Lietuvoje prasidės dar vienas daugiabučių renovacijos etapas, kurio įgyvendinimo investicijų suma sieks daugiau nei 200 mln. eurų. Paskutiniojo aplinkos ministro kvietimo atnaujinti daugiabučius metu (2019 m. rugpjūčio mėn.) buvo sulaukta 480 paraiškų iš Lietuvos gyventojų. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) vertino gautas paraiškas ir iš visų pateiktų projektų tinkamais pripažino 457 projektus.

 

IRMA7385

Renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.

 

Bendrai patvirtintų projektų investicijų lėšų suma viršijant 150 mln. eurus, pagal kvietimo  sąlygas turi būti taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas, tačiau dabartiniai Vyriausybės prioritetai pastatų energinio efektyvumo srityje lėmė kitokį sprendimą. Nuspręsta, kad bus finansuojami visi kvietime dalyvavę projektai, kurie atitiko nustatytas sąlygas.

 

Pasižymi didieji miestai 

 

Remiantis atlikto projektų vertinimo rezultatais, pagal šį aplinkos ministro kvietimą daugiau kaip 20 proc. daugiabučių projektų bus įgyvendinama didžiuosiuose šalies miestuose – Klaipėdos (36 daugiabučiai), Kauno (32) ir Vilniaus (29).

 

Paskutiniojo kvietimo metu aktyvumu išsiskyrė ir   Ukmergės rajono savivaldybė (patvirtintos 24 paraiškos), Palangos miesto savivaldybė (21), Šilutės (20), Telšių (18), Jonavos (17) rajonų savivaldybės.

 

„Vidutinis Programos įgyvendinimo laikotarpis – 7 metai. Turint omenyje, kad didžioji dalis programų jau pradėtos įgyvendinti, akivaizdu, jog po 5 – 6 metų dabartinis Lietuvos renovacijos žemėlapis pasikeis iš esmės – ne tik kiekybiniais (atnaujintų daugiabučių skaičiumi), bet ir kokybiniais (sutaupytos energijos kiekiais, pasikeitusiu miesto vaizdu, išaugusia gyvenimo kokybe) parametrais“, – svarsto V. Serbenta.

 

zenklas_2015 04 13

 

Ryškėja kompleksinės renovacijos privalumai

 

Anot BETA direktoriaus, kompleksinė renovacija turi daugiau teigiamų pusių, nei pavienė, kadangi jos metu modernizuojami ne tik visi apibrėžto kvartalo daugiabučiai, tačiau ir inžinierinės sistemos, gyvenamųjų namų bendros erdvės. Dažniausiai visi modernizuojami projektai yra skirtingi, tačiau tai nesutrukdo seno gatvės apšvietimo pakeitimui ir LED lempų įdiegimui, šilumos, vandentiekio bei nuotekų tinklų atnaujinimui. Galiausiai po renovacijos gyventojai gali džiaugtis naujomis automobilių stovėjimo aikštelėmis, vaikų žaidimų  ir sporto erdvėmis, o pats kvartalas atrodo lyg būtų tik neseniai pastatytas.

 

„Duomenys rodo, kad jau kelis metus iš eilės formuojamas naujas požiūris į pastatų energinio efektyvumo didinimą, duoda apčiuopiamus rezultatus. Vien tai, jog trečdalis paskutinio kvietimo metu gautų daugiabučių atnaujinimo projektų yra įtraukti į kvartalinės renovacijos programas, aiškiai nurodo pagrindines renovacijos kryptis ateinantiems dešimtmečiams – vis daugiau pastatų bus atnaujinami ne pavieniui, o kvartalais“, – pabrėžia V. Serbenta.

 

BETA_logo (2)

 

Reikės aukštesnio energinio efektyvumo 

 

Ryškėja ir kita renovacijos tendencija – aukštesni energinio efektyvumo rodikliai, kurie planuojamuose daugiabučių projektuose turėtų siekti B energinio naudingumo klasę. Planuojama, kad šią klasę pasiektų net 50 proc. visų paskutinio kvietimo metu gautų paraiškų projektai.

 

Pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą valstybės remiamų atsinaujinančių energijos šaltinių, padedančių sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, sąrašas gan ilgas, tačiau didžioji dalis daugiabučių namų gyventojų, nusprendusių investuoti į alternatyvią energiją, dažniausiai renkasi saulės kolektorius karštam vandeniui pašildyti ir šilumos siurblius šildymui.

 

Šiuo metu net 75 proc. Europos Sąjungos (ES) pastatų yra energetiškai neefektyvūs, per metus sunaudojantys 40 proc. visos ES energijos bei į atmosferą išleidžiantys 36 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Dėl šios priežasties, ženkliai pagerėję daugiabučio energinio efektyvumo rodikliai yra naudingi ne tik finansiškai, bet tuo pačiu prisideda prie aplinkos tausojimo, nes renovuoti namai išmeta mažiau CO2 dujų emisijų.

 

Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, nuo 2013 m. Lietuvoje atnaujinti daugiau nei 2400 daugiabučiai arba 70 tūkst. butų, o šiuo metu įgyvendinama dar apie 1400 daugiabučių atnaujinimo projektų.