Bėgant laikui kinta požiūris į seksą. Penkiolikmetės, slapčiausius jausmus patikinčios dienoraščiui, intymios fantazijos akivaizdžiai skiriasi nuo 35 m. moters, kuri puikiai žino savo seksualinius norus. Taip pat paauglio seksualinės patirties negalima lyginti su brandaus amžiaus džentelmeno. Tad kas bėgant metams kinta meilės guolyje ir kaip prie šių pokyčių prisitaikyti?

 

seksas

Iki 20 m. – hormonų audrų periodas

 

Moterys. Psichologų nuomone, tokio amžiaus merginoms seksas – tarsi meilės įrodymas. Pavyzdžiui, jos lytinius santykius vertina lygiai taip pat, kaip ir partnerio rodomą dėmesį, dovanojamas gėles bei dovanas. Dėl to su partneriu sutinka mylėtis tik ilgiau pabendravusios, be to, yra kur kas santūresnės iškilus intymiems klausimams. Seksualinis pasitenkinimas ir sekso kokybė šio amžiaus merginoms rūpimi mažiausiai. Tam įtaką daro hormonų pokyčiai, dar nežinomos erogeninės zonos ir menkas savo kūno pažinimas.

 

Vyrai. Šio amžiaus sulaukę vaikinaiyra itin lytiškai aktyvūs. Jų organizme sparčiau gaminasi hormonas testosteronas, be to, jie nuolatos galvoja, kaip greičiau rasti partnerę. Deja, dažniausiai vaikinai randa kur kas vyresnes už save partneres. Teigiama, kad apie 75 % vaikinų iki 18 m. draugauja su už save gerokai vyresnėmis merginomis ar net moterimis. Mat šio amžiaus vaikinai savo vyriškumą stengiasi įrodyti kur kas anksčiau, nei geba pelnyti bendraamžių meilę ir pasitikėjimą. Su vyresnėmis moterimis jiems dažniausiai sekasi lengviau. Be to, jiems netenka prisiimti atsakomybės dėl lytinių santykių, nes kliaujasi vyresnių dailiosios lyties atstovių patirtimis ir leidžia joms vadovauti.

 

Svarbu. Dauguma šio amžiaus merginų ir vaikinų, pradėję intymų gyvenimą, nepatiria to, ko tikisi. Merginos retai patiria malonumą, o vaikinus dažnai ištinka įvairios nesėkmės, pavyzdžiui, pasireiškia priešlaikinė ejakuliacija. Greitai pasiektas finišas netenkina nei jo, nei partnerės. Tai nutinka dėl baimės būti užkluptiems. Merginos dažnai bijo skausmo arba mano, kad pastos, vaikinai – jog negebės patenkinti mylimosios ir apsijuoks. Beje, šio amžiaus poros mylisi 3–4 kartus per savaitę.

 

20–30 m. – seksualinių eksperimentų laikotarpis

 

 

Moterys. Šio amžiaus moterys nemažai eksperimentuoja meilės guolyje, todėl įgyja daugiau patirties ir naujų įgūdžių. Jos nori ne tik gundyti vyrus, bet ir lytiškai pasitenkinti. Remiantis statistikos duomenimis, būtent šio amžiaus dailiosios lyties atstovės dažnai seksualiniame gyvenime imasi iniciatyvos, mėgsta lankytis sekso parduotuvėse ir ten įgytais erotiniais žaisliukais paįvairinti seksualinį gyvenimą. Jos netgi ryžtasi įvairiems netikėtumams ir seksualiniams potyriams.

 

Vyrai. Šio amžiaus stipriosios lyties atstovai ima vertinti ir trokšti intymių santykių. Hormonų audros normalizuojasi, todėl vyrai tampa ramesni, pastovesni, pradeda vengti sekso maratono. Vis dėlto jie pamažu tampa įgudusiais meilužiais, pradeda geriau pažinti partnerės kūną, jo siunčiamus ženklus ir stengiasi jai suteikti kuo daugiau malonumo. Būtent šio amžiaus vyrų gyvenimuose atsiranda pastovi sekso partnerė.

 

Svarbu. Tai laikotarpis, kai kaupiama seksualinė patirtis, lavinami seksualiniai potyriai ir poreikiai. Seksualiniai išgyvenimai tampa svarbesni nei seksas. Be to, pastarasis atspindi ne vien fizinius partnerių jausmus. Nepaisant to, kad šio amžiaus partneriai lytiškai santykiauja rečiau, tačiau seksas tampa kokybiškesnis ir brandesnis. Lytinių aktų skaičius – jau ne sekso kokybės rodiklis. Dabar aktualūs partnerių pokalbiai apie tai, ką jaučia mylėdamiesi, kas malonu, ko vienas iš kito nori ir tikisi. Šio amžiaus poros mylisi 1–2 kartus per savaitę.

 

30–40 m. – intymaus gyvenimo viršūnė ar bedugnė?

 

Moterys. Tai – seksualinio gyvenimo pilnatvės metas, nes šio amžiaus moterys yra pačios seksualiausios. Jos turi daug jėgų, nemažai patirties ir nori reguliaraus bei visaverčio sekso. Teigiama, kad tik apie 23 % trisdešimtmečių patiria orgazmą.

 

Vyrai. Šio amžiaus stipriosios lyties atstovųsekso poreikį pradeda keisti domėjimasis sportu, automobiliais, žvejyba. Tai daro įtaką mažėjantis hormono testosterono lygis organizme, artėjanti amžiaus vidurio krizė, rūpesčiai dėl buities ir šeimos. Stipriosios lyties atstovai pradeda suvokti, kad seksas nėra vienintelis gyvenimo džiaugsmas ir prasmė.

