Apie lietuvius žydšaudžius knygą parašiusi Rūta Vanagaitė sako, kad pati nebūtų slėpusi žydo rūsyje ir rizikavusi savo vaikų gyvybe. Taip autorė pareiškė ,,Info TV“ laidoje ,,Diagnozė: valdžia“, kuri eteryje pasirodys sekmadienį 19.30 val.

 

Rūta Vanagaitė

Lietuvoje per Holokaustą buvo nužudyta maždaug penktadalis milijono – 200 tūkst. žydų, o jų genocide dalyvauti galėjo apie 2 tūkst. lietuvių. Vis dėlto šie skaičiai nėra tikslūs, o dalis archyvų yra neprieinami visiems norintiems.

Pasirodžius R.Vanagaitės knygai „Mūsiškiai“ kilo aštri diskusija, po kurios žydai prašo, kad šios temos imtųsi prokurorai ir įvertintų, kaip lietuviai prisidėjo prie Holokausto.

 

,,Alytaus rajone, Butrimonių kaime yra išguldyta visa mano senelio šeima. Visa iššaudyta. Kita mano dalis šeimos buvo ištremta į Sibirą.  Mano motina gimė Sibire. Tai pas ką man dabar eiti satisfakcijos? Pas tuos ar pas tuos?“, – ,,Info TV“ laidoje ,,Diagnozė: valdžia“ klaus Lietuvoje gimęs ir Izraelio kariuomenėje dešimtmetį tarnavęs Danielius Liupshitzas.

 

Lietuvoje esą nėra žydo, kurios giminės nebūtų palietęs genocidas. Tačiau, kodėl lietuviai bijo pažvelgti į savo praeitį? Pasak R. Vanagaitės, jei būtų paviešintos visos žydšaudžių pavardės, tarp jų gali pasitaikyti ir aukštas pareigas užimančių žmonių giminaičių.

 

,,Vis dar yra bijoma, nes jei pradėsime giliau kapstyti, tai mus gali nuvesti ir iki valdžios“, – tikina R. Vanagaitė. Visgi pati rašytoja tikina, kad nebūtų rizikavusi savo vaikų gyvybe ir slėpusi žydų nuo budelių.
Nors knygos autorė tikina siekianti tik teisingumo, ji pripažįsta, kad nė patys žydai nenori su ja bendrauti.
,,Dalis pačių žydų nori tiesiog ramiai gyventi ir nebesikapstyti po praeitį. Aš ieškau atsakymo, kodėl lietuviai prisidėjo prie žudynių. Tai nebuvo išgamos. Vien Vilniuje 7 paštininkai atėjo žudyti žydų Paneriuose. Tarp žudikų – ir mokytojai“, – sako R. Vanagaitė.

 

,,Kodėl matematikos mokytojas negalėtų būti išgama?“ – klaus Tautininkų sąjungos narys Ričardas Čekutis.

 

Kolegos palaikyti suskubs ir Tautininkų sąjungos vicepirmininkas Julius Panka.

 

,,Negalima taikyti kolektyvinės ir tautinės atsakomybės. Jei pradėsime aiškinti kiek lietuvių dalyvavo žydų naikinime, o kiek vėliau žydų dalyvavo lietuvių naikinime? Tai niekada nesibaigs,“ – tikins Julius Panka.  Ir čia pat pridurs, kad R. Vanagaitės knyga naudinga tik Maskvai.
,,Tai naudinga yra Vladimirui Putinui, Efraimui Zurofui, kuris prekiauja savo tautos krauju ir pačiai poniai Rūtai Vanagaitei“, – be užuolankų rėš J. Panka.

 

,,Jūs pavystykite, pavystykite šitą temą ir mes susitiksime teisme“, – į kaltinimus atsakys knygos autorė.

 

Pasak apžvalgininko T. Dapkaus,  natūralu, kad R. Vanagaitės knyga sukėlė ažiotažą ne tik Lietuvoje, bet ir Rusijoje. „Mūsiškiai“ jau tapo Maskvos propagandos ginklu.

 

,,Visada taip bus, mes to negalime pakeisti. Man atrodo labai svarbu, kad tokią knygą parašė lietuvė rašytoja, o ne koks rusų istorikas“, – tikina T. Dapkus.

 

,,Visas problemas išspręstų visų archyvų atvėrimas, paviešinimas internete“, – neabejoja R. Čekutis.
Ar gali buvęs žydų kareivis ir nacionalistinių pažiūrų neslepiantis žurnalistas kurti bendrą projektą? Kodėl laidoje pats atsisakęs dalyvauti parlamentaras Emanuelis Zingeris įtikino studijoje nepasirodyti ir dar tris dalyvius? Kaip valdžios koridoriuose dingo Vyriausybei perduotas lietuvių žydšaudžių sąrašas?

 

Laida ,,Diagnozė: valdžia“ sekmadienį 19:30 per LNK.