Edukatorius, lektorius, antrinio panaudojimo dizaino specialistas ir garsių žygių „Už švarią Lietuvą“ idėjos autorius bei organizatorius, televizijos laidų vedėjas Giedrius Bučas neria į pavasarinį mišką ne žolynų ieškoti, o pabendrauti su miško vabzdžiais.

 

Prof. Sigitas Podėnas

„Net ir miesto parke esantis vabzdžių pasaulis savo įvairove ne mažiau įdomus nei populiariausias serialas. Lietuvoje apytiksliai suskaičiuojama 17 tūkstančių vabzdžių rūšių. Tiesa, ypatingai dėl žmogaus veiklos, klimato kaitos šis skaičius vis kinta. Kai kurių rūšių atsiradimo ir išnykimo žmogus net nepastebi,“ – sako vienas garsiausių Lietuvos mokslininkų, habilituotas mokslų daktaras, entomologas, profesorius Sigitas Podėnas.

 

Laidoje „Miško balsas“ profesorius pateiks itin intriguojančių faktų. Vienas jų – kad vabzdžiai jau tūkstančius metų buvo plačiai naudojami karo tikslams. Net Šaltojo karo metu, JAV rimtai investavo į tokio ginklo tyrimus, įskaitant geltonąją karštligę pernešančius uodus. Tiesa, vabzdžių kaip biologinio ginklo panaudojimas karo tikslams, tarptautine konvencija uždraustas dar 1972 m. Vabzdžiai pasitelkiami ir kilnesniems tikslams, pavyzdžiui, karui su narkotikais, kuomet  tam tikros rūšies drugio lervos panaudojamos nelegalių kokainmedžio laukų Kolumbijoje naikinimui. Taip pat yra vabzdžių, gebančių atpažinti sprogmenis, o kartais jie pasitelkiami net nusikaltimams tirti. Įdomu tai, kad tam tikros vabzdžių rūšys naudojamos naujiems vaistams atrasti bei maisto gamyboje.

 

Laidoje „Miško balsas“ Giedrius Bučas domėsis ne tik miško gyventojais, bet ir pačiu mišku. „Foros“ įkūrėjas Justas Kaveckas papasakos apie miško aukcionus, kokia buvo jų pradžia Lietuvoje. Sužinosime, kas yra internetinis miško aukcionas, kaip jame dalyvauti ir kiek laiko jis trunka.

 

Jau šį šeštadienį 17 val. kviečiame įsijungti „Lietuvos ryto“ televizijos laidą „Miško balsas“ ir išgirsti Juozo Gaižausko istoriją, kuri atvedė jį prie pirmosios knygos rašymo bei pasigrožėti vabzdžių makro portretais, kuriuos kuria gamtos fotografas Lukas Jonaitis.

 

Laidos rengėjų nuotr.