Prastą savijautą ir net negalias žmonės neretai tapatina su senatve. Tačiau medikai tvirtina, kad, tinkamai rūpinantis garbaus amžiaus žmonėmis, galima užtikrinti jų gyvenimo kokybę. Tai padaryti lengviau pasitelkiant naujausius mokslininkų atradimus. Šį kartą pasakojame apie rauginto pieno produktą „Rituami“ ir jo naudą.

 

Nuotrauka 3

   

Senolių mityba – nepakankama

   

„Remiantis moksliniais tyrimais, tiek atliktais užsienio šalyse, tiek LSMU Geriatrijos klinikoje, nustatėme, kad nepakankama mityba yra labai dažna senyvo amžiaus žmonėms, ypač lėtiniams ligoniams. Nustatyta, kad kas 5-o bendruomenėje gyvenančio senyvo žmogaus mitybos būklė sutrikusi, o kas antras ligoninėje gydomas geriatrinis pacientas yra nepakankamos mitybos.

 

Viena iš nepakankamos mitybos pasekmių yra imuninės sistemos sutrikimas, kita – raumenų masės ir jėgos mažėjimas (sarkopenija). Tai dar vienas geriatrinis sindromas, kuris sukelia neigiamas pasekmes: savarankiškumo ir funkcinės būklės pablogėjimą, griuvimus, neįgalumą“, – pasakoja LSMU Geriatrijos klinikos profesorė, daktarė, LSMU Kauno ligoninės Geriatrijos skyriaus vedėja Gytė Damulevičienė.

 

Minėtų tyrimų metu nustatyta, kad išvardintos problemos senatvėje kamuoja ir dėl to, kad žmogus su maistu nesuvartoja reikiamo folio rūgšties, vitamino D, vitamino B12 bei kalcio kiekio. Taip pat negali atliepti senatvėje didėjančio vitaminų C ir A poreikio.

   

Subalansuoti sudėtinga

 

Visi žinome, kad subalansuota mityba, deramas suvartojamų skysčių kiekis ir judėjimas – sveiko gyvenimo formulė. Deja, kaip rodo tyrimai, vyresnio amžiaus žmonės retai kada maitinasi subalansuotai. Dažniausiai taip nutinka dėl to, kad jų mitybą veikia įpročiai, apsiribojama maistu, kuris yra „skanus“ ir paprastai pagaminamas arba kurį gamina jau dešimtmečius, nors jo maistinė vertė yra minimali. Nepamirškime ir to, kad yra senyvo amžiaus žmonių, kurie neturi pakankamai lėšų visavertei mitybai užtikrinti. Taigi, daugumos senolių dienos mitybą sudaro greitai paruošiami, monotoniški produktai, dėl šios priežasties mityboje nėra balanso, formuojasi konkrečių medžiagų trūkumas.

 

Atsižvelgdama į šią, galima sakyti, visuotinę vyresnio amžiaus žmonių problemą, 2020 metais Sima Giržadaitė įkūrė „WeZoop“.

   

Naujas produktas

 

Produkto idėja gimė LSMU ir KTU universitetų mokslininkėms, jį su valstybės pagalba įgyvendino S. Giržadaitės vadovaujamas startuolis „WeZoop“. Kauno technologijos universiteto profesorė Daiva Leskauskaitė sako, „kad rinką pasiektų vartotojų sveikatai palankus maisto produktas, reikėjo sujungti maisto ir medicinos mokslininkų bei inovacijomis besidominčių gamintojų žinias, kompetencijas ir pastangas. Tai puikus pavyzdys, kai dažnai tradicinėmis vadinamos maisto technologijos peržengia joms nubrėžtas ribas“.

 

Sukurtas inovatyvus maisto produktas, papildytas paros vitaminų A, D, C, B12 ir folio rūgšties kiekiais. Vitamino B12 kiekis ženkliai viršija šio vitamino kiekį bendrų vitaminų papilduose, bet būtent ši dozė užtikrina senyvo amžiaus žmogaus paros poreikį.

 

Vienas pagrindinių produkto „Rituami“ komponentų yra natūraliai raugintas karvės pienas. Raugintus pieno produktus organizmas įsisavina geriau ir greičiau nei gryną karvės pieną. Jie daug rečiau sukelia alergiją, nes rauginant pakinta pieno baltymų sandara – raugintame piene dėl fermentacijos lieka mažai laktozės, todėl organizmo tolerancija paprastai būna didesnė.

 

Svarbiausia rauginto pieno produktų sudėtinė dalis – pieno rūgšties bakterijos (Lactobacillus ir Bifidobacterium) – ypač naudingos mūsų žarnynui ir visam organizmui. Šis produktas gerina virškinimą ir žadina apetitą, padeda išvengti vidurių užkietėjimo.

