Sotūs, šiltai apsirengę, pasididinę algas politikai jau ne pirmą mėnesį kalba – krizė baigėsi. O daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų Europai skundžiasi, kad mėnesio pajamų neužtenka net patiems būtiniausiems poreikiams patenkinti. Likus mažiausiai savaitei iki menkaverčio atlyginimo ar skurdžios pašalpos, jie nebeturi ko ant stalo padėti, o besikaupiančios skolos už komunalines paslaugas yra savaime suprantamas ir neišvengiamas dalykas.

 

„Nuoga tiesa“ klausia: ar tikrai gyvename vis dar blogiau, nei prieš krizę? Ekonomistas Romas Lazutka teigia, jog reali situacija yra tokia, jog išgyvenimui nemažai žmonių pasirenka šešėlį, nes iš 350 litų pašalpos pragyventi tiesiog neįmanoma. Tai įrodo ir faktas, jog nemažai įmonių į laisvas darbo vietas neranda darbuotojų – už menką algą tiesiog niekas neina dirbti. Ne vienas darbdavys yra susidūręs su darbo biržos klientais, kurie maldaute maldauja parašo, kad yra netinkami darbui. Seimo narys, buvęs STT pareigūnas atskleis, kaip iš tiesų gyvena legalaus darbo vengiantys žmonės.

 

Tačiau vietoj pašalpų pasirinkę darbą už minimumą aria tarsi vargo pelės. Samdomų darbuotojų profsąjungos vadovė Irina Judina tvirtina, jog išnaudojimas, psichologinis teroras yra tokių darbuotojų kasdienybė. Bijodami prarasti net ir tokias menkas pajamas, šie darbuotojai, dažniausiai plušantys prekyboje ar siuvyklose, garsiai apie tai kalbėti vengia. Bijo.

 

Drąsus yra tik garsiausias šalies bedarbis Zenonas Zebkinas, teismuose kovojantis už teisę nedirbti. „O kodėl žmogus turi eit dirbt? – retoriškai klausia jis. Ir net neketina kojos kelti iš namų, kol seniūnas pats neatvyks pas jį su pasiūlymu įsidarbinti mažiausiai už pusantro tūkstančio litų.  Paįstrio seniūno Virginijaus Šležo ir Zenono Zebkino akistata – jau šį vakarą 21.00 val. tiesioginėje laidoje „Nuoga tiesa“ per „Lietuvos ryto“ televiziją.

 

Laidos „Nuoga tiesa“ transliaciją ir visų praėjusių laidų įrašus galite žiūrėti internetiniame „Lietuvos ryto“ televizijos puslapyje http://tv.lrytas.lt.