Jau visai netrukus Lietuvos gyventojai ir įvairių sričių ekspertų komisija galės įvertinti 2017-2018 metais renovuotus daugiabučius bei nuspręsti, kurie iš jų nusipelnė Metų renovacijos projekto vardo. Rinkimų iniciatorė Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), koordinuojanti daugiabučių atnaujinimo programos įgyvendinimą Lietuvoje, kviečia visus balsuoti atsižvelgiant į sutaupomą energiją, indėlį į aplinkos tausojimą, estetinę išvaizdą ir kitus kriterijus. Taip pat organizatoriai informuoja, jog vis dar galima teikti pretendentus rinkimams – svarbu, jog jie atitiktų numatytas sąlygas.

 

Ateities takas 16, Tauragė

Rinkimų svarba didina gyventojų sąmoningumą

 

BETA skatina visuomenę atiduoti jų balsą už, jų nuomone, verčiausią laimėti projektą. Savo pasirinkimu taip pat pasidalins iš įvairių sričių ekspertų sudaryta komisija.

 

„Nuo 2013 m., kai buvo pradėti vykdyti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa, iki dabar Lietuvoje jau turime renovuotus beveik 2.200 daugiabučių. Renovacijos dėka gyventojai gali džiaugtis jaukesnė gyvenamąja aplinka, sumažintomis energijos sąnaudomis ir šildymo sąskaitomis . Metų projekto rinkimai padės atskleisti daugiau renovacijos privalumų“, – teigia Valius Serbenta, BETA vadovas.

 

Pasak pašnekovo, tikimasi, jog šie rinkimai taps tradicija ir didins visuomenės sąmoningumą apie energetiškai neefektyvių daugiabučių renovacijos svarbą.

 

Balsuoti bei siūlyti kandidatus rinkimuose kviečiami visi

 

Nuo balandžio 8 d. BETA „Facebook“ paskyroje bei naujienų portaluose bus skelbiami pretendentai į Metų renovacijos projektą. Šiuose kanaluose taip pat vyks ir atviras balsavimas – bus galima atiduoti savo balsą už verčiausią laimėti įgyvendintą projektą. Taip pat BETA kviečia teikti papildomas paraiškas norintiems dalyvauti rinkimuose.

 

„Remdamiesi savo turimais duomenimis parengėme pirminį siūlomų geriausių projektų sąrašą. Tačiau taip pat norime paskatinti visuomenę teikti savo pasiūlymus. Remdamiesi ankstesnių metų patirtimi žinome, jog įgyvendinti projektai yra kaip gerosios praktikos pavyzdžiai, kurie kalba patys už save – kiekvienas praeidamas pro šalį mato pokyčius, o gyventojai su kaimynais dalinasi savo įspūdžiais, papasakoja apie sumažėjusias sąskaitas už šildymą ir kt. Dėl to laukiame daugiau renovuotų daugiabučių sėkmės istorijų, kuriomis galėsime pasidalinti su visa Lietuva“, – dalyvauti rinkimuose skatina V. Serbenta.

 

Metų renovacijos projektų rinkimams siūlomus daugiabučius su trumpu aprašymu, kodėl jie nusipelnė būti įtraukti į geriausiųjų sąrašą, BETA kviečia siųsti el. paštu info@betalt.lt arba žinute agentūros „Facebook“ puslapyje. Rinkimų laimėtojus planuojame skelbti gegužės pradžioje.

 

Platus vertimo aspektų spektras

 

Ekspertų komisija Metų renovacijos projekto rinkimams pateiktus namus vertins pagal daugelį aspektų: energetinį efektyvumą, architektūrinius sprendimus, atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą, indėlį į aplinkos tausojimą, bendruomeniškumą, projekto indėlį į platesnį gyvenamosios aplinkos atnaujinimą (gatvėje, rajone).

 

„Dažnam gyventojui renovuotas namas lygu gražus namas ir mažesnės šildymo sąskaitos. Vis dėlto, tai yra daugiau – renovacija prisideda ne tik prie gyventojų gerovės kūrimo, bet ir ekonomikos konkurencingumo stiprinimo ir Lietuvos energetinės nepriklausomybės didinimo. Pasenusių daugiabučių atnaujinimas yra svarbus visos šalies energetiniam ūkiui.“, – pabrėžia V. Serbenta.

 

Dėl to komisijos nariai yra įvairių sričių ekspertai, galintis renovuotus daugiabučius vertinti skirtingais požiūriais – nuo energetinio efektyvumo iki architektūrinių sprendimų. Vienas iš komisijos narių – svečias iš užsienio Knut Holler, Vokietijoje įsikūrusios organizacijos Būsto iniciatyva Rytų Europai (IWO) valdybos pirmininkas. Nevyriausybinė organizacija aktyviai dirba ties daugiabučių atnaujinimu Rytų Europos regione, kuris ypač pasižymi didele senos statybos ir energetiškai neefektyvių daugiabučių namų koncentracija.

 

Tarp komisijos narių taip pat yra VGTU Aplinkos inžinerijos fakulteto, Pastatų energetikos katedros docentas dr. Giedrius Šiupšinskas, Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas dr. Valdas Lukoševičius, Būsto rūmų atstovas ir Aplinkos ministerijos Klimato kaitos politikos skyriaus ir Statybos ir teritorijų planavimo departamento atstovai.