     

rituami

   

Apie technologiją

 

Inovatyviam produktui gaminti pasitelkta išskirtinė technologija. Kuriant naująjį gaminį, vitaminams ir maistingosioms mikromedžiagoms įterpti pasirinkta įkapsuliavimo technologija: riebalų lašeliuose smulkiomis dalelėmis išsklaidyti vandens lašeliai, o jie išsklaidyti vandenyje – taip maistingoje emulsijoje „užrakintos“ medžiagos išsaugo biologinį aktyvumą produktą gaminant ir laikant. KTU universitete atlikti tyrimai patvirtino, jog virškinant nors ir įkapsuliuotos, šios medžiagos išsiskiria ir atpalaiduojamos vartotojų žarnyne.

 

Atsižvelgiant į apetito, skonio suvokimo, rijimo, maistinių medžiagų poreikių pokyčius ir siekiant išvengti senyvame amžiuje taip dažnos nepakankamos mitybos, demencijos, vitamino D stokos ir kitų su šiomis būklėmis susijusių negalavimų, rauginto pieno produktas sukurtas taip, kad galėtų aprūpinti senyvo amžiaus organizmą visos paros vitaminų A, C, D, B12, B9 kiekiu, papildyti jo maitinimąsi baltymais, kalciu, cinku, selenu, antioksidantais ir kalorijomis. Suvartojus 200 g produkto patenkinamas cinko, seleno, vitaminų A, B9, B12, C ir D paros poreikis.

   

Tinka ne tik senoliams

 

Produkto „Rituami“ gamintojai pastebi, kad jis tinka visiems, tačiau itin rekomenduojamas vyresnio amžiaus žmonėms, nes galvojant apie jų sveiko gyvenimo palaikymą ir sukurtas. Maisto produktą, kuriame gausu baltymų (daugiau nei 30 % produkto maisto energinės vertės sudaro baltymai), reikalingų mikroelementų, antioksidantų, vartoti galima kasdien papildant juo įprastą dienos mitybą. Vartojant „Rituami“, nebereikia gerti vitaminų ir mikroelementų papildų, be to, racionas papildomas ir kalorijomis.

 

Produkto kūrėjai atkreipia dėmesį, kad senėjimas ir ligos bei negalia nėra tas pats. Dauguma senyvo amžiaus žmonių gali išlikti sveiki ir išlaikyti savo funkcijas iki pat gilios senatvės. Vienas svarbiausių sveiko senėjimo ir sveikatos palaikymo vyresniame amžiuje komponentų – tinkama mityba, jos praturtinimas reikalingais mitybiniais komponentais. Su maistu žmogaus organizmui būtina gauti apie 40 įvairių medžiagų. Nė vienas maisto produktas neturi absoliučiai visų maistinių medžiagų, ir tik maisto produktų įvairovė gali užtikrinti visų organizmo maisto medžiagų poreikį. Tikimasi, kad žmonės pradės rūpintis savo sveikata ir gera savijauta patogiu bei maloniu būdu, o „Rituami“ taps sveiko gyvenimo ritualu.

   

Nuotrauka 1

 

Patogu vartoti

 

Praturtintas rauginto pieno produktas patogiai supakuotas į 200 g dydžio maišelius, panašius į skirtus vaisių tyrelėms laikyti. Atsukus kamštelį, jo turinį lengva ir paprasta išgerti net prie lovos prikaustytiems, silpnesniems ligoniams. Gali būti natūralus arba malonaus braškių skonio. Turi būti laikomas šaldytuve, o atidarius reikia suvartoti per 24 val.

 

Klinikiniai tyrimai parodė, kad vartojant produktą net ir trumpą laikotarpį akivaizdūs teigiami pokyčiai: vartojant „Rituami“ 10 dienų, pagerėjo vyresnio amžiaus žmonių mitybos būklė, padidėjo žasto apimtis, pagreitėjo eisena. „Rituami“ kūrėjai viliasi, kad jų produktas padės senyviems žmonėms išlikti sveikiems, o artimiesiems suteiks galimybę patogiai ir užtikrintai jais rūpintis.

   

Produktą įsigyti galite „Rimi“ parduotuvėse, Trakuose esančioje sveiko maisto parduotuvėje „Vienaragio namas“, taip pat internetinėse parduotuvėse: www.wezoop.com, www.lietuviskapreke.lt, www.jonukas.lt, www.Pigu.lt.

 

Facebook puslapis: Rituami | Facebook

               

Įdomu

  • Spalio 1 d. minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena.
  • 2020 m. pasaulyje gyveno 727 mln. vyresnių nei 65 m. žmonių.
  • Stebimas visuotinis visuomenės senėjimas, kai vienam darbingo amžiaus žmogui tenka vis daugiau senjorų.
  • Eurostato duomenimis, 2010–2020 m. vidutinė gyvenimo trukmė mūsų šalyje išaugo 3 metais – nuo 73,3 iki 76,5 m.
  • Lietuvoje 65-erių sulaukę vyrai vidutiniškai dar gyvena 14,5 m., o moterys – net 19,7 m.
  • Šiuo metu beveik 50 mln. žmonių visame pasaulyje kenčia nuo demencijos.