Populiarieji „Fidget Spinners“ suktukai gali padėti žmonėms atsikratyti blogų įpročių: nagų kramtymo, rūkymo, nervinio kojų judinimo ir kt. Trumpai tariant, žaislas rekomenduojamas asmenims, kurie turi problemų dėl dėmesio sutrikimų.

 

suktukai

Suktukas turi du arba tris menteles, prijungtas prie šerdies. Paspaudus vidurį, mentelės spragteli ir pradeda suktis.

 

JAV beveik 11 % vaikų nuo 4 iki 17 metų turi diagnozę – aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (ADHD). Vaikams ir net suaugusiems, kurie turi dėmesio, nerimo ir net raidos sutrikimų (pavyzdžiui, autistams), šie suktukai gali būti naudingi, nors nereikėtų iš jų tikėtis stebuklų.

 

Tačiau suktukai turi ir paslėptų pavojų. Neseniai Vokietijoje buvo liepta sunaikinti toną besisukančių prietaisų, konfiskuotų iš muitinės tarpininkų. Ištyrus žaislus, atgabentus iš Kinijos, nustatyta, kad smulkios detalės gali nukristi ir vaikai gali jomis užspringti.

 

JAV vartotojų produktų saugos komisija taip pat tiria keletą incidentų, susijusių su šiais žaislais. Daug vaikų reikėjo atlikti operacijas po to, kai smulkios detalės įstrigo jų gerklėse.

 

Suktukai pirmiausiai buvo sukurti naudoti vaikams, turintiems dėmesio sutrikimų ir nenustygstantiems vietoje. Tačiau vėliau jie išpopuliarėjo ne tik kaip pagalbinė priemonė vaikų sutrikimams gydyti, bet ir kaip smagus žaislas. Nuo tada prekyboje atsirado daug skirtingų versijų ir dizaino suktukų. Jų ne tik būna visos vaivorykštės spalvų, bet ir primenančių karo ginklus. Kai kurie suktukai kainuoja keletą eurų, tačiau yra ir tokių, kurie gali kainuoti kelis šimtus eurų.

 

Kai kurių mokytojų nuomone, užuot padėję vaikams išmokti sukoncentruoti dėmesį, žaislai trukdo mokytis, daryti namų darbus, todėl prastėja mokinių rezultatai. 200 didžiausių mokyklų JAV tyrimas apklausa parodė, kad maždaug trečdalyje mokymo įstaigų pamokų metu naudoti suktuką yra draudžiama.

 

Vaikams, kuriems sunku sukaupti dėmesį, rekomenduojama lavinti įgūdžius, kurie išliks visą gyvenimą (pavyzdžiui, skirti daugiau laiko skaitymui, žymėti pastabas sąsiuvinių paraštėse, padėti įsiminti naują medžiagą, naudoti korteles mokymuisi), o ne naudoti tokius žaislus kaip suktukai. Vaikai gali žaisti su suktukais, jeigu jie yra kokybiški ir jų visos dalys tvirtai laikosi, tačiau nereikėtų tikėtis, kad tai bus kažkas daugiau negu smagus žaidimas.