 

Svarbu. Lytiniai santykiai – ne pareiga, kurią reikia atlikti, tai – viena bendravimo formų, kai malonumą suteikia ne kūnas, o protas ir vaizduotė. Idealu, jeigu partneriai turi kokių nors bendrų pomėgių arba gali kartu keliauti. Partneriai, atrasdami ką nors naujo ir abiem netikėto, turi galimybę atgaivinti blėstančią aistrą bei išvengti monotoniškos seksualinio gyvenimo.

 

40–50 m. – hormonų pokyčiai

 

Moterys. Nors dailiosios lyties atstovių organizmas pamažu ruošiasi menopauzei, tačiau prieš tai dažna patiria tikrą sekso alkį, kai itin sustiprėja lytinis potraukis. Pavyzdžiui, tik maždaug 10 % trisdešimtmečių patiria daugkartinį orgazmą. Tačiau artėjant penkiasdešimtmečiui tokį orgazmą patiria apie 30 % moterų.

 

Vyrai. 45-erių sulaukusiems stipriosios lyties atstovams pasireiškia pirmieji erekcijos sutrikimai, nepaisant to, kad apie lytinius santykius ir erotinius žaidimus galvoja net po kelis kartus per valandą. Deja, tai nereiškia, kad vyrai gali pradėti užsiimti lytiniais santykiais bet kurią akimirką. Natūralu, kad šio amžiaus stipriosios lyties atstovai yra kur kas mažiau seksualiai aktyvūs, todėl jiems reikia daugiau laiko, kad galėtų susijaudinti. Tačiau tai nėra negalia. Dažniausiai erekcijos problemas sukelia psichologinės priežastys. Įvairių problemų gali kilti ir dėl monotoniško intymaus gyvenimo.

 

Svarbu. Šiuo laikotarpiu daug kas priklauso nuo tinkamos partnerės reakcijos. Akivaizdus nusivylimas vyrą gali sugniuždyti. Be to, mylėtis galima ir tuomet, kai varpa nėra visiškai sustandėjusi. Partnerei vertėtų pagalvoti ir apie kitokias glamones. Dabar derėtų į intymų gyvenimą žiūrėti kūrybiškai ir kliautis kūno siunčiamais ženklais. Beje, būtent šio amžiaus partneriai dažniau skiriasi. Mat vyrai pradeda tikėti, kad su jaunesne partnere įmanoma lengviau įveikti intymaus gyvenimo problemas. Deja, nauja ir jauna partnerė dažniausiai sukelia aistrą, kuri yra laikina ir greitai išblėsta.

 

Per 50 m. – visiškas štilis?

 

Moterys ir vyrai. Šiandien gydytojai ir seksologai tvirtina, kad sulaukus 60–70 m. įmanoma mėgautis puikiu seksualiniu gyvenimu. Farmacija ir pramonė pasistengė, kad seksas teiktų malonumą abiem partneriams. Remiantis statistikos duomenimis, per paskutiniuosius 15 m. seksualiniu gyvenimu pradėjo mėgautis kur kas daugiau 60-mečių, t. y. anksčiau tokių buvo tik 28 %, dabar – 54 %. Tiesa, tokio amžiaus moterys seksu užsiima 3 kartus rečiau. Nors maždaug 14 % jų nori mėgautis kokybišku intymiu gyvenimu, tačiau tai jiems įgyvendinti trukdo nuostata, kad sulaukus tokio amžiaus mylėtis nenormalu.

 

Svarbu. Įrodyta, kad klimaksas ir impotencija gerokai dažniau pasireiškia tiems, kurie pernelyg anksti nustojo domėtis seksualiniu gyvenimu arba nesistengė, kad jis būtų visavertis bei taptų vienu svarbiausių gyvenimo dalykų. Tačiau partneriams, kurie net sulaukę senyvo amžiaus vis dar nepamiršta sekso ir stengiasi daugiau eksperimentuoti, senėjimo procesai pasireiškia kur kas vėliau nei bendraamžiams.

 

Specialistės komentaras

Gydytoja-seksologė N. Dubajeva

 

Lytinio geismo intensyvumas priklauso nuo hormono testosterono lygio, kuris gaminasi ne tik vyrų, bet ir moterų organizmuose. Deja, gamta šiuo atveju iškrėtė pokštą, išbandydama vyrus ir moteris vadinamosiomis testosterono „žirklėmis“. Stipriosios lyties atstovai intensyviausią seksualinį potraukį jaučia sulaukę 16–20 m., moterys – 35 m. Jeigu nubrėžtume kreivę, paaiškėtų, kad tiek vyrai, tiek moterys jaučia vienodą sekso poreikį, kai sulaukia 28–32 m. Šį laikotarpį galima vadinti visiška abiejų lyčių seksualinio gyvenimo harmonija. Tiesa, tai nereiškia, kad vėliau tokia galimybė neįmanoma. Tai priklauso nuo partnerių. Jeigu jų santykiai harmoningi ir visaverčiai, tuomet seksualinis gyvenimas kur kas mažiau priklauso nuo hormonų pokyčių. Tai reiškia, kad bet kokio amžiaus sulaukę partneriai turėtų stengtis, kad jų seksualinis gyvenimas teiktų malonumą ir būtų abiem įdomus.