos blauzdelės formos, pikantiško skonio tešlos suktinukai su vištienos salotų įdaru.

 

Brigadeiro – nacionalinis desertas. Tai šokoladiniai kamuoliukai, panašūs į triufelius. Pagaminti iš sutirštinto pieno, sviesto ir šokolado miltelių. Visi ingredientai sumaišomi, tada formuojami kamuoliukai ir kepama. Iškepti atšaldomi ir apibarstomi šokolado drožlėmis.

 

Įdomu

 

  • Nuo 2008 m. lyties keitimo operacijos – nemokamos.
  • Turistai kviečiami ne tik pasivaikščioti po Amazonės džiungles, bet ir sudalyvauti pavojingųjų piranijų žvejyboje.
  • Brazilijoje gyvena didžiausi graužikai – kapibaros. Sveria iki 80 kg, ilgis siekia apie 1,5 m.
  • Avokadai Brazilijoje lyg saldainiai, todėl dažnai naudojami desertams ar valgomi su cukrumi.
  • Kaliniai gali sutrumpinti savo bausmę 4 dienomis, jeigu perskaito knygą ir parašo jos recenziją. Bausmė gali būti sutrumpinta iki 48 dienų per metus.
  • 2003 m. Brazilija pirmoji uždraudė soliariumus.
  • Brazilijoje kavos pagaminama, eksportuojama ir suvartojama daugiausia pasaulyje. Šios šalies kava laikoma viena geriausių visame pasaulyje.

 

Vidutinės kainos eurais

 

Pietūs dviem kavinėje – 20

Kapučino kava – 1,20

Geriamasis vanduo (330 ml) – 0,60

Viešojo transporto vienkartinis bilietas – 0,80

Bilietas į Rio de Žaneiro karnavalą – 15