Plaukai – vienas svarbiausių išvaizdos elementų. Tad nieko keisto, kad jų plonėjimas ir slinkimas daugeliui sukelia diskomfortą, stresą, netgi smukdo pasitikėjimą savimi. Kas lemia šias plaukų problemas ir kaip joms užkirsti kelią?

 

Kas lemia problemą?Woman,With,Hair,Loss,Problem,On,White,Background

 

Plaukų plonėjimas ir slinkimas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Dažnai tai ilgalaikis procesas, paskatintas kelių veiksnių vienu metu. Galimi pagrindiniai plaukų slinkimo ir plonėjimo kaltininkai:

 

Genetika. Viena pagrindinių priežasčių. Androgenetinė alopecija (paveldimas plaukų slinkimas) pasireiškia tiek vyrams, tiek moterims. Vyrai dažnai pastebi plaukų slinkimą tam tikrose zonose, pavyzdžiui, plaukų augimo linijoje, o moterims genetiniai veiksniai paprastai sukelia tolygų plaukų retėjimą visoje galvoje.

 

Hormonų pokyčiai. Juos gali sukelti nėštumas, menopauzė, skydliaukės problemos, net hormoninių kontraceptikų vartojimas ir daug kitų priežasčių. Bet kuriuo iš šių atvejų pakitusi hormonų pusiausvyra gali turėti įtakos plaukų būklei: paveikiamas plaukų augimo ciklas, silpnėja plaukų struktūra, spartėja jų slinkimas.

 

Stresas. Ilgalaikis stresas ir emocinis pervargimas gali sukelti plaukų slinkimą. Šis pavojingas duetas priverčia plaukus pereiti į poilsio fazę, dėl ko pradeda gausiai slinkti, sulėtėja naujų plaukų augimas.

 

Netinkama mityba. Plaukams reikia tam tikrų maistinių medžiagų, kad augtų ir būtų sveiki. Ypač svarbūs baltymai, geležis, cinkas, vitaminai A, B, grupės D. Trūkstant šių maistinių medžiagų gali prasidėti intensyvus plaukų slinkimas, bendras jų būklės prastėjimas.

 

Cheminiai ir mechaniniai pažeidimai. Plaukų dažymas, cheminės procedūros, karštų įrankių naudojimas (džiovinimas, tiesinimas, garbanojimas) gali pažeisti plaukų struktūrą, priversti juos lūžinėti, plonėti ir slinkti.

 

Sveikatos sutrikimai ir vaistai. Kai kurie sveikatos sutrikimai (autoimuninės ligos, cukrinis diabetas, anemija) gali sukelti plaukų slinkimą. Be to, šią problemą skatina ir tam tikri vaistai: chemoterapiniai preparatai, kraujospūdžiui reguliuoti skirti medikamentai, vaistai nuo depresijos ir kt.

 

Kaip padėti plaukams?

 

Yra daugybė būdų, kaip pagelbėti plaukams atgauti sveiką išvaizdą ir sustabdyti gausų slinkimą. Tai apima tiek gyvenimo būdo, tiek mitybos pokyčius, taip pat specializuotas gydymo priemones. Svarbu prisiminti, kad plaukų gydymas – ilgalaikis ir kantrybės reikalaujantis procesas, neduodantis rezultatų čia ir dabar.

 

Subalansuota mityba. Svarbiausia visavertė mityba, užtikrinanti, kad organizmas gautų visų būtinų maistinių medžiagų. Plaukams ypač svarbūs baltymai, todėl į meniu reikėtų įtraukti daugiau baltos mėsos, žuvies, ankštinių daržovių, kiaušinių. Būtinas ir vitaminas D, kurio geriausias šaltinis – buvimas saulėje. Taip pat jo galima gauti valgant riebią žuvį, kiaušinius. Itin reikšmingi B grupės vitaminai, ypač biotinas (B7). Jų apstu lapinėse daržovėse, riešutuose, visų grūdo dalių produktuose, avokaduose. Galiausiai plaukams reikšminga geležis su cinku. Geležies gausu raudonoje mėsoje, lęšiuose, špinatuose, o cinko – jūrų gėrybėse, mėsos produktuose, riešutuose.

 

Tinkamos plaukų priežiūros priemonės. Jos leidžia išvengti plaukų pažeidimų ir plonėjimo. Svarbu naudoti švelnius šampūnus ir balzamus, kurių sudėtyje nėra sulfatų, alkoholio, agresyvių konservantų. Kai kurios cheminės medžiagos gali pažeisti plaukų struktūrą, sausinti galvos odą, kartu sukelti plaukų slinkimo problemą. Taigi, kuo plaukų priežiūros produktai natūralesni, tuo geriau. Ne mažiau svarbu pasirinkti tokius, kurie tiktų jūsų plaukų tipui.

 

Streso valdymas. Stresas – viena pagrindinių plaukų slinkimo priežasčių, tad svarbu rasti būdų, kaip su juo kovoti. Rekomenduojama išbandyti meditaciją ir kvėpavimo pratimus. Šios technikos padeda mažinti streso hormono kortizolio lygį, atkurti pusiausvyrą organizme. Daug kam veiksminga joga, ne tik įveikianti emocinę įtampą, bet ir gerinanti viso kūno kraujotaką, dėl ko plaukų folikulai efektyviau aprūpinami svarbiomis maistinėmis medžiagomis. Galiausiai itin svarbus kokybiškas miegas. Tik normaliai pailsėję ne tik gerai jausitės, bet ir atrodysite.

 

Gydomosios procedūros. Jeigu gyvensenos pokyčių nepakanka, verta išbandyti specialius plaukų slinkimą stabdančius šampūnus. Jeigu negana ir jų, rekomenduojama kreiptis pagalbos į specialistus, galinčius atlikti profesionalias plaukų stiprinimo procedūras: mezoterapiją, PRP (plazmos injekcijos) terapiją ir kt.

 

Įdomu

 
  • Kiekvienas plaukas turi augimo ciklą, kuris trunka 2–6 metus. Paskui plaukai pereina į poilsio fazę ir galiausiai iškrenta.
  • Per dieną įprasta netekti 50–100 plaukų.
  • Kai kurių tyrimų duomenimis, šiltuoju metų laiku plaukai auga greičiau. Tai susiję su pagerėjusia kraujotaka ir didesniu vitamino D kiekiu.
  • Dauguma nėščiųjų pastebi, kad laukiantis pagreitėja plaukų augimas, jie tampa tankesni, tačiau po gimdymo dažnai pasireiškia gausus slinkimas. Laimei, jis laikinas ir įprastai baigiasi natūraliai.
  • Kai kurie tyrimai rodo, kad kofeinas gali skatinti plaukų augimą ir užkirsti kelią plaukų slinkimui. Jis blokuoja hormoną, galintį turėti įtakos plaukų folikulų destrukcijai.
  • Plaukų kokybę lemia net vanduo. Jeigu itin kietas, turi daug mineralų, gali pažeisti plaukų struktūrą, padidinti jų trapumą ir slinkimą. Minkštas vanduo palankesnis plaukams.
 

Autorė Jūratė Survilė